IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  < 1 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Razboi deschis plagiatoarelor: Intrebare pentru Montignacele creative, Retetele si ideile voastre postate pe alte forumuri de membre eLady
Diana.
post Jun 2 2007, 11:48 PM
Post #21


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



De la adminul de la oneden am primit raspuns. (IMG:style_emoticons/default/estiok.gif)
Ne roaga sa ne identificam retele ca s abage link sub ele catre sursa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jun 2 2007, 11:53 PM
Post #22





Musafir






Respect, un om care stie ce face. (IMG:style_emoticons/default/322.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr_wise
post Jun 3 2007, 09:17 AM
Post #23





Musafir






'Neatza...mai, de abia am facut ochi dupa o noapte furtunoasa...fusei la o nunta... si ce mi-e dat sa vad?!
Diana draga, sunt de acord cu tine. Daca exista o metoda prin care sa le opresti accesul persoanelor respective pe elady, do it!
Este rusinos ca intre prieteni, fiindca asta ne consideram si avem pretentia sa ni se spuna, sa se intample asa ceva! Am capatat incredere unele in altele, sincer, eu le consider pe toate componentele grupului MM aproape sufletului meu, si din cauza asta ceea ce spui tu ma doare f tare. Contributia mea la retete MM o consider nesemnificativa, dar asta nu inseamna ca aprob plagiatul uneia sau alteia, oricat de draga mi-ar fi! E ca si cum as fi fost inselata de un prieten sau de un membru al familiei. Daca ai observat, acolo ne spunem si bucuriile, si tristetile zilnice, iar faptul ca-ti deschizi inima si sufletul in fatza cuiva, care apoi te balacareste fara nici un scrupul pe alte site-uri, doare al naibii de tare. Inseamna ca persoana respectiva nu mai merita atentia ta, nu mai spun de sinceritate.
Chiar te rog sa insiri explicit nikurile tuturor celor care au fost prinse cu matza in sac, cu probele de rigoare, asteptam sa-si exprime motivatia si vedem care va fi verdictul colectiv.
Hai c-o tai sa-mi fac o cafea!
Va pup!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 3 2007, 03:50 PM
Post #24


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Doctoreaso, nu are sens. Se stiu si singure. Dar sa iti spun ce e cel mai suparator: vin la noi, copie retete si idei, se duc prin alte parti si le prezinta in nume propriu, iar cind se trezeste vreo doamna de pe forumurile unde se duc sa arunce cu noroi in noi ( ca vuplea care nu ajunge la struguri zice ca-s acri!) nici macar nu iau pozitie sa spuna: "dom`le, si io sint membra acolo dar nu m-a tratat nimeni fara respect si nu m-a nedreptatit nimeni". Asa ceva e inadmisibil.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kitten
post Jun 3 2007, 05:36 PM
Post #25


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 649
Joined: 2-December 06
From: Kronstadt
Member No.: 783



di, incearca te rog sa nu te mai stresezi pt ele, ca faci riduri!!!!! asa e in comunitatile de femei, fie ele si virtuale... n-ai ce-i face - asa sunt unii prost-crescuti.

hai, chill a bit, te rog, iti faci mult rau! (IMG:style_emoticons/default/floricele.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 3 2007, 06:31 PM
Post #26


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nu ma stresez, stai linistita. Nici macar nu ma enervez. Pur si simplu ma amuz si ma intreb pina unde se poate merge... (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubulina
post Jun 3 2007, 08:26 PM
Post #27





Musafir






Mai fetelor voi vorbiti pe bune?

Sper sa nu luati in nume de rau sau ca jigniri ce spun ...dar toata treaba asta mi se pare aici deplasata? Nu neg efortul moderatorilor care ne servesec aici retete gustoase etetc si lipsa de bun simt a plagiatorilor dar in ecuatia data acum nu cred atitudinea voatsra e cea mai buna.

Copyright pe niste retete postate pe un form? Greu de spus....daca e vb de un patent (ceea ce nu e) e cu alta toata poveste. E imposibil sa patentezi o insiruire de cuvinte chiar daca rezulta intr-o reteta gustoasa, dar totusi ...cumva comuna. Exista bauturi (amestecuri )si probaibil mancaruri f originale cu copyright, desi din cite imi amintesc e o "arie noua", care cred ca e inca intr-un stagiu incipient. Parca mai exista si astfel de copyright pt aranjamente de mincaruri.

Nu sunt informatician, dar nu cred ca e corect sa te referi la copyright judecind dupa cit seamna programele etc. - vb de programare. Se patenteza programele in sine...ar fi culmea sa obtin un patent pentro cam am insurit print de 20 de ori urmat de 7 or de if. E greu de dovedit ca s-au copiat bucati de coduri sau algoritmi ....si sunt cazuri celebre. Windows ameninta de ani de zile ca o sa dea in judecata Linux, pt ca cica a folosit parti de cod...Linux promite ca le va rescrie imediat partile cu problema, odata ce W. va spune care sunt. W. nu spune nimic, doar acuza....si trec ani. De altfel multe dintre coduri sunt black box....asa ca pt terchea berchea care stie numai sa copieze sunt protejate.

Ca sa dai ceva gratuit nu e intotdeauna o pierdere. Imi dau sema ca e cumva greu, mai ales daca vrei sa stie sa ti se atribuie merite pentru asta. Dar vorba aia sunt oameni care au dat mult mai mult pe nimic. Linux ! Joomla ! ddd! FDS ! OPEN FOAM! etc - o gramada de programe profesionale care sunt open source. Totul a inceput cu un om....
Cum le-ati putea pedepsi:

- o reteta de surpriza sa le faca sa ajunga la reanimare
- intrarea la topicele cu pricina se face deoar pe baza de buletin
- cea mai intelepta : faceti o carticica cu el, autorul isi pune numele, o publica la o editura sau cel mai bine ca @General Public License".

