IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Greseli de evitat cand aplicati un CV pentru un job, ... ca sa nu va ardeti...
fortelady
post Jul 19 2006, 04:03 PM
Post #1





Musafir






diana, eu am povesti de groaza mai faine ca ale tale. pun copy paste cand am timp sa caut prin cv-uri - unii din amicii mei internetici sunt la curent cu toata povestea...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Replies
rossdale
post Jul 20 2006, 08:17 PM
Post #2





Musafir






QUOTE
Si alta intrebare (nu am patit eu personal, insa am mai auzit)...vi se par ok (voua ca angajatori) intrebari privind viata personala? Daca esti casatorit, ai copii, daca si cand ai de gand sa faci copii... Am observat ca firmele cauta in general persoane fara obligatii, necasatorite si fara copii sad.gif


se pun intrebari de genul asta pentru ca exista temerea ca tu sa lucrezi doua luni, sa ramai gravida, sa stai acasa primind banii de la stat, iar ei sa nu te poata folosi in nici un fel..

eu lucrez in domeniul produselor cosmetice..la noi la firma mi se pare logic ca pentru un post de agent comercial in domeniul asta, sa angajez o femeie (una e cand iti explica o femeie despre o crema antirid sau anticelulitica, o vopsea de par, sau mai stiu eu ce si una e sa iti explice stangaci un barbat cum functioneaza asemenea produse). patroana nu doreste sa angajeze decat barbati, tocmai pentru ca are temerea ca raman gravide..

a venit o data la un interviu o tanara agenta, care s-ar fi potrivit de minune si ca sa o angajeze i-a propus sa dea in scris ca nu are de gand sa ramana gravida in urmatorii 2 ani..evident, tanara a refuzat si a plecat in viteza (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dmona
post Jul 21 2006, 08:07 AM
Post #3


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 154
Joined: 11-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 86



QUOTE(rossdale @ Jul 20 2006, 09:17 PM) *
a venit o data la un interviu o tanara agenta, care s-ar fi potrivit de minune si ca sa o angajeze i-a propus sa dea in scris ca nu are de gand sa ramana gravida in urmatorii 2 ani..evident, tanara a refuzat si a plecat in viteza (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif)


Este aiurea, si pe deasupra ilegal, sa ceri unei femei sa dea in scris ca nu va ramane insarcinata un anumit nr de ani... Sincera sa fiu, nici eu nu as fi semnat nimic si as fi plecat la fel de "in viteza"...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic
dmona  

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 

Lo-Fi Version Time is now: 1st June 2024 - 09:44 PM