IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Fripturi, frigarui, carnuri in general, pentru carnivori
Ala80
post Feb 24 2006, 01:12 PM
Post #1


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



Eu fac sambata frigarui a la jamie oliver.
Tai pieptul de pui in fasii pe care le las 1-2 ore in ulei de masline, coaja de lamaie si rozmarin. Apoi le infig pe bete (el folosea bete de rozmarin) si le infasor in bacon. Le pun pe gril si gata. Printre bucatelele de pui infig si cateva legume, ce am prin frigider. Garnitura pt el cartofi prajiti, pt mine...inca nu stiu, poate ceva acritura.

pupici
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Mar 18 2006, 05:52 PM
Post #2


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



wow ce-i pustiul asta aici? (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)

iote ce am eu pe foc: ciorba (of course) apoi fac o mancare cu carne de vitel: prajesc carnea, de fapt ea se inabusa in suc propriu, sare, piper, o lingura de mustar, apoi cand carnea s-a fiert presar f putina faina si pun smantana lichida. se serveste cu garnitura de orez si mazare.

apoi mancare cu aripi de pui in stil Kentucky... pe aici se gasesc aripi gata pregatite pt gatit iar astea stil kentucky sunt picante ... eu am luat carnea simpla,
se prajeste o ceapa rosie cu un catel de usturoi in 3-4 linguri de ulei, se pun aripile de pui si se prajesc si ele, le acoperim apoi cu apa si le fierbem 15-20 min, apoi adaugam taiat fasii subtirele un ardei rosu, unul verde si unul galben si doi pumni de fasole verde congelata. Se mai pune un pahar de orez si mai adaugam vreo 2 pahare de apa si dam la cuptorul incins pana se fierb orezul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leea
post Jun 13 2006, 11:32 AM
Post #3


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 744
Joined: 31-May 06
Member No.: 352



Am prajit o pulpa de curcan (superioara) in cuptor. Am presarat-o intai cu sare, piper si praf de curry si am impanat-o cu usturoi. In jurul ei in tava am pus tot ce am gasit prin frigider in materie de legume: 1 fir de praz, 2 morcovei, o bucata de telina, 1 rosie, ceva ardei, usturoi si ceapa verde, cateva varzute de Bruxelles, un cartof nou, etc. (nu-mi mai amintesc (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/blush.gif) ). Le-am stropit cu ulei si cu un paharut de vin alb, le-am dat rozmarin si nucsoara si am dat totul la cuptor pentru vreo ora, intai acoperit cu folie, apoi fara, sa se rumeneasca.
Legumele si sosul din tava le-am maruntit cu blenderul cand au fost gata, si a iesit un sos gros... o minunatie. S-a papat cu cartofi noi fierti in coaja. Evident, experienta se va repeta cat de curand... a decis publicul degustator. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marbella
post Jun 15 2006, 07:26 PM
Post #4


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,440
Joined: 21-February 06
Member No.: 235



Astazi am facut o rulada la cuptor din carne de porc, ciuperci, verdeturi, cu cartofi natur si placinte cu varza dulce.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marbella
post Jun 16 2006, 11:02 AM
Post #5


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,440
Joined: 21-February 06
Member No.: 235



Poti pune ce carne vrei bubulina, numai ca daca folosesti carne de pui o sa fie putin mai uscata.Carnea de porc eu o fierb (pulpa) cu ceapa, sare, apoi rece o toc cu ciupercile, ceapa verde, usturoi verde, patrunjel, 1 cartof ras si scurs de zeama, 2-3 oua (2 oua intregi si un galbenus), sare, piper.Ung cu ulei o forma (de chec) si toata compozitia o dau la cuptor.Daca ai timp si iti place, separat fierbi 2-3 oua si le pui intregi in aceasta compozitie (orizontal) si feliata o sa arate bine cu oul in ea.Este buna si calda si rece.

Si sa nu uit, m-ai intrebat de mazare pentru pilaful postat mai sus.Este vorba de mazare dulce boabe. Fa-l ca o sa-ti placa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Sep 11 2007, 07:10 PM
Post #6





Musafir






De la h_2004 Mar 26 2006, 01:21 PM

mancare greceasca zic ei: prajesti pulpe de pui partea de sus, apoi adaugi 1-2 legaturi de ceapa verde si 3-4 catei de usturoi pisat si le lasi acolo sa se imprieteneasca, apoi (scrie reteta) sa pui vreo 5 rosii tocate (depinde de cantitate pe care o vrei of course) eu am pus piure de rosii (nu bulion ca v-am zis ca nu ma omor dupa gust) si masline verzi de-alea umplute, oregano si la spre sfarsit se mai da gust cu putin vin alb si se aseaza usor vreo 3-4 felii de lamaie cat sa parfumeze mancaree. e bunaaaa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Sep 12 2007, 12:52 AM
Post #7


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



Varza a la Cluj

Tot cu varza acra se face, ideal ar fi nu din cea pusa intreaga in saramura la butoi ci acrita intr-un borcan de 3-4l pe counter-ul din bucatarie.
Adica: o varza, doua se taie marunt si se freaca bine cu sare. Se lasa intr-un castron pana incepe sa lase zeama. Pe fundul unui borcan de vreo 4l se pun crengute de cimbru si marar uscat apoi se pun cativa pumni de varza, presand bine ca zeama lasata sa acopere varza. Se umple borcanul si deasupra se pun din nou o crenguta de marar si una de cimbru. Prea mult cimbru amaraste!
Deci varza pusa in felul asta se acreste in zeama proprie (spre deosebire de cea din butoi) si are un gust deosebit.

- carne tocata de porc (500g) si o ceapa se tin pe flacara mica,sub capac, turnand cate putina apa pana se fierb. Se condimenteaza cu sare si piper.
- separat se fierbe un pahar de orez

Montam 'opera' intr-o forma dreptunghiulara: varza, orez, carne, varza, se acopera totul cu smantana si se da la cuptorul incins dinainte pana smantana se rumeneste frumos. Prin alte retete smantana se poate adauga si peste orez sau carne si inca odata la final ca ultim strat

(IMG:http://i33.photobucket.com/albums/d90/h_2004/valcluj.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Sep 23 2007, 08:35 PM
Post #8





Musafir






Cracanatul meu de pui meu la rotisor: (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Sep 23 2007, 08:49 PM
Post #9





Musafir






Moooaaah, ce pofta mi-ai facut! Arata excelent! Dar ma destrabalez eu miercuri si din punctul asta de vedere, pana atunci trebuie sa iau multe batiste cu mine (pentru saliva (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) ).
Ce cracanat, ca i-ai adunat picioarele in modul cel mai elegant. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Te-am intrebat la topicul cu meniul saptamanii de ardeii aia copti in smantana si nu mi-ai raspuns. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
irinica
post Sep 23 2007, 08:52 PM
Post #10


Obsedat
****

Group: Obsedat
Posts: 416
Joined: 12-July 07
From: iasi, romania
Member No.: 1,930



Asa ziceam si eu ca e stans cam ghem. Unde l-ai rotisat, la cuptorul aragazului?? A iesit super fain ( uniform), ca eu am facut o data la cuptorul meu si aiesit...nasol .
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 11:44 AM