IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Despre prietenie....
Pufu
post Dec 13 2005, 01:34 PM
Post #21


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 91
Joined: 9-December 05
Member No.: 59



La chestia cu prietenia dintre femei, dati-mi voie sa va contrazic. Am putini prieteni adevarati, printre ei si doua prietene. Doua doar, dar prietene. Cu una dintre ele sunt prietena de 34 de ani, iar cu cealalta de 20. Nu ne vedem foarte des, dar cand avem  nevoie una de alta stim unde sa ne gasim. Poate de asta s-a pastrat prietenia nealterata, pentru ca niciodata n-am cerut imposibilul una de la cealalta, n-am asteptat multumiri si contraservicii, n-am fost toata ziua una in spatele celeilalte, ne-am vazut fiecare de viata noastra. E o adevarata placere sa ne intalnim, intotdeauna avem ce ne spune si ce povesti...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Dec 13 2005, 01:44 PM
Post #22


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



Pentru prieteni...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tsunami
post Dec 13 2005, 04:15 PM
Post #23





Musafir






QUOTE

"ia da-mi jumate din cat ai acum. vinde casa, masina, si da-mi jumate, nu totul. "

tsunami

daca eu ti-as cere motocicleta? mi-ai da-o? si ce mi-ai cere in schimb/la nevoie? concret!

asta in conditiile in care consideri ca sunt prietena cu tine!

ps. am sa-ti spun, dupa aceea, de ce am pus problema asa!


nope.

sau mai corect, ti-as da-o daca ai avea experienta sa mergi pe nenorociri de astea. ti-as face instructaj "la sange". fierul se repara si se inlocuieste, tu... am mai vazut un prieten in scaun cu rotile si ala stia sa mearga.
dac-am fi prieteni , as face pe dracu-n patru sa-ti iei si tu una. dar mult mai mica pentru inceput.
in 2 sezoane, daca ai curaj si eu rabdare sa merg cu tine, ai ajunge sa-ti sara inima cand ai vedea-o mai mult decat o partida de sex tare.

sa-ti cer ceva-n schimb?
nimic.
ti-as cere daca as avea nevoie si as considera ca tu ma poti ajuta.
adica, se pare c-am fost si eu gresit inteles: eu dau totul intr-o prietenie, adica tot ce as fi capabil sa ajut un prieten, si cer acelasi lucru-n schimb, in cazul in care as avea nevoie. nu o plata dupa serviciu. nu sa-ti cer ceva-n schimb imediat. aia nu-i prietenie
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ella
post Dec 13 2005, 06:17 PM
Post #24


Incurabil
*****

Group: Membru
Posts: 584
Joined: 7-December 05
Member No.: 11



tsunami
nu mai este nevoie sa-ti spun, vad ca ai inteles! prea suna totul a troc!

"ti-as da-o daca ai avea experienta sa mergi pe nenorociri de astea"

good point!
inima imi spune...da! vreau! wow!
dar neuronul....nope. nu cred ca este indicat sa invat sa merg pe motor! de ce? am viteza in sange! nu cred ca vrei sa stii cu cat merg pe autostrada(care 190!)! dar masina imi da senzatia de siguranta, de protectie! nu acelasi lucru il pot spune despre motor!

"ti-as face instructaj "la sange"."
bine ca n-ai spus "la pielea goala"  :P
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alexa
post Jan 3 2006, 06:52 PM
Post #25


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 190
Joined: 18-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 115



In primul rind, nu-mi place interesul intr-o asa-zisa prietenie, acele persoane care te cauta numai cind au nevoie de ceva de la tine, de care nu mai auzi cu lunile apoi te suna dintr-o data, incep prin a se interesa de tine si la final lanseaza strategic intrebarea:"Auzi, nu ai putea sa...". Si acesti oameni se pretind a fi prietenii tai. La fel cei care pretind sa faci totul pentru ei dar cind ai si tu nevoie de ceva, ia-i de unde nu-s. Cei pe care ii inviti tot timpul pe la petreceri, revelioane, etc dar care nu te invita niciodata.
Cei care umbla cu vorba de colo-colo, spunindu-ti tie nu stiu ce despre un prieten comun iar lui, ceva despre tine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Jan 6 2006, 11:12 AM
Post #26


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



cred ca e una din cele mai complexe chestii prietenia asta. eu in momentul de fata am o singura prietena. da' prietena. suntem de nedespartit de 18 ani. impropriu spus de nedespartit pentru ca ea s-a mutat din oras acum, dar nu trece o zi fara cel putin un sms sau un tel.
asaaa, maiera o tipa pe care o consideram prietena buna, dar se pare ca m-am inselat. acum nu stiu daca sunt eu prea drastica dar.sa va spun: tipa a plecat in italia de curand.nici un semn de viata vreo 2 sapt. pana mi-a trimis un sms.okca sa aflu la cate va zile dupa, ca draga de ea l-a sunat pe unu pe care-l cunoscute de vreo luna dupa 2 zile dupa ce a ajuns acolo ca sa-i spuna ca e bine. am inebunit instantaneu. si nu tiu daca-s io nebuna dar m-a afectat tare de tot.
mmmmi-am pierdut ideile  ::)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
missu
post Jan 6 2006, 01:14 PM
Post #27





