IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Probleme de integrare in noua generatie, nu pot sa ma integrez in grupul celor de 20 25 ani
Cindy
post Apr 1 2011, 02:06 PM
Post #11


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Sunt de acord cu Stiletto. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Afobia, nu trebuie sa ai idei preconcepute legate de varsta, vei gasi si persoane de varsta ta mai similare tie.

Nu si cu "ai nevoie de o profesie si o persoana", mi se pare o gandire fada.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
afobia
post Apr 2 2011, 05:22 AM
Post #12


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 609
Joined: 18-December 07
From: Romania
Member No.: 2,859



este f dzgustator frate , in franta , noaptea dupa miezul noptii , toata lumea e beata pe strazi , gen atat de beti ca toti cad pe ei , se iau la cearta , sunt zgomotosi.
in puburi vezi oameni band pana le vine rau , pana cad jos , ba pe scari ba pe alte persoane .. este atat de enervanta treaba asta.In romania parca nu e asa!
pe strazi nu ma simt in siguranta noaptea , ziua e foarte safe , dar noaptea ... unii se apuca sa sparga sticlele de bere sau vin asa de nebuni , orasul are sute de stradute si daca esti in vieux ville si singur , esti terminat.cea mai periculoasa zona.
sunt foarte deprimata pentru ca imi place de un baiat si are probleme cu alcoolul , iar pe mine ma dezgusta mult oamenii care beau in felul acesta
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Flamingo
post Apr 2 2011, 01:20 PM
Post #13


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 7
Joined: 2-April 11
From: Bucuresti
Member No.: 10,053



QUOTE(Valentina30 @ Mar 26 2011, 11:57 AM) *
Ce ai cautat acolo?!!!

Sa nu te superi. Eu sunt mai directa.


Pai ce sa caute?
Oare sex?
Oare o relatie noua sau ma rog, o relatie cu cineva "din afara"?
Se plictisea prin strainataturi?

Ma scuzati dar nu e rau sa fii direct.

QUOTE(afobia @ Apr 2 2011, 06:22 AM) *
este f dzgustator frate , in franta , noaptea dupa miezul noptii , toata lumea e beata pe strazi , gen atat de beti ca toti cad pe ei , se iau la cearta , sunt zgomotosi.
in puburi vezi oameni band pana le vine rau , pana cad jos , ba pe scari ba pe alte persoane .. este atat de enervanta treaba asta.
In romania parca nu e asa!


Am eu impresia sau iti lipsesc niste ani / amintiri / "ecuatii" din vremea cand traiai in Romania?

In alta ordine de idei...
Am fost si eu prin tari straine si am observat ca noi, romanii, avem o mare problema de perceptie in ceea ce priveste viata acolo. Ne asteptam ca "dincolo" sa gasim totul ca la carte, ca in filme, ca in manualele de istorie, ca in codul bunelor maniere, ca in filmele de dragoste cu Clark Gable, ne asteptam sa nu vedem pe strazi mizerie sau resturi menajere, hartii, gunoaie, ne asteptam sa nu gasim prostitutie la tot pasul, betivi, ipohondri, pentru ca DA, avem o parere foarte proasta despre tara in care traim si avem impresia ca dincolo exista CIVILIZATIA!

This post has been edited by Flamingo: Apr 2 2011, 01:26 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Apr 2 2011, 02:34 PM
Post #14


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



In primul rand fata a zis ca a acceptat sa mearga acasa la niste studenti. De aici trag eu concluzia ca a fost invitata. De unde era sa stie fata ce avea sa se intample? Si cateodata, da, e rau sa fii direct! Putina diplomatie nu strica.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
afobia
post Apr 2 2011, 02:37 PM
Post #15


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 609
Joined: 18-December 07
From: Romania
Member No.: 2,859



m am dus sa imi fac prieteni de la facultate , eu am noi colegi in acest semestru , am avut doua semestre in franceza , unu din sept in dec 12 materii , altul din ianuarie pana in martie 9 materii , iar de la mijlocul lunii martie fac cursuri in engleza cu studenti straini pentru un al treilea semestru pana in luna iulie cand termin.
am terminat practic cu ceilalti colegi , iar la clasa cu studentii straini eram noua in grupa aceasta : m au invitat si m am dus (pentru curiosi)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudor
post Apr 5 2011, 06:23 PM
Post #16


ex Win-Win
*****

Group: Obsedat
Posts: 554
Joined: 16-May 10
From: IASI
Member No.: 8,548



Desi sunt offtopic, eu nu mai simt in siguranta de cand a inceput criza.. s-au intors toti golanii si tiganii(ROMmii) in tara. Acum vreo trei ani chiar ma miram ca m-am mutat intr-un cartier rau famat si totul era asa de linistit.
Flamingo eu consider ca saracia ii impinge pe oameni sa fie rai, agresivi pe strada, sa se imbete si apoi sa faca scandal... Pun pariu ca in tarile din Vest(desi nu am fost) cei care fac scandal sunt romani, bulgari, albanezi, africani si alti saraci din lumea a treia.

