IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Ce trebuie sa avem acasa, cand venim cu bebe de la maternitate
Roxana_
post Jan 25 2009, 08:52 PM
Post #1





Musafir






O lista la care puteti adauga/modifica, in functie de necesitatile fiecareia:
Obiecte de folosinta indelungata:
- patut, saltea
- dulapior pentru hainutele si lucrusoarele lui bebe
- masa de infasat
- veioza de noapte
- carut
- scaun de masina
- ham pentru bebe
- storcator de fructe si aparat de pasat (pentru mai tarziu)
- sterilizator de biberoane si suzete
- lenjerie de patut
- cadita pentru imbaierea bebelusului
- gentuta speciala cu multe compartimente pentru plimbarile in aer liber ale lui bebe
- cantar (asta nu e musai; il cantareste si pediatra la controalele lunare)
- monitor audio (pentru cand plecati in alta camera)
- pompa san

Obiecte marunte:
- pompita de nas (recomand batista sugarului, care se conecteaza la aspirator; este cea mai eficienta)
- betisoare de urechi si eventual pompita de urechi
- termometru (de preferat digital)
- biberoane (cel putin 6 de diferite marimi si forme), perie de spalat biberoanele, tetine (cel putin 6)
- suzete
- perie de par
- tacamuri numai pentru bebe: lingurita, pahar, cana
- jucarii (sa fie adecvate nou-nascutilor) - pe la 2-3 luni incep sa le bage in seama
- cateva rame pentru primele poze ale lui bebe
- trusa micutza de prim-ajutor care trebuie sa contina: nr. de tel. al doctorului pediatru, medicului de familie, spitalului la care sunteti arondati, nr. de tel. a 2-3 prieteni foarte buni care te pot ajuta in orice moment in caz de nevoie (sa te ia sau sa te duca rapid undeva) – aceste nr. de tel. e bine sa le pastrati la indemana langa telefon; termometru, paracetamol (de preferat lichid) pt bebelusi pentru calmarea durerilor; spray/crema contra arsurilor solare, intepaturilor de insecte, iritatiilor, plasturi, comprese sterile; crema antibacteriana pentru zgarieturi/taieturi.

Haine si alte lucuri din textile:
- scutece de finet de diferite dimensiuni si grosimi pentru uz de toata ziua
- cearsafuri pentru acoperit salteaua: ~ 4
- celofan/cearsaf plastic pentru protectia saltelei (sa nu se ude)
- paturici pentru dormit: 2-4, sac de dormit (pentru vremea rece cand il scoateti afara)
- caciulite (simple si cu legatura sub gat) mai groase si mai subtirele
- sosete, botosei, ghetute
- body-uri, camasute
- pantalonasi, salopete
- manusi
- prosoape de baie, eventual un prosop mai mare cu gluguta
- batistute
- barbetici

Produse consumabile:
- lapte praf (in caz ca nu puteti alapta)
- pampersi sau scutece libero (am auzit si despre ele de bine)
- sampon de par
- sapun de corp (lichid sau solid)
- ulei de corp (ulei de masline cu vit A sau ulei de migdale dulci)
- tampoane/comprese sterile (gen tifon) pentru stergerea ochisorilor sau a altor zone. Atentie, nu folositi vata caci lasa firisoare
- servetele umede pentru sters la poponet
- ceai de musetel, anason cu chimen si ceai special pentru colici, ceai obisnuit pentru bebelusi
- forfecuta de unghii (speciala pentru bebelusi)
- pentru mama: tampoane igienice, crema pentru calmarea/vindecarea mameloanelor, tampoane pentru sani de pus in sutien, sutien special de alaptat

Adiacente:
- spirt
- ser fiziologic
- fese de bandaj mai mari (din material de tifon)
- pansament
- leocoplast/plasturi
- tinctura de iod
- supozitoare
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Replies
irinica
post Jan 26 2009, 06:10 PM
Post #2


Obsedat
****

Group: Obsedat
Posts: 416
Joined: 12-July 07
From: iasi, romania
Member No.: 1,930



Roxanel, eu in apa de baie a copiilor am pus mereu tarate. Asta dupa ce Stefan ( cel mare al meu) luase din maternitate o dermatita de contact si mi-a zis chiar neonatologa ca o sa rezolv problema cu tarate. Se face o ...infuzie de tarate: o mana de tarte la un litru de apa fierbinte, se lasa cateva minute apoi se strecoara si se apdauga in apa de baie a bebeului. Si pentru lehuza e foarte binevenita o astfel de baie ( eu si acum , cand am chef sa FUG undeva numai cu mine, ma inchid in baie si imi fac tot felul de potiuni alintarete).

Pupici pe burtici!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic
Roxana_   Ce trebuie sa avem acasa, cand venim cu bebe de la maternitate   Jan 25 2009, 08:52 PM
irinica   celofan/cearsaf plastic pentru protectia saltelei ...   Jan 25 2009, 09:46 PM
kalua   Parerea mea e ca nu e nevoie deloc de protector de...   Jan 25 2009, 10:02 PM
kalua   Eu parca-mi aduc aminte aminte ca mi-a trebuit nis...   Jan 26 2009, 01:00 PM
LostWhispers   De la servetele umede se poate face o iritatie de ...   Jan 26 2009, 01:18 PM
Roxana_   Am mai vorbit si eu cu mamici si ele folosesc serv...   Jan 26 2009, 02:15 PM
kalua   O pudra acolo, c-o fi de talc sau alta. Hai, mai R...   Jan 26 2009, 03:28 PM
Roxana_  

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 

Lo-Fi Version Time is now: 31st May 2024 - 12:56 AM