IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Ce inseamna a crede
sylvia_31
post Feb 22 2011, 10:04 PM
Post #1


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,405
Joined: 20-December 06
Member No.: 868



Am primit pe mail aceasta metafora a credintei, mi-a placut foarte mult si o pun aici si pentru sufletele voastre (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) .

Pământurile erau arse și crăpate din lipsă de ploaie. Frunzele palide și îngălbenite de-abia se mai tineau pe crengi. Iarba de pe pajiști se ofilise. Oamenii erau încordați și nervoși, cercetând cerul de cristal de culoarea albastrului de cobalt.

Săptămânile se înșirau una după alta tot mai fierbinți și de luni de zile nu mai căzuse nici o ploaie adevărată.
Preotul organiză în piața din fața bisericii o ora specială de rugăciune pentru a implora ploaia de la Dumnezeu.

La ora stabilită, piața era plină de lume îngrijorată dar plină de încredere.
Mulți aduseseră obiecte care dădeau mărturie despre credința lor. Parohul privea cu admirație Bibliile, crucile, rozariile.

Nu reușea însă să-și dezlipească privirile de la o fetiță așezată cuminte în primul rând.
Pe genunchi avea o umbrelă roșie.

A te ruga înseamnă să ceri ploaia, a crede înseamna să-ți iei umbrela. (IMG:style_emoticons/default/rain.gif) (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic
sylvia_31   Ce inseamna a crede   Feb 22 2011, 10:04 PM
Teocris   Ce frumos :indragostita:   Feb 23 2011, 10:16 AM
apasarar   POVESTEA 1 Inteleptul: Gandeste-te ca trebuie sa ...   Aug 16 2012, 02:50 AM


Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 20th June 2024 - 04:26 AM