IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Ce masuri ar trebui luate pentru ca Romania sa iasa din criza?
Diana.
post Jul 3 2010, 07:42 PM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Ce masuri credeti ca ar trebui luate pentru ca Romania sa iasa din criza in care ne adincim din ce in ce mai mult si care ameninta sa ne duca pe toti in foamete?

Parerea mea, fiind de dreapta, ar fi ca trebuie luate un cu totul alt gen de masuri decit cele luate pina acum, cum ar fi:
- scaderea impozitelor pentru intreprinderile mici nou infiintate, chiar impozit zero pentru firmele mici pentru o cifra de afaceri de pina la 10.000 de euro pe an. Acest lucru ar duce la reducerea semnificativa a somajului si ar scapa bugetul de plata ajutorului de somaj, in plus ar incuraja initiativa privata si tara ar mai produce cite ceva.
- relaxarea fiscalitatii dupa modelul cipriot. Fie vorba intre noi, Cipru este una dintre tarile UE cel mai putin afectata de criza economica mondiala. La ei nu exista criminalitate si nici evaziune fiscala. De ce? Pentru ca la ei TVA ul este de 15%, impozitul pe profit 10% pe an, nu exista impozit pe dividende si extrem de multe companii prefera sa isi faca o firma in Cipru din aceste motive. Lucru care duce la o concentrare masiva a mediului de afaceri si la bani frumosi la PIBul cipriot. Lucru care s-ar putea intimpla si la noi daca conducatorii nostri ar fi destepti, nu batuti in cap.
Relxarea fiscalitatii ar scoate la lumina economia subterana, pentru ca oamenii ar pefera sa plateasca taxe mai mici si sa stea cu capul linistit decit sa caute metode sa ascunda banii (si am vazut cu totii ce se intimpla , pe pielea noastra).
- scutirea de taxe si impozite a proprietarilor de pamint (care il si muncesc) si a microfermelor . In felul acesta, am putea creste productia interna si scadea importurile, in plus am scadea somajul. Avem mii de hectare de pamint nemuncit, pamint care ar putea produce bani si ar hrani lumea infometata a tarii.

... Si ma mai gindesc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic


Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 

Lo-Fi Version Time is now: 20th June 2024 - 04:48 AM