IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  « < 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Eu cu cine votez?, cronica cetatenilor (ne)turmentati
Diana.
post Nov 24 2008, 10:07 AM
Post #31


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Pai si voi de ce stati cu miine-n sin? De ce nu iesiti in fata prin comportamentul afla in afara timpului de campanie? Este imposibil va un om si activitatea sa sa nu fie remarcata daca e asa cum ar trebui.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Nov 24 2008, 10:19 AM
Post #32


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Pentru ca un politician sa iasa la tv sa vorbeasca in perioada asta, trebuie sa plateasca din buzunarul propriu bani grei. Practic, la televiziunile mici, cu audienta pana in 0,5-1 pretul pentru participarea la o emisiune de o ora se ridica la 5.000 de euro. Plus, ca daca dai banii astia parca vrei sa-ti expui propriile idei, nu sa lovesti in drepta si in stanga. Plus, ca niciuna din emisiuni nu se produce cu un singurul invitat, asa ca timpul de vorbire se reduce considerabil.
Ziarele castiga si ele bani grei in perioada campaniei electorale, iar, in plus, in cazul presei scrise exista presiuni la greu sa nu apara subiecte de rau despre x-ulescu sau y-ulescu. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif) Pana la urma tot patronii din presa trebuie sa-si plateasca salariatii, asa ca se fac multe compromisuri

PS: Daca veti sta sa va uitati la tv si in presa, macar saptamana asta, in mod cert o sa va dati seama cam cat de grase sunt conturile unora din politicieni.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oana
post Nov 24 2008, 10:21 AM
Post #33


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,184
Joined: 24-October 08
From: Iasi
Member No.: 5,191



Faza cu PRM ma sperie cumplit, nu pot sa cred ca au atatea voturi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Nov 24 2008, 10:36 AM
Post #34


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



(IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Sunteti haioase foc! Spuneti-mi acum, 5 membri PRM de care sa fi auzit vorbind in ultima vreme!
Eu stiu doar 2. (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Nov 24 2008, 10:55 AM
Post #35


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nu vorbeam de iesit la tv.In primul rind politicanul reprezinta un colegiu. Un bun gospodar si un om cu tinuta morala, cu activitati efectuate in sprijinul comunitatii va fi sustinut de aceasta.
Cel putin asa s-a intimplat in micul orasel de provincie in carem-am nascut. Fara ca respectivii candidati sa iasa la tv, fara pomeni electorale.
Pur si simplu oamenii au votat omul, nu partidul. Cu atit mai mult o vor face acum cind votul este uninominal.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Nov 24 2008, 09:36 PM
Post #36


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



La alegerile locale situatia este un pic mai simpla, Maat, pe cand la alegerile parlementare sistemul limiteaza intrarea in Parlament. Astfel, o formatiunea politica trebuie sa treaca, per ansamblu, de pragul electoral de 5%, pentru ca reprezentantii sai sa ocupe fotoliile pentru care au fost "alesi".
Avand in vedere asta, e imposibil pentru un partid mic sa intre in parlament. In trecut, cand se vot pe liste, cu doua tururi de scrutin, am ales si eu "mici" politicieni, care au strans in total nici 0,5% din sufragii. Acum nu mi-as permite sa-mi irosesc votul pe cineva in care nu cred sau care, matematic, n-are nicio sansa. Nu de alta, dar asta-i singurul votul pe care-l am la indemana pentru urmatorii 4 ani, probabil. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Philia
post Nov 24 2008, 09:41 PM
Post #37


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



Iubitele am si eu o intrebare: am vazut la Realitatea, dar nu am prins de la inceput (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Eu daca am viza de flotant, votez in Bucuresti sau unde am domiciliul stabil? (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Nov 24 2008, 09:53 PM
Post #38


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



-din cate inteleg, in localitatea in care ai domiciuliu stabil
Stirea de care spui:

Guvernul vrea să acorde călătorii cu trenul dus - īntors către şi dinspre localitatea de domiciliul pentru tinerii cu vārste īntre 18 şi 25 de ani, īn perioada 28 noiembrie - 1 decembrie, astfel īncāt aceştia să-şi poată exercita dreptul de vot la alegerile parlamentare din 30 noiembrie.
Proiectul de hotărāre se află pe ordinea de zi a şedinţei de marţi a Executivului. Călătoria gratuită se va face cu trenul rapid, la clasa a II-a.
Potrivit noii legislaţii privind alegerea Camerei Deputaţilor şi Senatului, studenţii, bolnavii, militarii, poliţiştii şi jandarmii care nu vor fi īn localitatea de domiciliu īn ziua alegerilor nu-şi vor putea exercita dreptul de vot, deoarece alegerile uninominale nu permit exercitarea acestuia decāt īn circumscripţia de domiciliu.
Alianţa Naţională a Organizaţiilor Studenţeşti din Romānia (ANOSR) a solicitat recent ministrului Educaţiei să acorde două zile libere pentru studenţi, īn 27 şi 28 noiembrie, pentru ca aceştia să poată merge să voteze īn oraşul īn care au domiciliul. Iniţial, studenţii au cerut o derogare de la Parlament ca să poată vota īn localităţile unde studiază, īnsă cererea lor nu a fost aprobată. Potrivit ANOSR, peste 450.000 de studenţi care īnvaţă īn altă localitate decāt cea de domiciliu nu-şi vor putea exprima opţiunea electorală la alegerile din 30 noiembrie din cauza faptului că, potrivit legii, ei pot vota numai īn localitatea trecută ca reşedinţă īn buletin.

NewsIn
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Philia
post Nov 24 2008, 09:58 PM
Post #39


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



Multumesc, Fanny! (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Nov 24 2008, 10:03 PM
Post #40


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Ai ocazia sa fugi acasa. Banuiesc ca oricum o faceai ca-i vacanta luni, pe 1 decembrie. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

Oricum, ai grija ca decizia se ia abia maine de catre Guvern!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  « < 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 27th April 2024 - 11:18 PM