IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

12 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Jocurile Olimpice 2008, Beijing
Fanny
post Aug 3 2008, 09:52 PM
Post #1


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Mai sunt 5 zile si are loc ceremonia de incepere a Jocurilor Olimpice de la Beijing. Programul JO il gasiti aici , iar orele la care concureaza sportivii nostri pe site-ul COSR (Comitetul Olimpic Roman).
Romania va fi prezenta la 15 discipline: atletism, box, canotaj, gimnastica, haltere, handbal, judo, canoe, lupte, natatie, scrima, tenis, tenis de masa, tir si tir cu arcul. In total delegatia e formata din 104 sportivi.
O parte din competitii la gimnastica pe echipe, inot le voi rata din start, din cauza orelor la care se desfasoara. Recunosc ca cele doua sporturi, impreuna cu sariturile in apa si voleiul sunt preferatele mele. Mai trag cu coada ochiului la echitatie, canotaj si tenis in rest la celelalte ma intereseaza doar prestatia romanilor si/sau rezultatul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Aug 4 2008, 10:36 AM
Post #2





Musafir






Deschiderea are loc vineri, de la 15.00 - 18.30 ora Romaniei.
Eu vreau s-o vad, voi pierde o ora si un pic din ea, dar restu-l prind.

La noi va merge tv-ul cat poate, nu va puteti inchipui la ce se uita (cu interes!) Mr. kalua. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
De-abia astept!
Sunt curioasa ce se va intampla si din punct de vedere politic, trebuie lumea sa spuna ceva, chiar daca s-a ajuns la concluzia ca sportu-i sport si politica-i politica si-s doua lucruri diferite.
Duminica vreau sa ma uit la calificarile de la gimnastica feminina.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Aug 4 2008, 05:45 PM
Post #3


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Eu am aflat astazi informatia. Vom vedea alte note la gimnastica decat cele cu care eram obisnuite. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)

Īn gimnastică, s-a renunţat la sistemul vechi de notare după Campionatele Mondiale din 2005, de la Melbourne, şi sistemul nou va fi folosit īn premieră la ediţia Jocurilor Olimpice, īn acest an, la Beijing.

"Īntr-un fel eu am creat nota 10 şi īmi pare rău că nu se mai foloseşte. Nu īmi place această situaţie. Nota 10 aparţine gimnasticii. Simt că dupa atāţia ani, toată lumea identifică nota 10 cu gimnastica. Acum este ca şi cum am renunţa la marcă. Durează mult să creezi ceva care să fie asociat cu un sport. Acum fanii sunt confuzi pentru că un punctaj ca cel folosit īn prezent nu īnseamnă prea mult. Ce īnseamnă 16? Este 16 din 100 sau din 50, care este punctajul maxim pe care īl poţi obţine? Era mai uşor să īnţelegi sistemul cānd exista nota 10. Acum fanii vor vedea o cifră şi nu vor şti ce īnseamnă", a declarat Nadia Comaneci pentru Mediafax.




Go to the top of the page
 
+Quote Post
flirtationship
post Aug 4 2008, 06:19 PM
Post #4


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 36
Joined: 4-August 08
Member No.: 4,406



dar parca s-a mai folosit sistemul asta.
e prima olimpiada cu note din astea intr-adevar...dar la europene si alte concursuri de cativa ani incoace s-a folosit noul sistem.
declaratia nadiei mi se pare aiurea...de parca ar fi cine stie ce noutate! bine...pt noi, cei care nu avem treaba cu sportul este, dar pentru ea?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laura34215
post Aug 6 2008, 08:17 AM
Post #5


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 191
Joined: 15-August 07
From: Timisoara
Member No.: 2,044



As vrea si eu sa vad deschiderea... dar sunt la serivici pana la ora 18. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) Stiti cumva daca este si pe net in direct undeva ?
Gimnastica vreau si eu s-o urmaresc. E sportul meu drag. Am facut si eu gimnastica 5 ani din viata. Dar nu sportiva, ci ritmica .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Aug 6 2008, 03:27 PM
Post #6


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Laurica, ahbar n-am. Uita-te pe site-ul JO poate spun ceva de boadcast live.

Eu m-am ofticat azi.
Tenismanul Victor Hănescu a declarat, după sosirea īn Satul Olimpic de la Beijing, că obiectivul său la actuala ediţie a Jocurilor Olimpice este să treacă de primul tur. "Sper să sparg gheaţa şi să trec de primul tur. Pānă acum romānii nu au reuşit să treacă de primul tur la tenis la Jocurile Olimpice. Pentru mine acesta este obiectivul, să trec de primul tur", a spus singurul reprezentant al Romāniei īn competiţia masculină olimpică la tenis, citat de Mediafax.

(IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif)
La asa teluri mici, rezultatele vor fi pe masura! (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Aug 9 2008, 04:04 PM
Post #7





Musafir






Romania a castigat prima medalie de aur! (IMG:style_emoticons/default/winner_first_h4h.gif)
Alina Dumitru (IMG:style_emoticons/default/king.gif) a cāştigat aurul olimpic la judo feminin, categoria 48 kg.
Bravo! (IMG:style_emoticons/default/aplauze.gif) (IMG:style_emoticons/default/aplauze.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Philia
post Aug 9 2008, 04:05 PM
Post #8


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



Eu am plans cand am vazut-o!
Si ma simteam prost ca pana acum nu am mai auzit de ea! (IMG:style_emoticons/default/mellow.gif)
Felicitari! (IMG:style_emoticons/default/king.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master of Norule...
post Aug 9 2008, 04:35 PM
Post #9


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 3,295
Joined: 1-July 07
From: Flower power
Member No.: 1,880



Ce fain am vazut si eu premierea era asa emotionata.

Declaratia Nadiei mi se pare si mie deplasata, a fost un rezultat, au trecut atatia ani sa critici un sistem de notare la olimpiada doar pt. ca n-o sa mai stie lumea ce nota a luat ea la gimnastica mi se pare egoist. E history, s-a bucurat la vremea aia si mai apoi de rezulatat, acum e randul altora poate ca exista motive intemeiate pt. care au schimbat sistemul de notare.

Aseara a fost in reluare deschiderea a inceput la 8 :20 si am vazut si eu ceva din ea mi-au placut inelele alea argintii si focurile de artificii dar chestia aia cu cuburile si cu multimea de oameni sincronizati mie nu mi-a placut imi aduce a megalomanie, apai oamenii aia cred ca au facut la repetitii de s-au plictisit.

This post has been edited by Master of Norules: Aug 9 2008, 04:36 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
happyCat
post Aug 9 2008, 04:41 PM
Post #10





Musafir






S-a calificat si echipa masculina de gimnastica. (IMG:style_emoticons/default/aplauze.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

12 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th June 2024 - 05:24 PM