IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Ce si cine sunt trollii, Ce inseamna troll si trolling
Diana.
post Jun 26 2007, 08:26 PM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Ce este un troll:
Trollul este o persoana care paraziteaza forumurile, unicul lui scop fiind sa strice atmosfera, sa deturneze discutiile de la subiectul initial, sa creeze scandal prin postarea unor mesaje sau subiecte care lezeaza bunul-simt .

Exemple de subiecte trolling:

- am mai avut pe forum o "presupunsa "doamna" care afirma ca se culca cu ginerele ei si ca nu are regrete;
- pe un alt forum, o persoana spunea ca mai bine s-ar omori toti copiii orfani decit sa fie dati spre adoptie in strainanate;

Nu-i asa ca aveti tendinta sa postati si sa atacati?
si asa mai departe...

Scopul unui troll este insultarea celorlalti participanti la discutii sau incitarea la scandal.
Cu cat subiectul infurie orice om de buna-credinta, cu cat acesta reactioneaza la porcariile trollului, cu atit trollul se simte mai bine...
In general trollii se dau "nestiutori" si total neajutorati in problema pusa in discutie.... si pun intrebari stupide la care asteapta ca capete raspunsuri cit mai taioase.
Foarte des trollii se "organizeaza" in "gasti". Din fericire pot fi usor identificati.
Efectele statului la palavre cu un troll: pierderea timpului, nervi intinsi la maxim, scandal, adica marea "distractie" a abjectilor trolli.

exemple de trolling:
"ma culc cu ginerele meu"- am avut asa ceva pe forum
"femeile sint niste idioate"- si de-asta am avut
...samd...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic
Maàt   Ce si cine sunt trollii   Jun 26 2007, 08:26 PM
lorelay   Un troll (germana: Troll sau Kobold = spiridus)...   Apr 19 2008, 01:34 PM
contraste   Maat, ceea ce ai scris aici tocmai am intalnit pe ...   Apr 20 2008, 07:26 AM
gloriana   Astia exista si in viata reala nu doar pe forum. N...   Apr 20 2008, 07:28 AM
Maàt   Slava Domnului, nu. Cred ca as avea o reactie dubi...   Apr 20 2008, 10:24 AM
gloriana   Astia din viata reala sunt mai perversi. Eu le zic...   Apr 20 2008, 12:46 PM
roxanica10   Gloriana :) chiar ca nu m-am gandit sa-i numesc tr...   Apr 20 2008, 06:46 PM


Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 

Lo-Fi Version Time is now: 28th May 2024 - 11:23 PM