IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Dieta vegetariana - vegetale
kalua
post Sep 11 2007, 08:06 PM
Post #11





Musafir






Ratatouille-ul lui forte:

ingrediente:
- o vantata
- 2-3 dovlecei
-un ardei
-o ceapa mare
- 4-5 rosii mari; daca nu aveti rosii merg si din conserva.
- 2 catei de usturoi
- herbes de provence (cimbru+dafin)
- sare, piper

Incalziti uleiul intr-o tigaie; adaugati ceapa tocata; apoi adreiul.
Cand ceapa si ardeiul sunt moi, adaugati rosiile taiate bucatele, condimentele (dafin+cimbru)si usturoiul tocat.
sarati,adaugati si piperul si lasati sa fiarba aprox 30 de minute
in acest timp, in alt recipient adaugati ulei de masline, dovleceii si vinetele pana se inmoaie. cand sunt aproape gata, adaugati-le la amestecul precedent (ceapa+ ardei+ rosii); lasati pe foc inca cateva minute amestecand continuu.

Se poate servi calda sau rece.

atentie ca vinetele in mod normal enorm de mult ulei- idem si dovleceii. eu prefer sa le 'coc' mai mult in tigaie decat sa le prajesc.
si cand e 90% gata eu mai pun un pic de usturoi sa ii dea gust.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Sep 11 2007, 08:23 PM
Post #12


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



"tulpina de teler" as zice ca-i tulpina de telina . Aici asa se vinde telina si asta-i cea care se pune in salatele de ton si pui, nu radacina. Radacina se gaseste si ea dar in cantitati micute iar ca sa gasesc frunze sa pun la muraturi trebuie sa merg la piata sa ma rog de tarani.

ungurii zic zeller dar pronuntia poate si tzeler.

imho
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Sep 11 2007, 09:26 PM
Post #13





Musafir






Si aici se gaseste de-asta, e totusi un alt soi decat teline careia i se consuma radacina.
De pe unde am fost eu cel mai mult mi-a placut tulpina de telina italieneasca, e un verde deschis la culoare si usor dulce. Fac italienii o salata numai din telina dintr-asta, un poem! (IMG:style_emoticons/default/wub.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudia_electra
post Nov 13 2007, 01:51 PM
Post #14


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



Eu vreau sa tin pentru prima oara in viata postul Craciunului (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) . Nu ma inspaimanta decat ideea ca voi mirosi mitetei cand vin in Romania, dar in rest sunt chiar bucuroasa de decizia asta, mai ales ca voi manca mai restrictiv decat postul in sine, adica voi scoate si zaharul, cel putin pentru cateva saptamani.

Deci NU am sa pap: lapte & toate derivatele sale, oua, carne (doar peste in 13 din cele 40 de zile), zahar, faina alba.

Ma gandesc ca in felul asta ar trebui sa slabesc cele 3 kg de-mi chinuie constiinta si sa ma si detoxific (IMG:style_emoticons/default/dance.gif) .

This post has been edited by claudia_electra: Nov 13 2007, 01:52 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Nov 13 2007, 08:37 PM
Post #15


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



(IMG:style_emoticons/default/322.gif) N-o sa-ti fie foarte greu, daca te-ai setat. Dar tine cont de faptul ca postul inseamna mai mult decat limitarea la mancare. Si neaparat, dupa cele 40 de zile de post, nu da iama in fripturi. Dupa atata vreme, organismul are nevoie sa se reobisnuiasca cu produsele de origine animala.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Nov 13 2007, 11:07 PM
Post #16





Musafir






Si cam ce o sa mananci fara carne, lapte si oua? (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) Ca ma tenteaza si pe mine da nu stiu prea multe chestii ce le-as putea manca si sa se incadreze.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudia_electra
post Nov 14 2007, 10:11 AM
Post #17


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



Da, Fanny, va fi mult mai mult decat limitarea la mancare (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) . Hmmm, e logic ce zici tu ce fripturile, dar cum sa introduc treptat carnea si grasimile cand taman de Craciun inceteaza postul? DOAR o friptura de Craciun, o friptura si un carnatel a doua zi? (IMG:style_emoticons/default/weep.gif)

