IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Tiroida: Bolile glandei tiroide, Despre disfunctiile glandei tiroide.
dr_wise
post Apr 29 2009, 07:22 PM
Post #11





Musafir






Diana, si eu zic ca ai semnalmente de hipertiroidie. Ti-ai facut un echo la tiroida, sa vezi daca ai noduli? E foarte important de stiut pentru endocrinolog. Iar kg acelea multe le-ai pierdut, zic eu, in principal din cauza problemelor tiroidiene, nu-i de vina numai dieta.
Am doua amice din facultate, cele mai bune prietene, ambele cu hipertiroidie. Una dintre ele a avut hipotiroidie si gusa din cauza lipsei de iod in facultate, era si plinuta, s-a operat in anul intai, iar acum e o slabanoaga si are tendinta sa slabeasca de la o luna la alta, daca nu merge la medic sa-si monitorizeze problemele endocrinologice. Mai ales ca are noduli si cu astia nu-i de aplicat metoda "lasa-ma, sa te las". Dar ea a mostenit problemele tiroidiene de la mama ei.
Ella, fina mea a avut noduli pe tiroida, i-a operat (avea si ochi exoftalmici), are acum doar o "bucata" de tiroida, dar dupa unul sau 2 ani de tratament, totul s-a echilibrat si a ramasa insarcinata. Asa ca nu-ti pierde speranta. Totul e sa nu renunti si sa urmezi tratamentul cu strictete.
Eu am avut hipotiroidie, am tratat-o, aveam la un moment dat si un nodul, dar mi-a spus endocrinologul ca-i nesemnificativ.
Oricum, cand vin in tara, prima grija e sa-mi fac toate analizele.

This post has been edited by dr_wise: Apr 29 2009, 07:35 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ELLA33
post Apr 29 2009, 07:32 PM
Post #12


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 337
Joined: 14-October 07
Member No.: 2,417



Medicul din oras imi facuse echo si mi-a spus de noduli iar medicul de la Parhon s-a oferit sa ma opereze sau sa ma iradieze cu iod dar sincer, mi-e tare teama si ma gandesc ca asta e solutia finala. Asa cum am spus vreau sa-mi schimb medicul si sa fac un drum in Bucuresti. Sper sa ma mobilizez cat mai repede ca trec anii asa de repede si .....pe parte de gineco nu am rezolvat nimic, doctorita ajunsese sa-mi spuna de tratament de stimulare a ovulatiei. Stiu doar ca are efecte adverse ceva de genul ca te poti imbolnavi de cancer (stiu caz concret).
Oricum, va tin la curent, sper cu vesti bune (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr_wise
post Apr 29 2009, 07:38 PM
Post #13





Musafir






Nu cunosc multe amanunte, dar fina mea a facut si ea tratament pentru stimularea ovulatiei si a avut succes. Are o mandrete de baietel si isi doreste o fetita cat mai curand.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Apr 29 2009, 08:19 PM
Post #14





Musafir






Maat, m-am uitat la poze, se observa si la gat, si la ochi. Dar eu zic sa nu-ti faci prea mari griji, ca nu e de mult problema, in poza din 2008 nu se vedea nimic. Mergi frumos-fain la doctor,pac pac niste pastilute si gata (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Si daca stresul e de vina( si e de vina in o sumedenie de chestii), atunci se explica. Fugi la mare de 1 mai (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

Nu arat asa ,dar pielea e uscata si palida,cearcanele pana-n bot, extremitati reci (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Ei,eu sunt mai defecta de felul meu (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

This post has been edited by rozy: Apr 29 2009, 08:24 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ToothFairy
post Apr 29 2009, 08:21 PM
Post #15


Incurabil
*****

Group: Editorialist
Posts: 1,312
Joined: 18-January 07
From: SB
Member No.: 1,062



ELLA, cura cu iod radioactiv nu are efecte adverse cum te-ai astepta...singuru` dezavantaj e ca trebuie sa stai izolat, nu ai voie pe perioada tratamentului sa intri in contact cu lumea, asta e foarte deranjant...si trebuie tinut un regim inainte de aceasta cura de iod...multa sanatate iti urez !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 29 2009, 09:12 PM
Post #16


