IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Simptome sarcina
angelito
post Jan 24 2006, 04:30 PM
Post #1


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 629
Joined: 11-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 82



Buna, fetelor!

Va intreb acum pentru o prietena, care sunt simptomele sarcinii (desi avem foarte putine mamici printre noi, din cate stiu eu, dar sper sa ma ajute cineva...)?

Prietena mea si sotul ei isi doresc mult un bebe, si acum ea imi povestea ca i-au intarziat "rusii" cu 2 saptamani, ceea ce ar fi un semn bun. Urmatorul pas este testul de sarcina (chiar, cat de sigure si fiabile sunt?), si apoi medicul...

Va multumim amandoua pentru ajutor  :floricele: :-*!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diotima
post Jan 24 2006, 07:06 PM
Post #2


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 239
Joined: 17-December 05
From: Grecia
Member No.: 113



Testele de sarcina au evoluat in zilele noastre, asa ca isi poate face linistita unul. O poate intreba si pe farmacista, ca sa fie sigura. Cat despre simptome...depinde, eu una nu am avut. Dar, de obicei, iti intarzie ..., ai greturi de dimineata, si cam atat stiu eu. Testul e prima chestie, dupa care la doctor, analiza de urina, si o sa stie precis.  :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jan 24 2006, 07:13 PM
Post #3





Musafir






Clear Blue e printre cele mai bune de pe piata  pt sarcina. Se face cu urina din oricare moment al zilei; poate fi facut incepand cu ziua in care trebuia sa aiba menstruatia. din cate stiu eu Clear Blue are o acuratete ff mare
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diotima
post Jan 24 2006, 07:18 PM
Post #4


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 239
Joined: 17-December 05
From: Grecia
Member No.: 113



ai dreptate, fortelady, Clear Blue e dintre cele mai bune. Pe mom uitasem numele. ::)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angelito
post Jan 24 2006, 07:49 PM
Post #5


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 629
Joined: 11-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 82



Multumesc, fetelor, o sa-i recomand sa foloseasca Clear Blue, si sper sa aiba vesti bune!

:-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Jan 25 2006, 11:57 AM
Post #6


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



testul de sarcina este bine sa il faca dupa o saptamana de la ultimul contact sexula, in caz contrar testul e posibil sa nu fie relevant.indif.denatura rezultatului, cel mai bine se poate depista sarcina la un examen medical, dar pana la acel examen, alte simptome de sarcina pe care eu le-am avut in primele 2 saptamani e la conceptie (adica de la ultimul act sexual, caci varsta sarcinii se calculeaza ca fiind prima zi de sarcina prima zi a ultimei menstruatii) au fost: presiune in sani (simtem cum zvacnesc si ma dureau ingrozitor), o oboseala sfasietoare, greata la diferite mirosuri, balonare indif.daca mancam sau nu.

iar primul si primul simptom (irelevant in multe cazuri, ce-i drept) este absenta menstrei.in alte cazuri, menstra este prezenat chiar in primele 2-3 luni de sarcina (cazuri rare, ce-i drept).

daca opteaza pentru inceput pentru un test de sarcina, e mai bine sa-si ia 2, de la diferite firme, dintre care unul din ele sa-l foloseasca dimineata, la prima urina (pentr o mai mare acuratete).la farmacie va cere teste de sarcina care pot fi facute in orice moment al zilei(cel putin unul din cele doua sa poata fi facut in orice moment al zilei).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Jan 25 2006, 11:59 AM
Post #7


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



uite cateva kestii legate de testul de sarcina

Testele de urina si de sange detecteaza prezenta hormonului specific al sarcinii. Conditiile de aplicare, fidelitatea si durata de la ovulatie dupa care testul detecteaza substanta respectiva difera – iata un ghid util al acestor teste!

Toate testele de sarcina functioneaza pe principiul detectarii unei substante hormonale specifice in sange sau in urina, substanta care este prezenta doar atunci cand femeia este gravida. Aceasta substanta, gonadotropina corionica umana, se numeste colocvial hormonul sarcinii.

In prezent, pentru a afla daca sunt sau nu insarcinate, multe femei utilizeaza un test de urina care are avantajele ca este relativ ieftin, usor de folosit si poate fi aplicat acasa fara asistenta medicala. Daca rezultatul este pozitiv – rezultatul fiind interpretat potrivit instructiunilor din prospectul testului de sarcina -, trebuie sa va programati cat mai curand o consultatie ginecologica. Medicul va confirma diagnosticul printr-un test de sange si o examinare pelviana. Exista doua tipuri de teste de sange: unul cantitativ (care masoara concentratia exacta de hormon al sarcinii in sange, putand detecta chiar cantitati foarte reduse ale acestei substante) si altul calitativ (care da un simplu raspuns "da" sau "nu" la problema daca sunteti gravida, fiind similar cu un test de urina in privinta acuratetei).

Testele de sange va pot spune daca ati ramas insarcinata in interval de 6-8 zile dupa ovulatie (dupa ce ovarul a secretat un ovul), iar testele de urina pot detecta sarcina dupa circa doua saptamani de la ovulatie. Insa unele teste de urina mai sensibile va pot spune daca sunteti gravida la 6 zile dupa conceptie sau la o zi de intarziere a menstruatiei. Testele de sarcina pentru acasa pot fi cumparate din farmacii dar si din multe magazine generale. Procedura de aplicare difera de la test la test: unele presupun colectarea urinei intr-un recipient si scufundarea unei tije in lichid, sau picurarea urinei cu pipeta intr-un container special. Testele variaza si in privinta intervalului cat trebuie sa asteptati pana apare rezultatul marcat prin culoare sau printr-un semn "+" sau "-".

Testele de urina au o fidelitate mare, in general situata intre 97% si 99%. Daca insa testul nu este aplicat corect, fidelitatea scade. Trebuie verificat ambalajul, ca in cazul oricarui produs, pentru a vedea daca testul este in termenul de garantie, altfel el pierzandu-si fidelitatea. Majoritatea testelor recomanda sa se repete procedura peste cateva zile, pentru a diminua probabilitatea de eroare. Indiferent de rezultat, pentru mai multa siguranta va puteti contacta medicul. Testul de sarcina interfereaza preponderent cu tratamentele hormonale impotriva infertilitatii, deoarece aceste medicamente contin de regula hormonul de sarcina.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angelito
post Jan 25 2006, 03:49 PM
Post #8


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 629
Joined: 11-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 82



Merci mult, Elle, esti o scumpa  :-*!

Sper ca testul de sarcina sa fie ok, adica ea imi spunea ca i-a intarziat deja 2 saptamani, sper ca rezultatele totusi sa fie fiabile.

O sa-i sugerez si sa cumpere doua teste de sarcina, ca sa fie mai sigura. Oricum va merge dupa aceea la ginecolog, indiferent de rezultat...

Va multumesc inca o data!  :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Jan 25 2006, 03:51 PM
Post #9


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



cu mare placere ingeras...ma bucur ca am putut si io o data sa-ti fiu de folos, ca tu ne esti de folos tot timpul  :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mariaC
post Oct 24 2011, 05:15 PM
Post #10


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 24-October 11
Member No.: 10,719



buna, am 19 ani si am avut un contact sexual neprotejat care sar putea sami aduca o sarcina. am luat pastila la 30 de minute dupa contact... cat de sigura pot fi ca nu am ramas insarcinata? la cat timp pot sami fac un test de sarcina care sami aduca un rezultat sigur?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 06:19 PM