IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cine trebuie sa repare scolile si liceele?, Colegiul National de Arta Octav Bancila din Iasi in stare jalnica
irinica
post Sep 20 2007, 08:14 PM
Post #1


Obsedat
****

Group: Obsedat
Posts: 416
Joined: 12-July 07
From: iasi, romania
Member No.: 1,930



(IMG:http://i35.photobucket.com/albums/d193/eladyphoto/7b8e.jpg) (IMG:http://i35.photobucket.com/albums/d193/eladyphoto/1edf.jpg)

Multumesc Maat!!!

Colegiul National de Arta -Octav Bancila din Iasi e intr-un hal fara de hal!!!
Unul din copii mei invata acolo ( clasa a-VI-a ) si isi distruge sanatatea cu mugegaiul si mizeria de acolo.

Va rog, ajutati-ma cu sfaturi, cui m-as putea adresa si in ce mod?? Verbal sau scris??

Pana acum am trimis mail-uri cu poze la PRO TV Iasi, TVR Iasi, Tele M ( televiziune locala). Am inteles ca azi a fost un material la protv si tele m au avut un material sapt trecuta. La nivel de scoala nu am vazut nici o miscare, ca ar incerca sa rezolve cumva problema.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Sep 20 2007, 08:39 PM
Post #2


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



in urma descentralizarii, autoritatiile locale sunt cele care furnizeaza bani scolilor pentru reparatii etc. In cazul expus de tine mi se par la fel de vinovati si directorul Colegiului si autoritatile iesene (prefect, primar, consilier judeteni) si ministerul educatiei.
E adevarat ca adresandu-te presei, cazul devine mai... vizibil, dar parerea mea ca nu e asta solutia pentru rezolvarea problemei. Directorul colegiului ar trebui sa se ceara bani pentru refacerea scolii sau sa intocmeasca un proiect pentru finantare europeana. Mi se pare o iresponsabilitate maxima sa ai o functie de conducere, dar sa doarma pe bani publici. Are raspunderea a zeci-sute de copii! (IMG:style_emoticons/default/angry.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Sep 20 2007, 08:45 PM
Post #3


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Ok, ce ai de facut:
- o vizita si o cerere catre primarie cu numar de inregistrare: scolile se renoveaza din banii primariei
- vizita + cerere catre inspectoratul judetean scolar: pot cere bani de la minister
- vizita + cerere catre parlamentarii de Iasi;

- dut-te la Monitorul de Iasi (erau baieti buni si saritori pe acolo)
- du-te la 24 de ore: mai exista ziarul? Vezi ca redactor sef era un domn tare de treaba, acum nu mai stiu daca exista;sef era un nenea "Adi Cristi", afemeiat, de fapt in chema Rosenberg , parca...
- biroul de presa evenimentul zilei era linga Select, cum mergi spre pe Stefan Cel mare, pe partea dreapte, intrarea se face printr-un gang si era la etajul 2; tot acolo era si redactia de la Timpul; verifica daca mai sint acolo; daca Timpul mai e acolo, intreaba de Cassian Maria Spiridon, iti va putea da o idee, e un om cu mult bun-simt si suflet bun.

La toate institutiile abilitate si la biroul parlamentar de mai sus este preferabil sa iei un reporter cu tine; intreaba-i pe copii daca pot aduce semnaturi de la parinti, fa niste hirtii standard si da-le copiilor sa se intoarca cu ele semnate de catre parinti.
Fa-ti un dosar mare... mergi cu el peste tot, fa scandal, nu te lasa intimidata.
Du-te la Facultatea de Litere si interseaza-te unde si cind il poti gasi pe Catalin MIHULEAC: scria pe la ziare, era in echipa se soc EVZ in 1992, acum preda la Jurnalistica, mi-a fost "coleg" de redactie cind eram o mucoasa, te poate ajuta cu un sfat.
La TeleM, daca tot analfabetu` ala fustangiu de era sef acu 10 e sef, nu-ti bate capul!

Bafta multa!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
irinica
post Sep 20 2007, 08:50 PM
Post #4


Obsedat
****

Group: Obsedat
Posts: 416
Joined: 12-July 07
From: iasi, romania
Member No.: 1,930



Maat si Fanny va multumesc din suflet!!

Va tin la curent pas cu pas.

Maat se vede treaba ca iti e cunoscut Iasul (IMG:style_emoticons/default/happy.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Sep 20 2007, 08:56 PM
Post #5


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



(IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Am stat 10 ani in Iasi, e orasul meu de suflet!
Nu vad de ce as ascunde asta si nici nu vad nimic rusinos in a cunoaste un oras sau altul.
Fa poze claselor, grupurilor sanitare, ataseaza-le la dosar; pune-i si pe copii, pe fiecare copil, sa scrie doua rinduri despre clasa si scoala lor... si daca ai nevoie de un sfat in plus, adresa mea de mail e atatasat fiecarui mesaj pe care il scriu. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Sep 21 2007, 06:05 PM
Post #6


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



ia legatura si cu alti parinti. ce, numai copilul tau e in aceasta situatie? chiar nu s-a mai gandit nimeni? ai putea afla asta.. unde's mai multi, puterea creste..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Sep 21 2007, 06:07 PM
Post #7


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Cred ca Irinica noastra e profesoara acolo, Meg, si pare singura interesata de copii si de conditiile in care trebuie sa invete...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Sep 21 2007, 06:18 PM
Post #8


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



"Unul din copii mei invata acolo ( clasa a-VI-a ) si isi distruge sanatatea ..." - io am inteles ca ar fi doar copilul, nu si ea.. pai mai ales, daca ar fi profesoara si ar trebui sa suporte si ea conditiile, nu ar vorbi si cu ceilalti profesori?
poate si altii isi pun intrebari, insa se simt legati de mani .. sau sunt prea ocupati sau..
nu se poate muta copilul altundeva? ca uite vine iarna si nu stiu daca o sa se ia foarte multe masuri.

eu stiu cum e sa stai intr-o afurisita de clasa, in curent. am fost pe la spitale de prea multe ori ca sa uit. m-a nenorocit o clasa de aia! sa ia foc! si liceul cu totul. si profesorii cu totul. (exceptie: doar 3 profesori)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Sep 21 2007, 06:40 PM
Post #9


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Meg, vrei sa incerci, te rog, sa fii mai temperata?! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Nu poate lua foc o scoala , totusi. Si eu am luat hepatita de la scoala in clasa a ix-a, toti am suferit de frig prin clase si amfiteatre, am racit, ne-am chinuit, samd... dar de aici pina la a lua foc... e drum lung.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Sep 21 2007, 06:43 PM
Post #10


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



Maat, am motive intemeiate sa zic asta. nici sa nu mai calc pe acolo, nici sa nu mai vad locul ala, nici sa nu imi mai amintesc. bine a mai zis bacovia - liceu, cimitir al tineretii mele!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 06:49 PM