IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> A fi sau a nu fi ... amanta ?!
angeldust
post May 24 2007, 04:12 PM
Post #1





Musafir






Fetelor, ma tot gandesc de vreo cateva zile....care o fi radacina problemei? Vad zi de zi tot felul de cazuri, amantlacuri, neveste inselate, divorturi, familii destramate. Intrebarea ar fi urmatoarea : de ce ajungem noi femeile (si spun "noi" pentru ca da, am fost si eu la un moment dat in aceasta neplacuta situatie) sa devenim amante? Desigur, povestea e alta de la caz la caz, fiecare amanta isi imagineaza ca in cazul ei este ceva special. Dar totusi stau sa ma intreb daca nu cumva miezul problemei este pe undeva comun.

Sa fie oare vorba despre tentatia fructului oprit? Inseamna ca ne multumim cu putin? Consideram ca tot e mai bun decat nimic? Sa fie vorba de principii si valori? Ce fel de atractie mistica exercita asupra noastra barbatul insurat?

Daca ati fost in situatia asta, sau cunoasteti cazuri sau pur si simplu aveti o parere, ajutati-ma sa inteleg.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Replies
Diana.
post May 26 2007, 09:35 PM
Post #2


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Parerea mea. Absolut personala. Si ca orice parere e supusa greselii.

Am trecut de perioada in care eram furioasa si le-as fi mincat de vii.

Acum mi-e mila de amante. Mai ales de cele care se lasa mintite cu lunile, cu anii.
Mintite josnic de barbatii lasi care nu ar renunta nici la sotie si la statutul se "om serios", insa nici la clipele de zbenguiala intre asternuturile celei de-a doua femei.
Mintite cu nerusinrare ca sint unice, irepetabile, insa trebuie sa se jertfeasca, pentru ca "scorpia" de nevasta nu ii lasa domnului libertatea... mi-i scirba de asemenea barbati lasi, de asemenea barbati monstri de egoism, barbati care nu se gindesc decit la ei insisi, indiferent de ce afirma domniile lor. Daca nevasta nu merita, las-o, dom`le, ia-o pe aia de ti-i buna.
Daca nu vrei sa iti faci nevasta sa sufere, de ce naiba o inseli?! O iubesti pe amanta? !
Ia-o de nevasta, nu o ascunde in cosul cu rufe murdare, iesi cu ea in lume dupa ce ai terminta relatia parafata sau nu de o bucata de hirtie.
Fii barbat, legalizeaza-ti legatura si nu te mai ascunde dupa cires...
Vorbesc de amntele care iubesc. Des[re femeile care "iubesc" doar buzunarul unui barbat insurat nici nu merita sa aduc discutia. Din punctul meu de vedere practica meseria aia, veche de cind lumea, insa in sistem de "club", nu "intrare la liber".

Poke, sper din toata inima sa nu suferi la un moment dat.
Desi presimt in adincul inimii mele ca o sa te doara la un moment dat. Barbatii carora le place dualitatea nu renunta usor la obicei. Si tu esti atat de tinara...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post May 27 2007, 10:41 AM
Post #3





Musafir






QUOTE(Diana @ May 26 2007, 10:35 PM) *
Daca nu vrei sa iti faci nevasta sa sufere, de ce naiba o inseli?! O iubesti pe amanta? !
Ia-o de nevasta, nu o ascunde in cosul cu rufe murdare, iesi cu ea in lume dupa ce ai terminta relatia parafata sau nu de o bucata de hirtie.
Fii barbat, legalizeaza-ti legatura si nu te mai ascunde dupa cires...
Vorbesc de amntele care iubesc. Des[re femeile care "iubesc" doar buzunarul unui barbat insurat nici nu merita sa aduc discutia. Din punctul meu de vedere practica meseria aia, veche de cind lumea, insa in sistem de "club", nu "intrare la liber".

Poke, sper din toata inima sa nu suferi la un moment dat.
Desi presimt in adincul inimii mele ca o sa te doara la un moment dat. Barbatii carora le place dualitatea nu renunta usor la obicei. Si tu esti atat de tinara...


Diana subscriu la cele spuse de tine...asa e "d'omle" ori alba ori neagra,ori daca e neagra alege sa fie alba,un barbat nehotarat te face usor sa realizezi ca defapt nu te iubeste atat de mult cum afirma si chiar ii place sa-si pastreze linistea cu sotia bucurandu-se de aventura cu "amanta"...mai sunt si situatiile in care poate iti cere timpul lui sa se distanteze de sotie,sa linisteasca copii,etc dar tot ei nu realizeaza ca in timpul asta dragostea se poate sufoca si pana se hotaraste el tu sa fii demult plecata...si apoi cine e vinovata, "amanta" ca s-a folosit de el si apoi a plecat...dragostea in orice tip de relatie se traieste atunci cand se simte...taraganarea ei din x motive nu aduce decat un cocktail dureros de speranta,iubire si tristete (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ..."risc sa fiu cu tine desi esti implicat intr-o alta relatie,atunci risca si tu si vino langa mine daca tot declaram ca ne iubim"...

