IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Programele scolare, Incomplete sau pline de informatii inutile?
Crynna
post Oct 11 2007, 06:55 PM
Post #1


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 39
Joined: 7-October 07
Member No.: 2,371



Vad ca nu s-a mai scris de mult la acest topic. Nu stiu daca ce am eu de povestit se incadreaza la acest topic..dar am sa scriu..totusi:
Fiul meu este clasa a IX-a si a crezut ca in sfarsit la liceu va scapa de profesori incompetenti. A fost o surpriza ca la o clasa de matematica-informatica-intensiv, e nevoit sa faca muzica si desen artistic .
Dar daca tot face muzica, are pretentia ca profesoara sa fie competenta. Profesoara le dicteaza fara sa explice nimic, citind din carte. Fiul meu i-a spus cu dezinvoltura: " Doamna profesoara, de ce va stresati ? Lasati ca stim si noi sa copiem ce scrie in carte. facem noi asta acasa,va promitem. Mai bine ajutati-ne sa recunoastem operele marilor muzicieni, de la primele acorduri.
L-am certat ca a fost obraznic, dar are dreptate. Este inacceptabil sa mergi in fata unor adolescenti de 15-16 ani si sa le dictezi o teorie citind din carte.
In schimb are un respect deosebit pentru profesoara de fizica, care este f tanara si ea, dar stie sa predea o lectie, sa inteleaga toata lumea si mai ales stie sa se faca respectata. Iar pe profesorul de engleza l-a pus cu adevarat pe un piedestal, are cea mai trasnita si eficienta metoda de a-i invata pe copii limba engleza.
CONCLUZIA: Sunt profesori incompetenti in invatamantul romanesc, dar sunt si profesori capabili sa informeze si sa formeze viitori intelectuali ai tarii. Nu trebuie blamat tot invatamantul romanesc. Cred ca incompetenta a existat totdeauna in orice domeniu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Replies
Meg
post Oct 11 2007, 07:25 PM
Post #2


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



Cryna, se preda si la facultatea cu cartea/hartiile in fata.
mi se pare totusi ciudat ca face muzica... la mte info (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crynna
post Oct 11 2007, 08:30 PM
Post #3


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 39
Joined: 7-October 07
Member No.: 2,371



QUOTE(Meg @ Oct 11 2007, 08:25 PM) *
Cryna, se preda si la facultatea cu cartea/hartiile in fata.
mi se pare totusi ciudat ca face muzica... la mte info (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)

Asa o fi Meg. La facultate eu aveam profesori care aveau in fata cel mult niste fise, pe care le consultau din cand in cand si tineau un curs de 2 ore. Nu citeau din carte. Iar cu muzica fiului meu, e adevarat. Noi am cerut explicatii si ni s-a spus ca acest liceu, doreste sa formeze si sa dezvolte si o cultura generala, pe langa studiul de specialitate. Vor face si o istorie a artelor si istoria religiilor, mergand tot pe acest considerent.Consider ca aceste doua cursuri chiar sunt utile,dar nu si muzica. Se putea renunta la muzica si desen, in felul acesta ar fi avut si ei 2 zile pe saptamana cu 6 ore de curs, nu cate 7 ore de curs.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic
Crynna   Programele scolare   Oct 11 2007, 06:55 PM
Meg   Cryna, se preda si la facultatea cu cartea/hartiil...   Oct 11 2007, 07:25 PM
Crynna  

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 

Lo-Fi Version Time is now: 31st May 2024 - 10:00 AM