IPB WARNING [2] Illegal string offset 'member_id' (Line: 638 of /modules/blog/lib/lib_blogfunctions.php)
IPB WARNING [2] Illegal string offset 'member_id' (Line: 638 of /modules/blog/lib/lib_blogfunctions.php)
IPB WARNING [2] Illegal string offset 'member_id' (Line: 638 of /modules/blog/lib/lib_blogfunctions.php)
IPB WARNING [2] Illegal string offset 'member_id' (Line: 638 of /modules/blog/lib/lib_blogfunctions.php)
Forum pentru femei - eLady.ro -> Compromisul - intre acceptare si rebeliune

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

Rating 5
Entries on Sunday 4th November 2007

entry Nov 4 2007, 06:33 PM
Ce inseamna “compromis”? Daca e sa ne luam dupa dictionar, gasim urmatoarele semnificatii:

COMPROMÍS1, compromisuri, s.n. Înţelegere, acord bazat pe cedări reciproce; concesie. ♦ Înţelegere între două sau mai multe persoane sau state de a supune unui arbitru rezolvarea litigiului dintre ele. – Din fr. compromis.

COMPROMÍS2, -Ă, compromişi, -se, adj. 1. (Despre oameni) Cu reputaţia pătată; discreditat. 2. Primejduit, stricat. – V. compromite.

Va sa zica compromis = intelegere. La o intelegere ajunge printr-un lung sir de concesii. Adica cedari. Ei, aici apare problema: cine cedeaza primul? Cine este destul de matur emotional si afectiv, incat sa renunte la orgoliu, la “Eu am dreptate!” si sa aleaga calea de mijloc? Sa vada si din punctul de vedere al celuilalt? Sa il asculte (ceea ce rar facem) si mai mult decat atat, sa il inteleaga? Adica ceva de genul: mie imi place culoarea neagra, tie alba. Ca sa fim amandoi multumiti, ar trebui sa optam pentru culoarea gri, pentru ca le contine pe ambele.

Mi s-a reprosat de curand ca sunt individualista. Ca ma gandesc doar la mine. Pai, sa vedem: la 14 ani am plecat de acasa si a trebuit sa ma descurc pe cont propriu. Adica de 13 ani eu m-am obisnuit sa fac dupa cum ma taie pe mine capul. Am tinut cont numai de parerea mea. Am luat decizii de una singura. Am trait singura. Nu e normal sa fiu individualista?

Mie una imi este foarte greu sa accept griul. Recunosc ca sunt individualista si ca de cele mai multe ori cred ca am dreptate. Ok, mereu am dreptate. M-am obisnuit atat de mult sa ma bazez doar pe mine incat, atunci cand ma vad in situatia de a face un compromis, am senzatia ca ma tradez pe mine insami.

Si asa ajung la cea de-a doua definitie din dictionar: compromis=discreditat. Cand “las de la mine” si fac cum zice celalalt, ma simt atinsa direct in orgoliul meu mare cat China. Si din pacate, nu uit. Si data viitoare cand ajung in situatia de a face iar un compromis, ii scot ochii celuilalt ca “Data trecuta am facut ca tine, acum facem ca mine!”. Fraza insotita de obicei de un batut nervos din picior si facut bot.

Copilaresc, nu? Nici nu am sustinut insa vreodata ca as fi matura. Sau ca as vrea sa cresc vreodata. Insa vreau nu vreau, viata isi spune cuvantul si mai cu blandete, mai cu un sut in fund, ma forteaza sa cresc. Sa ma maturizez (bleah!)

Din pacate, daca nu traiesti in jungla, trebuie sa inveti sa traiesti cu compromisul. Fie ca e vorba de parinti, rude, prieteni, sot sau copii, o relatie se construieste si pe asta. Trebuie sa intelegi ca atunci cand cedezi in favoarea celuilalt este pentru al face fericit si pentru a va fi bine impreuna si nu pentru a-ti rani tie orgoliul. Care nu ar trebui sa aiba ce cauta in iubire.

Inainte, veneam de la birou, ajungeam acasa, nu ma interesa daca am ce sa mananc (oricum nu mancam niciodata – cel putin nu mancam ceva gatiti de mine), spalam vasele numai cand nu mai aveam nici o farfurie curata, si hainele cand constatam ca risc sa ies din casa in trening. De calcat nici atat! Preferam sa iau hainele sifonate (oricum e la moda) decat sa pun mana pe masinaria aia de facut aburi. Nu aveam alta grija decat sa nu raman fara tigari.

Ei bine, astazi am o familie. Si am constatat ca….dintr-o data intreaga mea viata de burlacita s-a dus pe apa sambetei si ca acum nu mai sunt doar EU. Suntem NOI. Si desi am jurat ca daca ma casatoresc nu intru in bucatarie, nu calc, nu spal (bine, mai jurasem eu si ca nu ma casatoresc vreodata)…ei bine, socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ.