Sylvia ce sa faci in tara daca ai rate la banci facute in perioada de boom, ti s-a taiat din salariu, ai fost dat afara si nu gasesti nimic de lucru? Absolut toate cunostintele mele care au plecat in afara s-au realizat, isi permit sa duca o viata decenta sa aiba o masina decenta si concedii decente. Apropo de asta mama a avut 13 frati si surori, saraci, crescuti la tara. Cei care au plecat la scoala si apoi s-au angajat la oras sunt realizati, duc o cu totul alta viata decat care au ramas in urma "la tara". Concluzia.. daca vrei Iphone4, peste 1000EUR salariu, o masina noua, o vacanta exotica pe an si iesiri saptamanale la restaurante ori te faci patron in RO ori emigrezi. Daca te multumesti cu 200-300 EUR, o masina veche de cel putin 10 ani, iesiri lunare la restaurant, vacante pe credit atunci iti recomand sa te bucuri de ROMania.

Afobia sincer nu cred ca ai sa gasesti vreun raspuns pe internet, din punctul meu de vedere consider ca te-ai ancorat prea mult in viata virtuala. Probabil experientele tale probabil te-au maturizat mai mult decat pe restul colegilor tai si de aceea preferi o companie matura in locul unor adolescenti. Nu trebuie sa-i condamni ca vor sa se distreze si sa bea pentru a se simti mai bine. Sunt niste adolescenti si lasa-i sa se bucure de asta inainte de a da piept cu grijile si greutatile vietii.
Personal consider ca o petrecere sau distractie fara alcool e in general anosta si plictisitoare
Go to the top of the page
 
+Quote Post
afobia
post Apr 6 2011, 03:32 AM
Post #17


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 609
Joined: 18-December 07
From: Romania
Member No.: 2,859



Hey Tudor , mersi pentru mesajul frumos.
Ai dreptate in privinta Romaniei magazin online Strainatate , cat si in legatura cu adolescentii intr o oarecare masura ; nu vad nimic rau in a bea , dar nu sa bei sa lesini pe jos sa vomiti si in special ma deranjase faptul ca ma vedeau atat de ciudata.
Acum e bine , dar ies cu persoane mai in varsta ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudor
post Apr 6 2011, 08:08 PM
Post #18


ex Win-Win
*****

Group: Obsedat
Posts: 554
Joined: 16-May 10
From: IASI
Member No.: 8,548



E alegerea ta strict personala cu cine preferi sa-ti petreci timpul.
Personal nu am o parere prea buna despre cuplurile unde diferenta de varsta e mai mare de 15 -20 ani. Am niste idei precocepute care imi zic ca de regula ea e usuratica si el e libidinos...Sper sa nu deranjez pe nimeni (IMG:style_emoticons/default/iloveelady.gif) (IMG:style_emoticons/default/friends3.gif)

This post has been edited by Tudor: Apr 6 2011, 09:04 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post Apr 8 2011, 11:55 AM
Post #19


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Tudor, dar daca diferenta nu e vizibila? (IMG:style_emoticons/default/happy.gif) Ah si apropo de cei din Vest care nu fac scandal... ar trebui sa-i vezi pe englezi cum fac peste tot pe unde se duc... (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) Doar ei au inventat termenul de hooligan..
Afobia, nici eu nu cred ca ar trebui sa ai preconceptii legate de varsta... iesi cu oamenii care-ti plac si evita-i pe cei care nu-ti plac.
Iar in legatura cu faptul ca fetele radeau la glumele proaste ale tipilor... se stie ca bautura te face uneori jovial si esti in stare sa razi la orice prostie... normal ca tu fiind lucida nu esti in aceeasi stare, dar nu trebuie sa te enerveze ca se distreaza. Nu stiu cum e pe acolo, in cercul meu de prieteni sunt destule persoane care nu beau deloc, chiar baieti, si nu sunt priviti ciudat. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
E posibil sa ai un mic complex pentru ca nu bei... nu e cazul si ar trebui sa te relaxezi si sa uiti de asta.
Flamingo, ce "direct" esti... Adica orice tipa care iese in oras cu niste colegi noi cauta "sex" sau "o relatie cu cineva de 'afara'"... ar trebui sa stea inchisa in casa ca sa nu fie privita ciudat sau ce?
In plus nu inteleg de ce cataloghezi o intreaga lume drept "afara" sau "dincolo"... Ca si cum n-ar exista decat Romania si restul lumii.. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) De parca e totuna daca te duci in Vietnam, New York sau Elvetia... dar asta e deja alta discutie si nu vreau sa insist prea tare...

This post has been edited by Globetrotter: Apr 8 2011, 11:56 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Flamingo
post Apr 8 2011, 01:24 PM
Post #20


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 7
Joined: 2-April 11
From: Bucuresti
Member No.: 10,053



Direct / indirect, hmmm... nu inteleg care e treaba. Asa sunt eu... (IMG:style_emoticons/default/blush.gif)
Afla ca atunci cand am lansat acea afirmatie am facut-o in cunostinta de cauza, citind in prealabil povestea Afobiei de aici. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 07:56 PM