IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> De ce refuz sa mai calc intr-un salon de frumusete, patanii cu "profesionisti", hairstilisti, coafeze, manichiuriste, pedichiuriste, cosmeticiene
Esti multumita de salonul/saloanele la care mergi?
You cannot see the results of the poll until you have voted. Please login and cast your vote to see the results of this poll.
Total Votes: 65
Guests cannot vote 
Diana.
post Jun 21 2007, 10:33 PM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Am hotarit fara nici o parere de rau urmatorul lucru: nu mai calc in orasul asta, Craiova, in nici un coafor si in nici un salon de frumusete cit oi trai. De fapt nu cred ca o sa mai calc in vreunul in viata mea!
De ce?

Vizite la saloane cu fitze
In 7 ani de cind stau in Craiova nu am gasit o singura persoana care sa fie in stare sa ma tunda. De doua ori pe an imi iau inima in dinti si ma duc la un coafor. De fiecare data, dupa prima spalare, imi vine sa iau o pusca si sa lichidez "herstilista" sau "herstilizdul" care si-a batut joc de capul meu. Dupa fiecare experienta trebuie sa astept 6 luni sa creasca parul, sa isi reviona si sa incerc un alt salon... De fiecare data explic detaliat ce vreau, cum trebuie tuns, cit trebuie taiat si de fiecare data mi se face in cap ce stiu respectivii, nu ce vreau eu...
De fapt am ajuns la concluzia ca in toate saloanele/coafoarele la care am fost, oamenii stiu sa:
1. tunda intr-un singur fel
2. sa coafeze in 3 feluri, dupa cum urmeaza: coc ca in anii 70, intins cu placa si peria si facut "sarmale" a in anii 80. Nimic mai mult... Daca intra 3 femei cu aceeasi lungime a parului, invariabil vor iesi cu aceeasi pieptanatura!


De ce nu ma mai duc sa imi fac manichiura / pedichiura:

Manichiura: M-a pus naiba sa imi fac manichiura saptamina trecuta. Cind am spus ca nu vreau sa mi se taie cuticulele, tinara manichiurista a bolovanit ochii la mine cit cepele: cuuuuuuum , nu vreeeeeeeeti?
NU! Ok, s-a apucat sa imi indeparteze pielitele. La a treia unchie am oprit-o. Deja acum se vad dimburile create de "finetea" cu care meseriasa si-a exercitat meseria.
Cind am vazut-o cum pileste unghia in toate sensurile, si pe deasupra si in laterial pe diagonala am spus STOOOOOOOOOP! Rezulatul: la o zi dupa "pilirea profesioanala" de salon cu fitze, unghia mea s-a rupt de parca a fost taiata cu lama! Tineam ceasca de cafea in mina. NU am lovit-o, nu am dat-o peste cap. Pur si simplu a pocnit dintr-o laterala pilita cu exces de zel!
Mentionez ca am niste unghii atit de tari, ca daca zgirii geamul cu ele se sinucide tot blocul.
Si faptul ca desi am bagat mina in detartrant, clor, alte chimicale numai bune sa distruga pielea si unghiile, de 6 ani nu mi-a mai pocnit nici o unghie!
Oricum, in ultimele luni exceptind episodul manichiura/pedichiura de cacao, unghiile mele nu au fost agresate in nici un fel!
Pedichiura: nici aici nu vreti sa tai pielitele? NU! Da` trebuie! Nu trebuie, nu am chef sa fac vreun panaritiu sau sa iau vreo alta aia, plus ca de la 1 ianuarie e interzis del ege sa se taie cuticulele in saloane...

Rezumatul ultimei mele vizite la salonul de frumusete: o circa de bai pentru urmatoarele rezultate:
- Una bucata cap cu o tunsoare parca executata de o fetita de 3 ani care si-a tuns papusa.
- Manichiura distrusa, o unghie lipsa, 3 deformate
- Pedichiura facuta in dorul lelii, calciie fara tratament... adica unghii vopsite si atit!

Concluzie? Ma fac in continuare singura acasa, macar daca ma tund pocit, ma pocesc singura, daca ma tai macar nu ma infectez cu cine stie ce boala si nu dau bani pentru asta, deci fac si economii.
---------
Acu` va astept si pe voi sa povestiti prin ce "momente" ati trecut si de ce "rezultate spectaculoase" ati avut parte in urma mersului la "saloane cu fitze" numai pe firma si meserie zero barat!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Replies
mititik
post Jun 22 2007, 12:36 PM
Post #2


Membru de Onoare
*****

Group: Obsedat
Posts: 703
Joined: 7-December 05
Member No.: 4



Eu am fost acum vreo 3 ani la o vecina (care imi era simpatica, de altfel) care tocmai isi deschisese salon la noi pe strada. Am rugat-o sa ma tunda destul de simplu: in scari. Dupa ce a bagat foarfeca de 3 ori in el vroia sa ma dea jos de pe scaun, pe motiv ca a terminat. M-am uitat in oglinda si i-am spus ca in dreapta mi se pare mai lung decat in partea stanga si sa incerce sa il mai indrepte. Replica ei: acum si tu, vrei sa fie perfect?! (IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif) (IMG:style_emoticons/default/huh.gif) Pai de ce mai dau bani atunci, ca daca nu-l vroiam perfect ma tundeam singura acasa!

