IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Personalitatea, aptitudini si atitudini
walpurgik
post Aug 12 2007, 03:48 AM
Post #1





Musafir






Cand spunem "Eu" insumam totul despre noi insine- eul corporal, eul social si eul spiritual. In personalitate gasim inchise toate virtutile, temerile, ambitiile, slabiciunile noastre, reactiile ca persoana unica in confruntarea cu ceilalti. Personalitatea ne determina sa gandim intr-un fel si sa ne comportam asa cum o facem. Si cum personalitatea e realitatea integrala a fiintei noastre, iar temperamentul e cel care ne determina conduita, cum ne indentificam noi in confruntare cu ceilalti si cum ii vedem pe cei de langa noi ca masti sociale? Cat conteaza aptitudinile persoanelor de langa noi si pe care le apreciati cel mai mult (e.g.:inteligenta, spiritul de observatie, comunicativitatea etc.)? Iar calitatile atitudinale, care reprezinta caracterul unei persoane si se formeaza de-a lungul vietii in functie de evenimentele pe care le traieste, care va atrag atentia cel mai mult in relatie cu ceilalti (e.g.:omenie, respect, egoism, disciplina in munca, sociabilitatea etc.)
Va invit la o discutie despre noi insene si despre viziunea noastra a ce-i in jur. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Replies
Globetrotter
post Apr 24 2009, 11:09 AM
Post #2


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



(IMG:style_emoticons/default/blink.gif) Prea tare, Maat.
Dar stii, chiar nu e toata lumea ca tine, eu o inteleg foarte bine. Desi acum stiu cam ce as vrea sa fac, ce imi place, multa vreme am petrecut-o gandindu-ma la astfel de chestii. Nici acum nu sunt sigura ca sunt pe drumul cel bun, dar imi dau seama ca prin nehotararea mea am pierdut mult timp. Asa ca analizeaza, dar incearca sa nu te lasi influentata de: ce e "la moda", ce se poarta, ce zic ceilalti, ci gandeste-te pur si simplu ce iti place tie sa faci.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic
walpurgik   Personalitatea   Aug 12 2007, 03:48 AM
TeoRBD   Vreau sa va povestesc despre mama mea, care uneori...   Aug 31 2007, 04:29 PM
divi2007   pe mine ma pasioneza psihologia, imi place mult eu...   Aug 31 2007, 06:11 PM
TeoRBD   :zapacitul: Din pacate da, dar trb sa recunosc ca ...   Aug 31 2007, 08:56 PM
kalua   Teo, iar noi nu te intelegem pe tine din cauza lim...   Aug 31 2007, 09:17 PM
misssn7   Take it easy Teo. Poate e mai incapatanata din fir...   Aug 31 2007, 11:54 PM
TeoRBD   :nusepoate: Nu pot sa-o ignor, pur si simplu nu po...   Sep 1 2007, 07:23 AM
Bacardi_Girl   Teo te cred cand zici ca a devenit insuportabila d...   Sep 1 2007, 01:43 PM
TeoRBD   Am incercat ceva asemanator, si eu, si tata: uneor...   Sep 1 2007, 01:54 PM
Bacardi_Girl   Pai probabil tu si tatal tau sunteti mai superfici...   Sep 1 2007, 02:12 PM
TeoRBD   :lol: Cam asa cv :blush:   Sep 1 2007, 07:01 PM
TeoRBD   :angry: Azi din nou acelasi scenariu: se scoala ta...   Sep 2 2007, 01:39 PM
TeoRBD   Vad ca nimeni nu mi-a mai raspuns, dar eu imi spun...   Sep 9 2007, 11:08 AM
Crynna  

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 

Lo-Fi Version Time is now: 14th June 2024 - 06:12 PM