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Fetelor, destepte sinteti! E hipertiroidie iar rezultatele sint cam de 3 ori mai mari decit cele normale. (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ToothFairy
post Apr 29 2009, 10:48 PM
Post #17


Incurabil
*****

Group: Editorialist
Posts: 1,312
Joined: 18-January 07
From: SB
Member No.: 1,062



(IMG:style_emoticons/default/wink.gif) pai stai asa, nu ti-a interpretat nimeni analizele, Maàt ? de fapt ce intreb eu...si un RMN d-ala de 1000 RON ti-l da in mana si tre` sa te descurci...cel putin asa a patit-o o cunostinta de-a mea...s-a apucat sa invete sa-si interpreteze RMN-ul, nefiind in domeniul medical, incepand sa citeasca pe net...
Nu e de glumit cu tiroida...are prea multe functii, ca sa fie de neglijat...
Va pup !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
strumfita
post Apr 30 2009, 07:30 AM
Post #18





Musafir






Imi pare sincer rau de situatia prin care treci Di, dar sunt sigura ca totul se poate trata daca e descoperit la timp.
Si eu am noduli pe glanda. Nu fac nici un tratament, mi-a zis medicul ca nu are rost ca nu dispar. daca cresc mai mult de 1 cm trebuie scosi, deocamdata au numai 0.93 mm.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 30 2009, 10:28 AM
Post #19


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Mi l-a interpretat Off-the-Record doctorita de la clinica unde am facut analizele.
Iaca cum stau lucrurile: valori normale vs. ce mi-a iesit mie la analize
TSH : Valori normale: de la 0,27 pina la 4,2 - io am = 0,005
T3 : Valori normale: de la 1,3 pina la 3,1 - io am > 10
T4 : Valori normale: de la 66 pina la 181 - io am > 320

Hipertiroidia este definite ca o afectiune produsa de excesul de hormoni tiroidieni (T3-triiodotironina si T4-tiroxina sau tetraiodotironina).


Io ma uit la simptome. Aseara am vazut un profesor universitar pe endocrino care spunea ca nu este obligatoriu sa existe TOATE simptomele

Hipertiroidia
Simptome si indicii

* palpitatii - DA
* intoleranta la caldura - DA
* nervozitate - DA
* insomnie - DA
* senzatie de sufocare DA
* activitate intestinala crescuta - NU
* diminuarea sau lipsa menstruatiei - DIMINUATA
* oboseala - DA
* puls accelerat de pana la 200 batai pe minut - DA
* tremurul mainilor - DA
* pierderea in greutate - NU, LA MINE SLABIREA S-A PRODUS IN MAI MULT DE UN AN, DACA MANINC NECONFORM MA INGAS IMEDIAT, ACUM AM IAR 53 JUMATE
* slabirea musculaturii - PUTIN
* piele umeda si calda - NU
* caderea parului - NU PREA
* privire fixa - DA DA DA

Cu din 14 simptome la mine apar vreo 9...

Ce anume provoaca HIPERTIROIDIA
Factorul declansator este un traumatism psihic in peste 90% dintre cazuri, fie un soc emotional, fie traume psihice de lunga durata. Factorii infectiosi, toxici, traumele craniene sunt de o importanta mai mica.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
deedee29
post Apr 30 2009, 11:09 AM
Post #20


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 347
Joined: 5-December 08
From: Highway to Hell
Member No.: 5,474



Maat eu habar nu am despre subiectul tiroida, decat cateva chestii generale si nu ma bag la dat sfaturi. Dar un mesaj de incurajare tot pot sa-ti trimit. Sper sa gasesti schema optima de tratament si sa tii lucrurile sub control. Ma gandesc ca vestea a venit intr-un moment tare nepotrivit, tocmai de ziua ta (nu ca ar exista vreun moment potrivit ca sa afli ca suferi de o boala sau alta), dar trebuie sa incerci sa vezi jumatatea plina a paharului, faptul ca ai aflat si ca poti acum sa cauti solutii ca sa ai o viata normala. Multa sanatate va doresc tuturor.

Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 04:31 PM