De vreo dai ani, in schimb, am gasit o tipa la Abatte si sunt extrem de multumita de ce scoate din parul meu. Nu am plecat niciodata nemultumita de la ea. Are rabdare, ma intreaba daca imi convine asa sau sa mai taie, sa refaca, retuseaza si de 10 ori daca o rog, fara sa strambe din nas, imi da sfaturi cum sa-l aranjez acasa singura...si e si o prezenta placuta!

La manichiura/pedichiura nu am fost in viata mea si nici nu ma tenteaza. Am oroare de ustensilele alea folosite pe mii de alte femei! Mi le fac singura acasa, dar am noroc si de niste unghii la care nu am prea mult de munca!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic
Maàt   De ce refuz sa mai calc intr-un salon de frumusete, patanii cu "profesionisti"   Jun 21 2007, 10:33 PM
divi2007   maat te inteleg perfect, parca as fi scris eu rand...   Jun 21 2007, 10:42 PM
Maàt   Divi, ma uit in oglinda si imi vine sa pling... da...   Jun 21 2007, 10:46 PM
divi2007   foloseste cordeluta sau agrafe sa ii dai un alt ae...   Jun 21 2007, 10:50 PM
Maàt   Divi, nici cordeluta nu il tine, din agrafe alunec...   Jun 21 2007, 10:55 PM
kandi   Diana stiu ca e un moment foarte prost ales din pa...   Jun 21 2007, 10:58 PM
Maàt   Io nu mi-am facut poze cind aratam bine, acu o sa ...   Jun 21 2007, 11:16 PM
bebe_maria   Diana sunt total de acord cu tine cand vine vorba ...   Jun 22 2007, 12:36 AM
fortelady   io-s singura multumita de coafezii mei? :D ma tund...   Jun 22 2007, 10:28 AM
kalua   Si eu multumita de tipul meu, nu ma duc la altcine...   Jun 22 2007, 10:57 AM
clara   eu de felul meu sunt foarte fidela in relatie, cu ...   Jun 22 2007, 10:58 AM
ioannaraluka   Eu merg nu rar, f rar la coafor si atunci doar can...   Jun 22 2007, 12:20 PM
mititik   Eu am fost acum vreo 3 ani la o vecina (care imi e...   Jun 22 2007, 12:36 PM
sweet_girl   Maat, m-am regasit perfect in ce ai scris despre ...   Jun 23 2007, 03:11 PM
contraste   Mă mir că la atâtea plângeri, nu le-a ta...   Jun 23 2007, 03:19 PM
roxanica10   Eu sunt foarte multumita de coafeza mea de la Abat...   Jun 23 2007, 08:51 PM
Meg   scriind la topicul despre epilatoare, mi-am aminti...   Jun 26 2007, 02:27 PM
divi2007   meg :morderis:   Jun 26 2007, 03:33 PM
bubulina   Mai in gluma mai in serios pe mine m-au traumatiza...   Jul 15 2007, 12:25 PM
fortelady   mai. nush ce sa zic, si eu fac o gramada de chesti...   Jul 15 2007, 01:55 PM
geoo   cand eram mica ( pana la 15 ani) ma tundea mama, s...   Jul 15 2007, 02:23 PM
pokemon   ehhhh.... dupa ce ani de zile am fost mai chinuita...   Jul 15 2007, 05:00 PM
Leea   Mi-a mai venit sufletul la loc cand am vazut ce-at...   Jul 15 2007, 07:26 PM
sweet_girl   ce nebuna esti, geo! :lol: eu ultima oara am ...   Jul 15 2007, 09:08 PM
Bia   Eu am o stilista care vine acasa si tot timpul am ...   Jul 17 2007, 12:42 PM
TeoRBD   Eu merg la un salon micutz, dar bun din orashelul ...   Aug 10 2007, 02:51 PM
geoo   Weekendul trecut am dat o fuga la mare, si cum imi...   Aug 11 2007, 11:50 AM
Crynna   M-am distrat copios citind intamplarile voastre. E...   Oct 7 2007, 08:38 PM
misssn7   Am fost si eu la tuns joi ca nu mai il suportam st...   Oct 7 2007, 09:09 PM
Maàt   Va anunt cu mindrie ca parul maeu sta ondulat dupa...   Oct 7 2007, 09:16 PM
kalua   Aaaah! Si copilu' meu a fost de taica-sau ...   Oct 7 2007, 09:37 PM
jolie   Off, ce de experiente p-e aici, acum le-am citit s...   Oct 7 2007, 09:45 PM
andria   nu am avut pana acum experiente neplacute. Ma duc ...   Oct 8 2007, 01:34 AM
albinuza   tare!! parul meu a trecut prin foarte mult...   Oct 8 2007, 10:01 AM
boema   :lol: :lol: e plina lumea de coafeze proaste si...   Oct 8 2007, 10:30 PM
Maàt   Da, dom`le, asa e, subscriu: daca ai parul ond...   Oct 9 2007, 12:24 AM
misssn7   Las ca nici daca ai parul drept nu se schimba prea...   Oct 9 2007, 10:05 AM
kalua   Dar mai trebuie de spus ca sunt si multe cliente c...   Oct 9 2007, 10:34 AM
asgaard   In general, in Romania, coafezele stiu o singura t...   Oct 9 2007, 10:37 AM
mititik   Pai daca vii si ceri o tunsoare imposibil de reali...   Oct 9 2007, 10:46 AM
misssn7   Freza care am vrut-o eu mergea la parul meu doar c...   Oct 9 2007, 03:52 PM
Cleo   ce de "experente" domle prima mea amint...   Oct 9 2007, 04:22 PM
boema  

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 12:39 PM