Musafir






albi, cum adicatelea? io nu-s prietena ta???  :o :o :o :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dore
post Jan 6 2006, 05:42 PM
Post #28


Explorator
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,677
Joined: 10-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 78



Intr-o lume mercantila, a avea prieteni este o intreaga aventura.
Am muuulti amici si putini prieteni, dar foarte buni. Toata lumea vrea sa fie amica cu mine: poate le imprumut ceva bani vreodata, poate ii angajez la firma, poate le dau vreo idee de afaceri, poate...poate...  ::). Fereasca Dumnezeu sa nu ma pot descurca la o adica, cred ca multi vor fugi ca iepurii  :morideris:.

Cel mai mult imi place cand sunt prietena buna a cuiva si cineva-ul ala habar nu are. Imi place sa-i ajut pe oamenii care imi plac din diferite motive, fara sa le spun. Imi place sa aduc zambetul pe chipul unui om trist, indiferent cine este omul ala. ;)

Prieteniile mondene nu rezista fiindca cei implicati nu au ce invata unii de la altii ;). Cel mai tanar amic al meu are 6 ani iar cel mai in varsta 81  :P - nu stiu ce si cat invata ei de la mine, dar eu sigur invat multe de la ei.

Nu renunt niciodata la un prieten, indiferent ce face: faptul ca a gresit azi nu-i anuleaza instantaneu toate calitatile. Nu alerg dupa prietenia nimanui si ma feresc in mod constant de oamenii care sunt incantati de apartenenta la turma.

Cat despre prietenia dintre femei - nu este deloc superficiala. Amicitia dintre femei da, prietenia nu. Nu va imaginati ca la barbati este altfel: intotdeauna unul dintre ei doi este mai muschiulos, mai istet, mester mai mare la nu-stiu-ce-chestie, mai placut femeilor ... Competitia este cuvantul de ordine la barbati, nu la femei ;). Este ancestral.

Intre timp, eu ma bucur ca ne cunoastem, chiar si virtual si simt ca suntem amici toti si toate.
:-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tsunami
post Jan 6 2006, 07:08 PM
Post #29





Musafir






QUOTE


Prieteniile mondene nu rezista fiindca cei implicati nu au ce invata unii de la altii ;). Cel mai tanar amic al meu are 6 ani iar cel mai in varsta 81  :P - nu stiu ce si cat invata ei de la mine, dar eu sigur invat multe de la ei.
i don't know about it
cum e cu legatura sentimentala atunci?
hai sa luam prietenia mea cu un caine. sau cu cineva de la care n-am ce invata. dar am o bucurie sa-l invat eu, si el (ea) interes sa asculte, sau pur si simplu sa fiu langa el (ea). doar asa sa-i simt prezenta. nu stiu, nu pot defini foarte clar ce inseamna prietenie, care-i motivul sa ma las moale in mainile celuilalt si siguranta ca n-o sa ma afecteze asta. si bucuria ca am avut dreptate.

QUOTE


Nu renunt niciodata la un prieten, indiferent ce face: faptul ca a gresit azi nu-i anuleaza instantaneu toate calitatile. Nu alerg dupa prietenia nimanui si ma feresc in mod constant de oamenii care sunt incantati de apartenenta la turma.


eu sunt mai categoric. sunt de acord calitatile lui raman. cuvantul prietenie insa, dispare. nu mai pot fi dupa lovitura din partea lui (ei) la fel ca inainte. nu mai pot fi la fel dupa ce te-a dezamagit o data, chiar daca nu esti direct lovit.


QUOTE
Cat despre prietenia dintre femei - nu este deloc superficiala. Amicitia dintre femei da, prietenia nu. Nu va imaginati ca la barbati este altfel: intotdeauna unul dintre ei doi este mai muschiulos, mai istet, mester mai mare la nu-stiu-ce-chestie, mai placut femeilor ... Competitia este cuvantul de ordine la barbati, nu la femei ;). Este ancestral.


wow, nu m-am gandit niciodata la asa ceva. in ceea ce ma priveste iti dau dreptate. i have to be the best.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jan 6 2006, 08:00 PM
Post #30


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



Dore e frumos ce-ai scris si e adevarat ca atunci cand greseste, fiindu-ti prieten, il ierti ... da' cand greseste in mod repetat chiar si dupa ce--i atragi atentia, in mod delicat ??

Ar fi o lume frumoasa daca am putea intoarce si obrazul celalat. Eu o fac de cateva ori s-apoi zic . GATA!

:-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 08:20 AM