IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Indiferenta romaneasca. Ne meritam soarta ?!
Diana.
post Dec 3 2009, 09:50 PM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Bataie si sange in plina strada! Oamenii stau si se uita! Vezi VIDEO
Mai bine sa ne uitam decat sa ne implicam! E gratis, nu de alta! Asta probabil au gandit martorii care au asistat la o bataie intre un tanar si un barbat trecut bine de 40 de ani, in cartierul Militari, zona Lujerului.
Ba chiar i-au alungat si pe maidanezii care latrau frenetic si ii deranjau de la spectacol.

Iar nepasarea indivizilor care stau si privesc cum cei doi "se cinstesc" cu pumi in gura si picioare in spate pare sa incurajeze in mod crud comportamentul batausilor.

Si mai ca ne-am fi asteptat ca un pustan teribilist sa stea cu mainile in san si sa priveasca cum cei doi duc adevarate lupte, dar trist este ca printre "spectatori" sunt si oameni in varsta. Iar lipsa de reactie a unor persoane aflate la senectute, nu numai ca dezamageste, dar si ingrijoreaza, intr-o tara unde tinerii nu-si mai gasesc modele de urmat.

Lipsa de reactie a romanilor e bine cunoscuta. Nu avem spirit civic si nici ca ne pasa de cei din jurul nostru. Strada este o ghena gata sa ne primeasca toate mizeriile, injuram in gura mare si nu dam doi bani pe bunul simt.

De cite ori am vazut oameni agresati pe strada? De cite ori am vazut hoti cu miinile in buzunarele sau posetele altora? De cite ori am vazut sau am auzit chiar printre peretii casei in care locuim de agresiuni contra femeilor sau copiilor ? De cite ori am luat atitudine cind am vazut ceva de acest gen?

Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic


Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 18th June 2024 - 10:34 AM