IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> A fi sau a nu fi ... amanta ?!
angeldust
post May 24 2007, 04:12 PM
Post #1





Musafir






Fetelor, ma tot gandesc de vreo cateva zile....care o fi radacina problemei? Vad zi de zi tot felul de cazuri, amantlacuri, neveste inselate, divorturi, familii destramate. Intrebarea ar fi urmatoarea : de ce ajungem noi femeile (si spun "noi" pentru ca da, am fost si eu la un moment dat in aceasta neplacuta situatie) sa devenim amante? Desigur, povestea e alta de la caz la caz, fiecare amanta isi imagineaza ca in cazul ei este ceva special. Dar totusi stau sa ma intreb daca nu cumva miezul problemei este pe undeva comun.

Sa fie oare vorba despre tentatia fructului oprit? Inseamna ca ne multumim cu putin? Consideram ca tot e mai bun decat nimic? Sa fie vorba de principii si valori? Ce fel de atractie mistica exercita asupra noastra barbatul insurat?

Daca ati fost in situatia asta, sau cunoasteti cazuri sau pur si simplu aveti o parere, ajutati-ma sa inteleg.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Replies
angeldust
post May 27 2007, 01:12 PM
Post #2





Musafir






Kitten tu ai dreptate.....DAR ai dreptate in sensul ca se intampla chiar des ca femeia sa fie "radacina raului" din cauza careia nu functioneaza relatia. INSA asta nu justifica amantlacul. Daca EL, barbatul, are acasa femeia asta imposibila ....pai sa o lase domle si sa isi reconstruiasca viata cu alta. Nimeni nu e atat de absurd sa zica ca musai tre sa ramai intr-o relatie daca chiar nu se mai poate salva nimic din ea. Si uneori chiar nu se mai poate. Si pentru asta exista sfantul divort, care uneori e cel mai bun lucru ce s-ar putea intampla.

Intelegi tu? Deci nimeni nu condamna barbatul care vrea sa divorteze. Nu domle, asta e...cu de-a sila nu merge. Ceea ce eu condamn insa este DUALITATEA. Si cu mandra si cu draga. Pai de ce? Pai pentru ca le permitem, de aia. Si nu avem simtul proprietatii bine dezvoltat. Despre asta vroiam sa discut de fapt.....e bine sau nu ? sa ai acest simt al proprietatii? Cand te ajuta si cand iti pune bete in roate?

P.S. Filozofia zilei : "DON'T LET SOMEONE BECOME A PRIORITY IN LIFE...WHEN YOU ARE JUST AN OPTION FOR THEM....."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geoo
post May 27 2007, 03:53 PM
Post #3


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,819
Joined: 25-December 06
From: Pe canapeaua rosie
Member No.: 893



QUOTE(angeldust @ May 27 2007, 02:12 PM) *
Pai pentru ca le permitem, de aia. Si nu avem simtul proprietatii bine dezvoltat. Despre asta vroiam sa discut de fapt.....e bine sau nu ? sa ai acest simt al proprietatii? Cand te ajuta si cand iti pune bete in roate?


Angel, te referi la cele care stiu ca sunt inselate? De ce le permitem barbatilor sa ne faca asta???
Unu, sunt multe care nu stiu (de exemplu as putea fi in situatia asta, desi si eu spun ca am mirosul supradezvoltat, uneori e chiar imposibil!) si doi, cele care accepta cred ca deja sunt dispuse sa faca ORICE sacrificiu pt iubit!!! Sunt foarte multe femei care iubesc total si la uitare de sine, genul asta de femei sunt dispuse sa se calce in picioare numai de dragul LUI! Pun asta pe lipsa unei personalitati definite!!! Pt ca genul acesta este PIERDUT fara EL!

Si mai cred ca e bine sa stii ce detii, cum sa detii dar sa nu consumi la maxim! Adica, e bine sa fii mereu pe faza dar fara sa privezi de independenta persoana iubita!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic
angeldust   A fi sau a nu fi ... amanta ?!   May 24 2007, 04:12 PM
lotte   Mie barbatii insurati mi se par expirati.Mai exist...   May 24 2007, 04:36 PM
Kitten   eu n-am fost niciodata in situatia asta (sa fiu cu...   May 24 2007, 04:38 PM
angeldust   Inteleg foarte bine ce ai vrut sa zici Kitten si c...   May 24 2007, 04:44 PM
splendora   un barbat care are iubita, nu logodnica sau sotie,...   May 24 2007, 05:32 PM
divi2007   nu as putea sa fiu cu un barbat care stiu ca are o...   May 24 2007, 05:47 PM
fortelady   :) si totusi, sunt foarte multe scenariile in care...   May 24 2007, 05:45 PM
katy87  
QUOTE
  May 25 2007, 06:58 AM
roxanica10  
Hai sa va sochez si eu o leaca: prin tineretile me...   May 25 2007, 10:28 AM
ala80  
QUOTE
  May 26 2007, 09:58 AM
splendora   May 29 2007, 05:44 PM
divi2007  
proprietati sunt lucrurile care nu au suflet, sa ...   May 29 2007, 05:48 PM
Diana   Haideti totusi sa revenim la amante... daca vreti ...   May 29 2007, 06:23 PM
Diana   Leo, nimeni nu este proprietarul altei fiinte uman...   May 29 2007, 08:00 PM
leo   nu am inclus cuvantul "proprietate" cu s...   May 29 2007, 09:11 PM
splendora   Puteti arunca cu pietre in mine dar ii dau dreptat...   May 29 2007, 09:34 PM
angeldust   Nu stiu daca "nevoia de a detine drepturi...   May 29 2007, 10:03 PM
leo  

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 

Lo-Fi Version Time is now: 1st June 2024 - 06:13 AM