IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

31 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Dieta Montignac, Partea a doua
Delphina
post Mar 20 2008, 11:55 PM
Post #31


Dependent
***

Group: Membru de Onoare
Posts: 198
Joined: 8-December 05
Member No.: 50



Exact, Pescarush!
acum nici nu-mi trece prin cap sa mai fiu vreodata nemontignaca - si nu are neaparat legatura cu kilogramele, cit cu rezultatele asupra sanatatii si asupra lui psihicu meu fragilizat in ultima vreme de ideea de dieta frustranta.

Iata ca nu mai e cazul. Sunt foarte linistita, serios, cred ca asta e pasul cel mai important pe care l-am facut apucindu-ma de MM- desi nu stiam dinainte ca o sa ajung la starea de Zen alimentar. (am io ce am cu zenu (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) )

Eh, dulciurile... sa sarim peste subiect, as zice eu... (IMG:style_emoticons/default/blush.gif) cel putin pentru moment (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) abia astept un tort de ala cu ciocolata sau stiu eu ce nebunele... si la mine, cam astea o sa fie abaterile, in rest is foarte fericita cu tot ce inseamna alimentatie MM.

Multam frumos de incurajari, e intr-adevar foarte placut sa am sustinere (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)

Acuma cu inaltimea si kilele, ai dreptate, si eu zic la fel, nu e chiar cum scrie-n carte. Am 1,63 recent descoperiti (io stiam ca am 1.58). Deci, teoretic, ar trebui sa am 53, care e sigur prea mult. La 50 de kg sunt cel mai bine. Si am (inca un pic) 29 de ani (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Si "La multi ani!" si congratulari inca de pe acum, sapta viitoare nu-s in zona sa te felicitez. (IMG:style_emoticons/default/floricele.gif)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post Mar 21 2008, 02:37 AM
Post #32





Musafir






multumesc delphina. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) esti draguta, imi place stilul tau de a scrie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Mar 21 2008, 01:44 PM
Post #33





Musafir






Delphino, bine-ai venit in randurile noastre! (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) (IMG:style_emoticons/default/dance.gif)

Pastele integrale din graul ala speltoid sunt conforme.
Faina de soia gasesc numai la Reformhaus. Cea de naut si acolo si la un magazin mare cu produse asiatice.
Branza telemea o poti inlocui cu feta, cea mai buna de mancat asa, simpla, pe care-o gasesc aici e Salakis din lapte de oaie. Pentru gatit la cuptor iau de-aia ieftina, e mai cretoasa (ca o creta (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) ), dar se comporta mai bine sub actiune termica. Branza de vaci - Hüttenkäse. Din punct de vedere montignac cele mai bune branzeturi sunt cele mature, sunt cele care contin cel mai putin lactoza.
Fructoza vanilata o faci din fructoza si-o pastaie de vanilie. Fructoza se pune intr-un recipient care se poate inchide ermetic, pastaia se taie de-a lungul (maduva se poate folosi la altceva) si pune pastaia la fructoza.
Orezul integral se numeste si Naturreis, ar trebui sa se gaseasca la magazinele normale.

Am sa-ti fac o lista ce unde gasesti, dar un pic mai tarziu. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Delphina
post Mar 21 2008, 04:52 PM
Post #34


Dependent
***

Group: Membru de Onoare
Posts: 198
Joined: 8-December 05
Member No.: 50



Pescarus, ma faci sa ma rosesc (IMG:style_emoticons/default/blush.gif) fii serioasa (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Kalua, iti multumesc foarte mult de descilciri si luminari, acilea la mine inca ii groapa cu confuzii.
Deci Hütenkäse e pina la urma, chiar voiam sa intreb “o fi Cottage Cheese...”, aia mi se parea cea mai apropiata, si la mutra si la gust, da ma gindeam ca ma fac de minune. No, am nimerit-o.

Griu speltoid (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) pai da, ca rimeaza (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

Mersi fain de explicatii, deocamdata nu fac fructoza vanilata, c-o minc (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) mai las, o saptamina, doua, trei... de cumparat mi-am cumparat fructoza, nu stiu de ce, ca n-aveam nevoie, nu pun zahar in nimic. De altfel, de o saptamina nu am mincat absolut nimic dulce si nici nu-mi trebuie, daca ma gindesc bine.

Naturreis sigur nu este prin magazine obisnuite,nici salbatic pur –m-as mira sa aflu 100% salbatic – dar trec pe la Reformhaus saptamina viitoare.

