IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Atitudinea unui profesor, Am nevoie de un sfat
Marbella
post Feb 23 2006, 12:30 PM
Post #1


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,440
Joined: 21-February 06
Member No.: 235



Am o problema in legatura cu fiul meu care face sport de performanta de 9 ani de zile.Face karate si este multicampion national, cu participare la campinatul mondial de la Darmstadt din Germania, locul I in Austria la St. Polten, locul I in Ungaria si detine in total peste 30 de medalii.
Spuneti-mi va rog daca sunt absurda cand consider ca profesorul de sport de la liceu a procedat gresit in ceea ce-l priveste pe fiul meu.Semestrul trecut la ora de sport i-a cerut fiului meu sa execute cateva exercitii pe care el nu le-a putut face avand febra musculara de la antrenamentele de forta de la karate.In momentul in care el a refuzat sa le faca profesorul i-a dat nota trei.La incheierea semestrului media lui la educatie fizica a fost 8.M-am revoltat, am vorbit in sala profesorala cu el si cu directorul liceului, spunandu-mi ca nu are ce sa faca pentru ca fiul meu a refuzat sa execute.Mi se pare revoltator sa-i strici media unui copil cu asemenea performante.Am vrut sa fac contestatie la Inspectoratul scolar dar mi-e teama de razbunarea profesorului pe fiul meu.Nu stiu ce sa fac, dar as vrea cumva acest profesor sa suporte consecintele infatuarii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Replies
Leea
post Jul 23 2006, 05:53 PM
Post #2


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 744
Joined: 31-May 06
Member No.: 352



Pentru profesori, preoti si medici ar trebui sa existe teste speciale, cred, care sa le verifice nu cunostintele, ci aptitudinile. Cunosc cata tragere de inima au unii profesori de-ai nostri, chiar foarte bine, si stiu ca nu au nici in clin, nici in maneca cu meseria pe care o practica. Intre noi fie vorba, si rezultatele la examenele "nationale" reflecta "dedicatia" unora - evident nu a tuturor. Multi sunt plictisiti, intr-adevar, altii doar indolenti, indiferenti sau tarati afectiv. In 9 ani, cati am lucrat in invatamant, de-abia daca am intalnit o mana de profesori adevarati.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Jul 24 2006, 08:40 AM
Post #3


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



De acord cu tine Leea.
Profii de sport in special zic eu ca au mici probleme la mansarda.Nu am inteles niciodata de unde frustrarea asta maxima.
Si cand aud la televizor ca aia de pe la minister sunt f indignati ca elevii romani nu fac sport si blabla-uri din astea imi vine sa ii iau pe toti de urechi.
Eu de exemplu eram un dezastru la sport nu puteam sari cat spuneau normele ca sa nu mai spun de aruncarea mingii de oina (nu aveam nici o directie si mai degraba spargeam geamuri cu ea) iar saritura la capra mi-a oferit prima nota de 4 din viata mea.Cu toate astea facusem balet ani de zile,faceam echitatie,mers cu rolle mereu deci nu eram o sedentara dar AM URAT sportul si pe cel mai penibil profesor din scoala generala Gal stiu ca se numea.In liceu am avut noroc de un prof mai ok.Dar nenorocitul ala din generala stiu ca mi-a scos peri albi.
Si cand ma gandesc ca notele unui prof de sport ii pot influenta copilului media generala ma enervez si mai tare.
O sa fim o natiune de lenesi si grasi si celulitici daca nu o sa intelegem ca nu putem baga copiilor pe nas sportul in felul acesta execrabil.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic
Marbella   Atitudinea unui profesor   Feb 23 2006, 12:30 PM
black_widow   Incerc sa ma pun in locul tau si sa simt ce simti ...   Feb 23 2006, 03:34 PM
Ariana   Hmmm...cea mai mare prostie a invatamantului roman...   Feb 23 2006, 04:15 PM
Marbella   Va multumesc pentru incurajari.Stiu ca parerea une...   Feb 24 2006, 08:32 AM
fortelady   ma gandesc si eu... daca baiatul ar fi explicat co...   Feb 27 2006, 12:27 PM
Marbella   "Omu" este un ciudat pentru ca nu este p...   Feb 27 2006, 12:58 PM
fortelady   e complet altceva atunci :). nu nu are dreptate......   Feb 27 2006, 01:52 PM
Meg   ..si-au luat nasul la purtare profesorii astia. ce...   Feb 28 2006, 07:27 PM
Mistaco   unii dintre profesori habar nu au ce-i cu ei pe lu...   Feb 28 2006, 09:00 PM
Marbella  

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 

Lo-Fi Version Time is now: 23rd May 2024 - 04:40 AM