IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

13 Pages V  « < 9 10 11 12 13 >  
Reply to this topicStart new topic
> Insecticide, erbicide, daunatori pentru plante, Cum protejam plantele de atacul daunatorilor
Diana.
post Nov 1 2010, 10:07 PM
Post #101


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Stiu unde e magazinul, insa nu am ajuns. Menta e in stare buna de cind am tuns-o. Eu is cam chioara, Wina, nu am vazut nimic...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valentina30
post Nov 3 2010, 09:56 AM
Post #102


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 716
Joined: 5-July 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,899



Win-Win, daca te incalzeste cu ceva (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) , sa stii ca anul acesta, a fost invazie de insecte la plante cam peste tot. (IMG:style_emoticons/default/ametit.gif) Si eu am avut probleme cu ele si o multime de fete de pe forumurile de plante. (IMG:style_emoticons/default/frustaremare.gif) Asta asa ca o consolare, ca sa stii ca nu te lupti singura, cu nazbatiile astea cu multe picioare. (IMG:style_emoticons/default/haninoroc.gif)
Nissorun-ul este foarte bun dar trebuie repetat tratamentul, sau mai bine spus, continuat cu alt insecticid, dupa min o saptamana de la prima stropire.
Nici noi, nu ne vindecam repede de o afectiune sau un sindrom... De cele mai multe ori o singura pastiluta nu e suficienta, mai luam si a doua zi, si a treia... (IMG:style_emoticons/default/yes.gif)

Nu dispera! Le dobori tu pana la urma

Apropos de unele plantute... Crizantemele sunt printre plantele care au predispozitie pentru paianjeni, acarieni si tot felul de gaze... Eu nu mai cultiv de multi ani crizanteme la ghiveci, exact din acest motiv. Iar cele primite, in buchete, ca flori taiate, inainte sa le pun in vaza, le spal in cada, sub jet rece de apa, pana cad toate ganganiile... sau cat mai multe din ele
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudor
post Nov 5 2010, 09:28 PM
Post #103


ex Win-Win
*****

Group: Obsedat
Posts: 554
Joined: 16-May 10
From: IASI
Member No.: 8,548



Am scapat de acarienii albi mici si iuti cu Mospilan, azi am mai bagat ce mai ramasese in fiola de Talstar intr-o singura jardiniera unde mai misca CEVA, lungi de 1mm, subtiri si iuti-saritori, cenusii.. in rest e liniste si pace nici un intrus pe frunze sau pe pamant sunt sigur ca ii va elimina.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudor
post Nov 6 2010, 10:07 AM
Post #104


ex Win-Win
*****

Group: Obsedat
Posts: 554
Joined: 16-May 10
From: IASI
Member No.: 8,548



Incredibil cum am dat aseara cu Talstar au disparut acei CEVA de pe pamant dar pe sporul casei(Stropita si ea) au aparut de ieri pana azi aceeasi acarieni albi... inadmisibil frate. Zici ca ii activezi cu insecticid nu alta, am patit asa si la stropirile anterioare dispareau unii apareau altii instant.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valentina30
post Nov 6 2010, 11:02 AM
Post #105


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 716
Joined: 5-July 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,899



Win, Impatiensii unde-i ai asezati? De regula plantutele care stau intr-un mediu cu aer foarte uscat ori in apropierea unei surse de caldura (calorifer, soba etc), se umplu repede de insecte.
Eu nu mai tin plantute sensibile pe pervazul de la dormitor, care e doar la 20 cm de calorifer.
Si de regula la pulverizez cu apa, cam la fiecare 2-3 zile. Umiditatea aceasta, creata artificial cu pulverizatorul, ajuta foarte mult.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudor
post Nov 7 2010, 01:22 PM
Post #106


ex Win-Win
*****

Group: Obsedat
Posts: 554
Joined: 16-May 10
From: IASI
Member No.: 8,548



intr-un balcon destul de mic si unde bate soarele toata ziua. Intradevar aerul e uscat, le stropesc si eu uneori si am grija sa aiba pamantul umed tot timpul. Am ramas totusi interzis pentru ca planta asta a fost stropita cu 4 tipuri de insecticide in ultima luna intrucat pe ea am avut mereu insecte. Acum da sa infloreasca si eu tot nu am scapat de intrusi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
razvancj86
post Mar 21 2011, 01:50 PM
Post #107


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 22
Joined: 20-March 11
From: Cluj Napoca
Member No.: 10,004



Am recomandat pe forumul cu legume cateva solutii practice de inlaturat asemenea daunatori, prin infuzie cu diferite plate la care sunt sensibili acesti daunatori. La nevoie se mai poate folosi si o solutie denumita PREVICUR, care cica nu ar fi un produs chimic foarte puternic (nu mai folisit spray-uri universale..si eu mi-am distrus cateva ghivece cu patrunjel si busuioc anul trecut cu asa ceva) si mai recomand Biol si Bionat. Ultimele doua cica ar fi substante ecologice care nu afecteaza plantele (nu le-am folosit sa pot garanta pentru ele dar merita incercat).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post May 1 2011, 12:53 PM
Post #108


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Valentina, Tudor!!! :sos: Ce e asta?
(IMG:http://i648.photobucket.com/albums/uu207/fides2009/P1010032.jpg)

(IMG:http://i648.photobucket.com/albums/uu207/fides2009/P1010031.jpg)

(IMG:http://i648.photobucket.com/albums/uu207/fides2009/P1010029.jpg)

(IMG:http://i648.photobucket.com/albums/uu207/fides2009/P1010028.jpg)

Si ctred ca trece si la celelalte
(IMG:http://i648.photobucket.com/albums/uu207/fides2009/P1010038.jpg)

(IMG:http://i648.photobucket.com/albums/uu207/fides2009/P1010034.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valentina30
post May 1 2011, 04:39 PM
Post #109


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 716
Joined: 5-July 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,899



Diana, sincer sa-ti spun, nu-mi dau seama ce poate fi. Pot fi pete de arsura solara dar la fel de bine, poate fi si niscaiva insecte.
Cimbrisorul, sau ce iarba aromata ai in ultima poza, pare a fi atacata de ceva paianjeni, dar imaginea nu e prea clara si nu pot vedea exact daca sunt insecte acolo...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post May 1 2011, 04:44 PM
Post #110


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Of! Pe salvie chestia arata ca un puf extrem de fin, ca o faina. Cu ce sa o dau? Ca mi-i mila de ea, ca o crescut asa de faina... (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Stii vreun insecticid cu spectru larg?

Paianjeni nu sint.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

13 Pages V  « < 9 10 11 12 13 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 23rd April 2024 - 03:23 PM