IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  « < 3 4 5  
Reply to this topicStart new topic
> Mistere... la minut!, - joc de perspicacitate -
Teocris
post Aug 8 2009, 11:03 PM
Post #41


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Eu am zis ca e ceva legat de felul de a vorbi/scrie, insa am gresit persoana (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Aug 9 2009, 02:54 PM
Post #42


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Era numai ora 4 , in dupa amiaza unei zile senine de vara, iar Jeff se astepta ca de-acum strada sa fie mai intunecata. Era un alt motiv pentru care incepuse sa regrete ca se mutase de la Loretto in oras: canioanele urbane, niste tuburi lungi si sinuoase, unde domnea semiintunericul, printre siruri de zgarie nori. Totusi, in aceasta zona de pe Richmond Street, cladirile de pe cealalta parte a strazii erau mai scunde, tribut al vremurilor cand consiliul municipal era mai sensibil la problemele de mediu si impusese anumite restrictii cu privire la inaltinea admisa a constructiilor. De aceea, soarele inca mai lumina partile de sud si de vest ale cladirii Adjala, imbracate in metal, ai carei pereti aramii, cu linii unduitoare, reprezentau o priveliste care ii indemna si pe cei mai plictisiti pasageri aerieni care treceau pe deasupra sa se aplece sa arunce o privire.
Jeff isi miji ochii, in timp ce statea in fata intrarii principale a cladirii. Spre deosebire de peretii exteriori ai blocului Adjala, care erau placati cu metal, aceasta era din sticla groasa, desi avea o tenta aramie. Era o cladire impozanta, fara indoiala. Nu exista asa ceva in Loretto, unde isi petrecuse primii 5 ani in randul fortelor de ordine. In Loretto nu existau nici teatru, nici cluburi sportive, restaurante luxoase sau varietatea mare de magazine din care sa-ti faci cumparaturile. Dar, nu erau nici cocaina, usi cu multiple incuietori, oameni care dau din coate in metrou sau cersetori pe strazi.
Transferul la oras a insemnat pentru Jeff calea spre avansare. Totusi, voia sa se intoarca acasa, pentru ca acolo infractiunile erau altfel decat aici. Nu numai ca erau mai putine, dar oamenii erau mult mai atenti la ce se intampla in jurul lor si nu erau indiferenti. Aici, nimeni nu se uita in stanga sau in dreapta. Era o adevarata virtute de orasean aceea de a te izola de tot ce te incoanjoara.
De exemplu, furtul de care se ocupa in prezent, un jaf in plina zi, chiar inainte de pranz, exact in locul unde se afla acum. Nu gasise niciun martor. Nici macar victima nu-l vazuse pe hot.
O femeie care ducea obligatiuni la purtator a simtit o arma in spate - discutabil, in opinia lui Jeff; femeia spunea ca e o arma, dar nu o vazuse, doar o simtise. Hotul ii ordonase sa stea pe loc si sa nu miste. Ii trecuse cureaua peste umar si peste cap si-l luase geanta.
"Apoi, a spus... a spus..." Toate acestea ii fusesera relatate lui Jeff printre pocnete de baloane, facute cu guma de mestecat. A spus "Intra in cladire! priveste drept in fata! Daca te intorci esti terminata!"
"Ce era sa fac? Nu puteam sa ma risc. Da' am fost desteapta, vezi? Vin mereu in cladirea asta si stiu ca exista o persoana de paza langa ascensor. Asa ca am intrat repede, asa cum mi-a spus tipul si nu m-am intors. Am fugit imediat spre omul de paza. Si... ei bine restul il stiti, nenorocitul nu era acolo. Pai ce rost mai are sa angajezi paza? Asta e tot ce stiu. Si mai era vocea. A hotului. O voce grava, ca a actorului, cum il cheama?... James Earl Jones", mai spusese femeia.
Jeff oftă. Ceva mai tarziu isi dadu seama ca facuse asta de mai multe ori. Oftă din nou, gandindu-se ca poate daca ar strange-o cu usa pe femeie, poate chiar s-o aresteze ori s-o ameninte, femeia va spune adevarul.

Jeff si-a dat seama ca in povestea femeii ceva nu se lega. Ce anume?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Aug 9 2009, 03:37 PM
Post #43


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Cladirea era din sticla groasa, deci se vedea prin ea? Si in cazul asta ar fi trebuit sa vada daca era agentul de paza la locul lui?
E de asemenea suspect ca intr-un oras mare, agitat, sa nu fi existat oameni in preajma faptei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Szimcsi
post Aug 9 2009, 05:00 PM
Post #44


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 8,980
Joined: 12-January 06
From: Six feet from the edge
Member No.: 146



Daca fatada cladirii era din sticla, sigur reflecta imaginea. Deci, ea ar fi putut sa il vada pe hot. Inseamna ca a mintit.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Aug 9 2009, 06:15 PM
Post #45


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Da, m-am gandit si la varianta asta, dar am mers intai pe prima. Nu prea am inteles cum e cu sticla asta groasa, opaca sau transparenta. (IMG:style_emoticons/default/ametit.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Aug 9 2009, 06:39 PM
Post #46


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Szi are dreptate. Din cauza materialelor din care era facuta, cladirea functiona ca o oglinda, deci ceva ceva femeia tot trebuie sa fi vazut. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Aug 9 2009, 06:41 PM
Post #47


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Bravo, Szi! (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  « < 3 4 5
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 01:03 PM