Ah, in ce priveste lista cu ce unde gasesc... apreciez foarte mult bunavointa ta, si faptul ca vii mereu in intimpinarea intrebarilor noastre (ale mele infantile (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) ) Insa ma tem ca nu ma ajuta mult, eu stau in Zurich. Asta am scris-o ca sa nu te apuci sa-ti strici timpul cu lista. Sau no, daca ai o lista cu ce si cum in Zh, scrie-mi (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)

Apoi, io... ce sa va mai povestesc... de la un victorios 53.5 am ajuns , in citeva zile, la un colosal 56... (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Di ce? Fiinca minc si io in sfirsit, am trecut de la aiureli hipocalorice si mini-portzii la portii normale, si acum sunt in faza de reobisnuire, probabil. Maninc, conform, dar maninc. Ceea ce nu se intimpla inainte, cind imi numaram boabele de orez, cubuletzele de cartofi si onduleurile din spaghete. (Dupa cum se vede, foarte judicioase curele mele)
Oricum, eu afectata de astea 2 kile jumate nu prea is (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Mi-or trece, cind le-a veni vremea. Numa sa nu uit ca de acum am de slabit 6 kile, nu 3 (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
De cintarit nu ma mai cintaresc, ca numa ma-nervez.

Eu va doresc sarbatori fericite celor care tin Pastile in acest weekend.
V-am pupat.



Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Mar 21 2008, 05:05 PM
Post #35





Musafir






Delphino, ti-am tras lista la topicul de aici cu unde gasesc, bla-bla. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vali m
post Mar 23 2008, 12:01 AM
Post #36


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 7
Joined: 12-February 08
Member No.: 3,281



Salut fetele!
Am, in sfarsit, cantar nou: un Tefal electronic simplu. Am 78,9 kg. Fata de 85 la inceputul lui ianuarie, e ceva bun. Sunt bucuroasa si merg inainte cu MM, desi monotonia micului dejun glucidic ma exaspereaza uneori.(IMG:style_emoticons/default/frustaremare.gif)
Mai bine sa fac o urare: Pace, lumina si sanatate pentru cei care serbeaza Pastele in aceasta noapte! (IMG:style_emoticons/default/floricele.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Mar 23 2008, 12:10 AM
Post #37





Musafir






Multumesc de urarile pascale. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

vali, ai dat o raita pe la gastronomie, la topicul cu meniul zilnic? Sunt doar o gramada de chestii pe care poti sa le mananci la micul dejun glucidic, chiar nu inteleg problema ta cu monotonia. Felicitari pentru kilele pierdute!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
izabelutza
post Mar 24 2008, 11:50 AM
Post #38


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 24
Joined: 23-March 08
From: cluj
Member No.: 3,532



Salut, dragelor!
Sunt noua pe forum si imi place de voi ca sunteti ca o familie. Sper sa ma primiti si pe mine in familia Montignacelor.
Am studiat "problema" cu Monti, m-am convins ca merge si de 2 sapt am pus teoria in practica.
Ce sa vezi? -3 kg rapid!
Uraaaaaaaaaa!
Mai vreau, dar mai am multe de invatat, asa ca please, help!
Am aflat de la voi ca prima editie a cartii lui Monti (pe care o am eu de pe net) e depasita, asa ca daca se gaseste un suflet milostiv sa ma ajute cu editia noua, i-as fi recunoscatoare.
Merci si va pup!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ToothFairy
post Mar 24 2008, 12:18 PM
Post #39


Incurabil
*****

Group: Editorialist
Posts: 1,312
Joined: 18-January 07
From: SB
Member No.: 1,062



izabelutza,daca lasi o adresa,ti-o trimit eu.Ultima carte Monti se numeste Les Femmes.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Mar 24 2008, 12:46 PM
Post #40





Musafir






izabelutza (si nu numai), chiar sunt foarte dezamagita: esti incantata de acest fel de alimentatie, dar nu vrei sa dai niste bani pe-o carte de-a lui Montignac intr-o librarie. (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif)
Tin sa va reamintesc ca atat timp cat o carte nu este pusa in net cu acordul scriitorului, a editurii, pentru cititul ei gratuit, ceea ce faceti voi este ilegal. Si nu-mi place ca se face trafic de asa ceva aici. (IMG:style_emoticons/default/mad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

31 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 24th April 2024 - 06:55 PM