IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Baze de date, cum ne organizam informatiile utile
Fanny
post Mar 17 2008, 12:31 PM
Post #1


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



As vrea sa-mi adun agendele pe care le am intr-una singura. Pana acum am folosit wordul, dar mi-ar fi mult mai utila o baza de date. Culmea e ca singura pe care o stiu cat de cat e Access, care nu-mi prea place.
Daca m-as pricepe mi-as face una pe gustul meu. Dar asa... ma bazez pe sfaturile voastre. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Mar 17 2008, 03:55 PM
Post #2





Musafir






Cand zici Agendele te referi la nume de contacte cu adrese si nr de telefon aferente? Sau mai vrei sa poti baga si altceva in ea?
Ce telefon ai? Ca daca e unu cat de cat destept poti stoca toate astea mai lejer acolo. Ti le trebuie musai pe comp?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Mar 17 2008, 04:13 PM
Post #3


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



(IMG:style_emoticons/default/blush.gif) Sunt cam multicele. Sunt contacte de la diverse firme si institutii. Si le-as vrea grupate. Sa caut intr-o agenda fizica e destul de greut, la fel si intr-un document word. Adica mi-ar placea sa pot gasi un contact chiar daca nu-mi amintesc numele respectivului ci doar faptul ca lucreaza in PR,de exemplu. O sa-mi ia ceva s-o organizez, dar macar sa stiu ca nu le mai am imprastiate care pe unde, ci intr-un singur locusor.
(IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) cu ocazia asta apuc si eu sa-mi mai arunc din agendele vechi si sa mai sterg din fisierele din computer. (IMG:style_emoticons/default/blush.gif) Daca pare o actiune din seria "curatenia de primavara", sa stiti ca intr-adevar este!

Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanica10
post Mar 17 2008, 04:18 PM
Post #4





Musafir






Fanny, eu zic ca Excelul e f usor de manevrat si poti gasi rapid ce te intereseaza. Aveam un telefon care exporta automat toate nr intr-un excel. Si dup-aia ti le formatai dupa propria placere.
Acces am invatat si eu in facultate, dar nu prea l-am folosit ulterior.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Mar 17 2008, 04:35 PM
Post #5


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



(IMG:style_emoticons/default/blush.gif) Excelul n-are o functie de sortare performanta. Sau n-am depistat-o eu. (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Mar 17 2008, 08:07 PM
Post #6





Musafir






Drept sa iti spun io nu am avut nevoie niciodata de alta agenda decat cea de la telefon, dar eu nici nu am in contacte institutii and stuff. O aplicatie pentru ce iti trebe tie nu e chiar complicata, si de aia sunt sigura ca au facut-o multi deja pana acum.
Cu google ce ai gasit?
arunca o privire si pe aici poate gasesti ceva interesant
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lxn
post Mar 17 2008, 11:19 PM
Post #7





Musafir






Fanny, si eu tot Excel as propune, si din cate stiu eu are optiune de cautare, are filtre, trebuie sa-ti bagi tu un pic nasucul pe acolo. De asemenea, ca sa-ti fie mai usor, poti sa-i grupezi alfabetic in tabele care au ca tema functia sau domeniul de lucru. Gen: Prieteni, Colaboratori PR, Institutii de stat etc.
Zic si eu (IMG:style_emoticons/default/blush.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 26th April 2024 - 06:22 PM