Angel, dimineata beau suc proaspat de fructe si mananc cateva felii de paine integrala cu masline si ardei/rosii sau cu avocado. Daca nu-mi e f foame, merg niste fulgi de ovaz cu mar si morcov ras plus scortisoara. La asta m-am gandit pana acum (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)

Pentru masa principala sunt multe variante, insa cam toate necesita gatit acasa sau bafta la restaurant (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif) :

• mamaligutza cu ciulama de ciuperci
• fasole/linte/naut batut(a)
• cartofi la cuptor cu usturoi
• supa cartofi cu crutoane
• supa rosii cu fideluta
• mancare mazare verde
• pilaf
• paste cu legume
• salata orientala
• ghiveci de legume
• spanac
• ardei umpluti cu ciuperci si orez
• cartofi fierti frecati cu mujdei
• cartofi cu sos picant
• salata porumb si mazare
• mancare de vinete
• ratatouille de legume
• salata de avocado
• cartofi taranesti cu ceapa
• fasole verde cu usturoi

Plus salate proaspete daca mai simti nevoia. Eu daca ma satur la pranz nu mai mananc seara deloc, dar cu buruienile astea e cam greu, asa ca rontai inevitabil migdale, alune, fistic si mananc fructe de-a lungul zilei.

Sper sa nu ma usuc si sa mor (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif)

This post has been edited by claudia_electra: Nov 14 2007, 11:52 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Nov 14 2007, 11:00 AM
Post #18


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



sounds like a good plan!

poti sa mai mananci si zacusca... daca o combini cu paine neagra. Si nu uita produsele de soia, ca sa nu-ti lipseasca proteinele. Poti sa-ti faci gratar, snitele... sau sa alegi direct din raft produsele preparate: cascaval de soia, tofu, cremvusti, pateu. Uita-te si pe eticheta, ca sa nu ajungi sa ingurgitezi o gramada de e-uri si amidon.
Mai poti papa traditionalele varza calita, sarmale cu ciuperci, mazare, iahnie, fasole verde cu usturoi... care sunt foarte bune si fara carne. Garantez! (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Incearca sa nu papi atat de multi cartofi, iar cand o faci, combina-i mereu cu salate (varza alba, varza rosie sau ce mai gasesti prin frigi).

PS: Pentru masa de Craciun, pregateste-ti multe salate (de cruditati cu lamaie, ridichii, ardei etc) pe care sa le combini cu friptura. Asta ca sa eviti sa-ti stresezi stomacul tocmai in zi de sarbatoare. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudia_electra
post Nov 14 2007, 11:51 AM
Post #19


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



Nu pot sa mananc nici zacusca, nici sarmale, nici prea multe chestii din soia ca nu sunt in tara si nu gasesc (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) . Dar trebuie sa o scot la capat (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) .

Ideea pentru Craciun e f buna, multumesc mult, esti o dulce (IMG:style_emoticons/default/love.gif) !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
asgaard
post Nov 14 2007, 12:40 PM
Post #20


Obsedat
****

Group: Obsedat
Posts: 414
Joined: 1-November 06
Member No.: 670



Si pe mine ma bate de mult gandul sa ma fac vegetariana (lacto-ovo, ca nu pot fara branza si cred ca o sa mananc si peste din cand in cand), dar eu astept sa dau intai jos kilele pe care le am in plus, ca tare mi-e ca nu prea ajuta la slabit. Degeaba renunti la painea alba, daca mananci cartofi, mamaliga, paste etc... s-ar putea sa ai o surpriza neplacuta. Eu cunosc vegetarieni si ma ingrozeam de fiecare data cand vedeam cata paine mananca... fiindca e destul de greu sa ai zilnic fructe si legume proaspete. Retetele pentru postul ortodox se bazeaza in majoritatea cazurilor pe cartofi, orez, fiind si iarna sortimentele de legume si fructe sunt destul de limitate. Eu ma regasesc in situatia inversa, urasc carnea, dar sunt nevoita sa mananc ca sa am ceva consistent in stomac si sa nu fie nevoie sa mananc carbohidrati rai (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Bafta, claudia (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) sa ne spui cum merge. Sper ca n-am suparat pe nimeni, ca stiu ca lumea e tare sensibila cand vine vorba de diete (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) stiu ca si eu am niste idei fixe, or fi bune sau nu, nu le las nicicum (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 02:42 PM