Si nu ar fi prea rau daca am putea posta siteuri romanesti daca gasim informatie interesanta. La urma urmei eu am gaist adresa lady pe net.

Sper ca nu v-am suparat, orcum retetele sunt super, si ma inspir de mnulte ori de aici. Sunt si eu un fel de plagiatore: le fac si daca ma intreba cineva cum am facut : pai, am pus tot ce aveam. Inspiratie de moment, orice....dar nu ca le-am luat de pe forum.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 3 2007, 08:48 PM
Post #28


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Bubulinoo, nu ne certam, sa nu crezi asta: ai avea curaj insa sa iei cartea de bucate a lui Radu Anton Roman si sa o republici sub semnatura ta? La urma urmei nu e decit o insiruire de cuvinte... Copyrightul exista de cind au aparut primii mesteri in copiat... adicatelea cu ceva sute de ani in urma.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jun 3 2007, 08:57 PM
Post #29





Musafir






bubulina, raspund intai la partea cu informatica (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
programul dat ca exemplu e un program platit, pentru care nu am pus la dispozitie sursele IN MOD OFICIAL, sau daca le pun cer sa se specifice ca e facut dupa algoritmii si gandirea mea. e dreptul meu.
pot exista programe care sunt asemanatoare fara sa fie copiate unul dupa altul si pot exista programe care sunt copiate ("inspirate" la prima vedere) si sa nu semene deloc sau foarte putin la interfatare
codul si algoritmii nu inseamna o insiruire de if si for. inseamna un workflow care de multe ori e foarte dificil de gestionat si foarte detaliat si care iti ia zile in sir ca sa il gandesti si sa il formalizezi.
uite, eu lucrez de ani de zile cu colegii mei la o aplicatie de gestiue a fluxului de transport- e deosebit de complexa, tine cont de multi parametri in anumite moduri. in momentul in care vad la cineva ACELASI PATTERN de lucru - succesiunea etapelor, tratarea erorilor, algoritmizare non-standard care seamana pana la identificare cu a mea, imi e foarte clar ca nu e original. sunt tari in UE in care asemanarea aplicatiilor la nivel conceptual este pedepsita daca se considera ca procentajul este mai mare de x%. Si mi se pare corect. In informatica nu exista coincidente, nu la aplicatiile mari. fiecare analist si fiecare programator are modul lui unic de a coda si de a gandi. e suficient sa te uiti la facultate pe proiecte cu aceeasi tema facute de studenti diferiti.
in comunitatea open source nu cred ca exista conceptul de "copiez si prezint ca pe al meu, ba chiar dau si cu pietre in ala de-a facut primul"- e vorba mai degraba de partajarea resurselor. nu de clonare. linux-ul nu mai e de mult ce a fost, iar Linus Torvalds, taticul linuxului, e de mult multimilionar in dolari ...
in fine, revenind la topicul de fata -povestea este urmatoarea: se copiaza bucati MARI din forum (nu neaparat postate de moderatori, sunt multe cele care scriu si nu trebuie minimizat efortul lor!!!!) si fara cea mai mica modificare sunt postate in alte parti. Uneori nici macar nu se mentioneaza ca sunt luate din alte surse. Mai mult, o parte din cele care scriu prin alte parti se plang de elady si vorbesc foarte urat de fetele care fac parte din comunitatea asta. nu mi se pare normal asta... chiar deloc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 3 2007, 08:59 PM
Post #30


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Si vin si io cu completari:
Ca sa fie clar, ca toata lumea intelege engleza:
- From a copyright perspective, there is no reason why two works cannot have the same title. As long as the content of works themselves are not copied or adapted, no infringement has occurred.

- This does NOT mean that there is no protection on the name, as it may be covered by other legislation: If the name was a trademark, or if it could be proved that that use of the title misleads or confuses the public, (this is know as 'passing off'), then there can be issues.

- This highlights a common misunderstanding about what is meant by 'public domain' when referring to copyright work.

- A work will fall into the public domain once copyright expires, this will typically be many years after the author's death.

- While work published on the Internet may be publicly accessible, it is certainly NOT in the public domain.
(Pe scurt, chiar daca apare pe internet si e pentru folosinta comuna NU e de domeniu public si NU poate fi copiat dupa bunul-plac. Chiar daca e vorba de o banala reteta de mamaliga. Pentru ca fiecare are reteta lui de mamaliga proprie.)

It is still certainly worth placing a copyright notice on your work. A copyright notice reminds others that copyright exists, and may therefore help to deter infringement.

The act of copying or adapting someone else's work is a breach of copyright. Also any adaptation will be legally regarded as a derived work; so if you simply adapt the work of others, it will still be their work, and they have every right to object, (and are also entitled to any money you make from their work).

The only safe option is to create something that is not copied or adapted from the work of others.

There is nothing to stop you being inspired by the work of others, but when it comes to your own work, start with a blank sheet and do not try to copy what others have done.


(mai multe detalii despre : Top 10 Copyright Myths
Acolo scrie: If you find the information on this page useful, please feel free to link to this page, (no permission is needed). The easiest way is to simply copy and paste the following XHTML code into your web page. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


Mai, sa nu crezi ca ne certam... Si ma fac ca nu sesizez ironia, scopul nu e sa ne luam de par, ci sa invatam unele de la altele ce e voie si ce nu e voie. Sa nu uitam ca la inceputurile eLady multa lume nici nu stia ce e un link... Vad ca nici acum nu se stie la ce folosesc, asa ca o sa incerc sa revin cu explicatii suplimentare despre ce este un link, la ce foloseste si cit de importante sint linkurile in procesul de promovare (publictate) al unui site.
(IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 12:50 AM