Am vazut ca cineva spunea despre o sotie care afland ca al ei barbat o inseala s-a transformat intr-o bomba sexy,pai ramai femeie toata viata bomba sexy ca o faci in primul rand pentru tine si apoi pentru a-l pastra langa tine...(am generalizat fara intentia de a atinge pe cineva anume)

Nicio relatie nu e perfecta,sunt si eu deacord ca dragostea isi mai scade din intensitate,ca se transforma in comunicare,intelegere,prietenie si nopti lungi de amor...asta atat timp cat pe parcursul relatiei sentimentele raman vii...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geoo
post May 27 2007, 12:17 PM
Post #4


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,819
Joined: 25-December 06
From: Pe canapeaua rosie
Member No.: 893



Intr-adevar nici o relatie nu e perfecta, dar cred ca depinde si foarte mult de ce anume scartie!!! Pt ca daca pe plan intim totul este perfect eu cred ca majoritatea se multumesc doar cu partenerul (mai sunt si exceptii din pacate!! dar cred ca mai mult din randul barbatilor!) si nu se uita in stanga sau dreapta! Dar daca sunt lipsuri mari la capitolul sex....well cred ca si barbatii si femeile in egala masura incep sa devina receptivi!!!

Nu am fost pusa in situatia de a fi amanta, dar din pacate am avut amant (daca se putea numi asa....oricum relatia murise de un an!) si nu am facut asta din prea mult bine sau nevoie de diversitate ci fiindca la nivel subconstient stiam ca relatia e dead, dar imi era greu sa o ingrop!! Nu judecati aspru, pt ca stiu sigur ca firea omului este atat de schimbatoare incat nu poti fi niciodata sigur de limitele tale! Condamnam situatia pana sa ma aflu in ea!

Insa, pot spune ca ma voi tine sa nu cad NICIODATA in plasa unui om cu familie!!!!!!! Sper sa fiu ferita de scenariul cel mai drastic: acela de a te indragosti de cineva fara sa stii ca e insurat, pt ca daca sunt in cunostinta de cauza a unei femei si copil.... ma respect prea mult pt asa ceva!!! In sensul ca (asa cu spunea si dr_wise) viata merita traita frumos, pt ca e scurta, nu merita sa simti fiecare secunda grea care trece pe langa tine!
Daca cineva renunta la o relatie cu un om insurat care mai are si copii, nu o va face din respect pt sotia aceluia, pt copilul lui sau pt el, o va face pt EA, pt propria persoana!
Cate capete atatea pareri!!! Din cauza asta si exista conceptul de amant/a
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic
angeldust   A fi sau a nu fi ... amanta ?!   May 24 2007, 04:12 PM
lotte   Mie barbatii insurati mi se par expirati.Mai exist...   May 24 2007, 04:36 PM
Kitten   eu n-am fost niciodata in situatia asta (sa fiu cu...   May 24 2007, 04:38 PM
angeldust   Inteleg foarte bine ce ai vrut sa zici Kitten si c...   May 24 2007, 04:44 PM
splendora   un barbat care are iubita, nu logodnica sau sotie,...   May 24 2007, 05:32 PM
divi2007   nu as putea sa fiu cu un barbat care stiu ca are o...   May 24 2007, 05:47 PM
fortelady   :) si totusi, sunt foarte multe scenariile in care...   May 24 2007, 05:45 PM
katy87  
QUOTE
  May 25 2007, 06:58 AM
roxanica10  
Hai sa va sochez si eu o leaca: prin tineretile me...   May 25 2007, 10:28 AM
ala80  
QUOTE
  May 26 2007, 09:58 AM
splendora   May 29 2007, 05:44 PM
divi2007  
proprietati sunt lucrurile care nu au suflet, sa ...   May 29 2007, 05:48 PM
Diana   Haideti totusi sa revenim la amante... daca vreti ...   May 29 2007, 06:23 PM
Diana   Leo, nimeni nu este proprietarul altei fiinte uman...   May 29 2007, 08:00 PM
leo   nu am inclus cuvantul "proprietate" cu s...   May 29 2007, 09:11 PM
splendora   Puteti arunca cu pietre in mine dar ii dau dreptat...   May 29 2007, 09:34 PM
angeldust   Nu stiu daca "nevoia de a detine drepturi...   May 29 2007, 10:03 PM
leo  

Reply to this topicStart new topic
4 User(s) are reading this topic (4 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 

Lo-Fi Version Time is now: 13th June 2024 - 07:41 PM