IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Ce mancam azi: Dieta Montignac, PARTEA A IV-A, Idei pentru meniuri Montignace. Savuroasa bucatarie Montignaca
tiana
post Jun 6 2009, 07:50 PM
Post #1


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 899
Joined: 31-May 09
From: arad
Member No.: 6,600



buna seara,azi cam asa arata meniul meu pana acum:
md-un ceai cu multa lamaie, 2 felii paine cu cascaval si rosii
cafea
p-aveam pofta de creier de porc si l-am facut cu omleta de oua si castraveti murati (in sare)
ceai de fructe si cu lamaie(altfel nu le pot bea)
c- nu stiu -am facut dovlecei umpluti cu ton dar poate ii las pe maine ,si bag vreo 2 mere
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Replies
dr_wise
post Jun 6 2009, 11:50 PM
Post #2





Musafir






Daca rantas inseamna ceapa prajita, eu n-am procedat niciodata asa, mi se pare criminala pentru ficat si stomac. Eu pun ceapa si ardeiul in ulei pentru 1 - 2 minute, cat sa capete o culoare placuta, dupa care adaug apa putin cate putin si le inabus pana cand se inmoaie bine. Adaug suc de rosii/ rosii taiate cubulete, sare, piper, cimbru, marar, iar sosul obtinut il torn peste fasolea fiarta cu 2 - 3 frunze de dafin.

This post has been edited by dr_wise: Jun 6 2009, 11:54 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tiana
post Jun 7 2009, 08:38 AM
Post #3


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 899
Joined: 31-May 09
From: arad
Member No.: 6,600



QUOTE(dr_wise @ Jun 7 2009, 12:50 AM) *
Daca rantas inseamna ceapa prajita, eu n-am procedat niciodata asa, mi se pare criminala pentru ficat si stomac. Eu pun ceapa si ardeiul in ulei pentru 1 - 2 minute, cat sa capete o culoare placuta, dupa care adaug apa putin cate putin si le inabus pana cand se inmoaie bine. Adaug suc de rosii/ rosii taiate cubulete, sare, piper, cimbru, marar, iar sosul obtinut il torn peste fasolea fiarta cu 2 - 3 frunze de dafin.

upss da !ceapa si faina inseamna "rantas "am retinut ideea,multumesc

QUOTE(dr_wise @ Jun 7 2009, 01:00 AM) *
(IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Roxi, si eu am vrut sa inchei cu "c'est tout". Ce face franceza din om, domle!
Pai cum sa adauge sos cu faina la fasole, care oricum se ingroasa de la continutul ridicat de fibre?

fetelor nu sariti pe mine (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) ,stau in Arad (Ardeal+Banat) asa ca bucataria e amestecata

saru mana Kaula,dar aseara cand scriam meniul eram full,nu mi se parea putina mancare mai ales in week-end cand sant pe acasa si chiar reusesc sa mananc 3 mese pe zi ,si kg pleaca adica la mine a mai coborat 1kg ,vedem dupa secole cifra57,5 la cantar,scumpa la vedere pt mine acest "7" dupa 5,of of
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic
tiana   Ce mancam azi: Dieta Montignac, PARTEA A IV-A   Jun 6 2009, 07:50 PM
bookaholic   :D Dr. wise, cand vazui fasolea aia verde avusei o...   Jun 6 2009, 08:40 PM
dr_wise   :lol: Vise, taica, vise... Am mancat cirese, dar s...   Jun 6 2009, 08:49 PM
alexty   Buna seara! Facui pana la urma iahnia de lint...   Jun 6 2009, 11:00 PM
tiana   buna sera , la iahnie de fasole cum inlocuiti rant...   Jun 6 2009, 11:35 PM
dr_wise   Daca rantas inseamna ceapa prajita, eu n-am proced...   Jun 6 2009, 11:50 PM
tiana  

Closed TopicStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 

Lo-Fi Version Time is now: 1st June 2024 - 12:40 PM