Dintr-o data, am invatat in concept nou: EU nu mai exista…si de acum incolo exista doar “NOI”. Si “noi” avem nevoi deosebite fata de “eu”.

Bineinteles ca nu am descoperit acest lucru fara sa am un atac de panica si aproape un infarct. La inceput am ramas socata. Apoi m-am enervat. M-am revoltat. Am tipat. Am batut din picior….degeaba. Copilul din mine trebuia sa moara si sa apara o fiinta ingrozitoare de care m-am ferit toata viata: femeia adulta. Sotia. Si viitoarea mama. Caaah!

Am vazut saptamana trecuta un episod din Fetele Gilmore, cand lui Lorelai ii tine o predica maica-sa despre ce inseamna sa fi maritata, sa fi sotie, sa faci compromisuri..intr-un cuvant: sa ai o familie. Si mi-a ramas in cap: “Inseamna sa renunti a mai fi egoista. Si sa accepti ca nu trebuie sa ai intotdeauna ultimul cuvant. Chiar daca te doare, pentru ca adori sa ai ultimul cuvant”.

Astazi, inca incerc sa ma obisnuiesc cu noua eu. Care nu mai este o individualitate egoista si “jemanfisista”, ci un cuplu. Inca nu ma pot obisnui sa zic “noi facem aia sau ailalta”. Inca zic “eu fac aia”. Si nici nu intrebarile celorlalti nu ma pot obisnui: “Ce FACETI..?” “VOI”, “Cand FACETI un copil?” “Cum e viata de familie?” Individualista din mine inca se revolta la fiecare lucru care nu ii convine.

Dar totusi, progresez. Macar acum accept ideea de compromis. Si incerc sa ii dau o nota optimista si sa nu il mai vad ca pe o discreditare. Ci ca pe un tratat de pace. Ma straduiesc. Asta e ceva, nu?

« Next Oldest · It's all about me · Next Newest »

Comments

angeldust
post Nov 4 2007, 08:10 PM
Comment #1





Musafir






Pentru mine compromisul are o conotatie negativa doar atunci cand inseamna "dau ceva la care tin si nu primesc nimic in schimb, fortata fiind de imprejurari". Daca in schimb "dau o parte din ceva la care tin ca sa primesc in schimb ceva ce imi doresc f mult" atunci nu se mai numeste compromis ci "intelegere" sau "trade-off". Cand cheltui jumate de salariu pe o pereche de pantofi te simti ranita in orgoliu? simti ca ai facut un compromis? Normal...ai fi preferat sa ii primesti pe gratis, dar ce bine e, nu-i asa, ca exista totusi si monedele astea de schimb...
Si cum spunea odata o prietena, "noi toate vrem mai mult din tot ce e bun pe lume dar nu capatam decat ce ne permitem, so ....traim intr-un compromis continuu, dar eu ii zic TRADE-OFF". (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
kalua
post Nov 5 2007, 01:07 AM
Comment #2





Musafir






In literatura de specialitate, cand e vorba de conflicte, compromisul este cotat ca unul dintre rezultatele negative, adica dai involuntar ceva de la tine, indiferent de ce primesti la schimb. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/zapacitul.gif)
Go to the top of the page
post Nov 5 2007, 01:57 PM
Comment #3


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 8,980
Joined: 12-January 06
From: Six feet from the edge
Member No.: 146



Angel, las ca mai vorbim noi cand o sa fi maritata. Suntem facute din acelasi aluat (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
angeldust
post Nov 12 2007, 11:10 PM
Comment #4





Musafir






Kalua care e literatura ceea de specialitate daca nu e bai ca intreb? Din cate stiu io, in aplanarea conflictelor se ajunge la un compromis atunci cand fiecare dintre parti cedeaza ceva in scopul de a obtine altceva de la cealalta parte. In the end, fiecare a pierdut ceva si a castigat altceva. Desigur, poti sa cedezi ceva neseminificativ si sa obtii ceva extrem de important la schimb. Dar asta deja cred ca intra in arta negocierii.

From Wikipedia, the free encyclopedia
A trade-off usually refers to losing one quality or aspect of something in return for gaining another quality or aspect. It implies a decision to be made with full comprehension of both the upside and downside of a particular choice.

Un compromis est l'échange de promesses entre deux personnes ou plus. C'est le résultat d'une négociation entre les parties en présence où chacune aura fait des concessions pour arriver à une solution commune qu'elles devront conjointement exécuter.

Cred ca deschid un topic pe tema asta cand am vreme ca as mai avea multe de spus (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/tongue.gif) Sau poate deschide Szi.
Go to the top of the page

 
« Next Oldest · It's all about me · Next Newest »
 
SMTWTFS
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


My Blog Links


My Picture

0 user(s) viewing
0 guest(s)
0 member(s)
0 anonymous member(s)

Search My Blog