IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

18 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cosmetice naturale, Care sunt bune si cum se folosesc ?
bubulina
post Apr 14 2006, 02:43 PM
Post #1





Musafir






Adevarul e ca m-am saturat sa tot arunc bani pe cosmetice care nu fac nimic. Am o gramada, hmm nu vreau sa le numar acum, dar da adevarul e ca am prea multe si nu vreau sa devin totusi prea obsedata....

Nu am probleme mari cu fata, nu am cosuri sau alte minuni dar am si eu dorinta asta sa arat ca fetele din reclama; tenul ma refer. Stiu ca sunt fake dar tare as mai vrea.

Am incercat de-a lungu timpului multe. De fapt cred ca m-am saturat de brandurile gen Clinique , chanel, clarins etc. Nu vreau sa trec la cele f scumpe (desi imi fac cu ochiu).

As mai face o incercare cu produsele naturiste. Am un ulei de la Clarins 100% care lucreaza destul de bine mediein general si altul cu uleiuri ential care ii merge iar bine asa ca poate asta e solutia.

Am vazut ca Angelito a trecut pe Decleor care au multe produse 100 % naturale. Ma gindesc sa le incerc si eu , dar nu pana nu termin cremele ce le am , ca tare mi-e frica ca nici astea nu o sa lucreze ca lumea si dess trebuie sa le arunc pe toate.

Am fost ieri si m-am uitat la uleuri esentiale. Am vazut o gramada de tipuri multe din uleuri care apar si in compozitia celor decleor.
Mi-am luat un rose face oil 100 %(nu ca as fi avut nevoie ) de la Neal's Yard (mult mai ieftine ca decleor) ca eram tare curioasa sa vad cum rectionaeza fata mea la uleiurile astea. Am vazut ca au multe sticlute cu uleiuri d-astea.

POate stie cineva ceva....si e intersat de subiect.

Am mai vazut tot asa naturale si ieftine produse de la Burt's bee. Au un repair serum care e tot asa bine cotat. 100% natural .

Si cred ca intrebarea era: daca se pricepe cineva cum se face cu uleuirle astea...Am intels ca fiind ff concentrate trebuie umblat cu precautie cu ele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Apr 14 2006, 03:36 PM
Post #2





Musafir






Ma intereseaza si pe mine subiectul, dar habar nu am ce si cum. Astept sa vina fetele care se pricep si apoi sa ma duc la cumparaturi (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Apr 14 2006, 03:39 PM
Post #3


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



Cred ca cele mai renumie produse naturale de la noi sunt LUSH. Inca nu le-am incercat, dar am auzit numai lucruri bun despre ele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
17girl
post Apr 14 2006, 05:51 PM
Post #4


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 768
Joined: 5-February 06
Member No.: 185



eu n-am inteles daca trebuie sa numim produse naturale apartinand unor firme sau alimente/uleiuri/substante din natura?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubulina
post Apr 14 2006, 06:31 PM
Post #5





Musafir






Da cam poti sa numesti orice doresti, pt ca nu stiu oriucm nimic desprea asta!


Acum nu ma intreseaza vegetalele si fructele....intise pe fata; asta din simplu motiv ca am practicat asta fiind mai tinerica si nici un efect!

Ma intereseaza\in special amestecurile de uleiuri esentiale de plante care se gasesc de cumparat. Compozitii care se pot face. Am inceput sa studiez cum sa fac un demachiant...adica mai clar ce uleuri sa folossec.

Fac o lista cu brandurile care vind astfel de produse descoperite acu:

1. weleda
2. melvita
3. Neal's yard
4. sanoflore
5. burt's bee - nu toate
6. Dr Hauschka cred
7. decleor unele

In fine pe mine ma intereseaza sa imi prepar eu cremele etc. Probabil o sa le incerc si marcile astea cu timpul si om vedea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angelito
post Apr 14 2006, 07:17 PM
Post #6


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 629
Joined: 11-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 82



Fetelor, eu sunt foarte pasionata de cosmeticele naturale, din pacate la noi nu prea se gasesc, asa ca le combin - naturale cu "ne-naturale". Intr-adevar ce folosesc eu acum de la Decleor (uleiul si balsamul Ylang-Ylang) sunt 100% naturale. Si uleiurile de la Clarins sunt naturale.

Ce inseamna cosmetice naturale? Aceste cosmetice ar trebui sa nu contina substante de origine animala (grasimi animale, derivate din petrol - caci si acestea sunt de fapt tot de origine animala), conservanti chimici (vitamina E este de exemplu un conservant foarte eficient, ca si unele substante extrase din samburii de grepfrut), sa nu fie testate pe animale (nici produsul finit si nici ingredientele). Pot contine tot felul de grasimi, uleiuri vegetale, uleiuri esentiale, extracte din plante, vitamine etc.

Bubulina, din lista ta, sa-ti spun in mare ce stiu eu: Weleda e un brand foarte popular, dar se pare ca multe produse contin mult alcool (conservant), ceea ce poate fi iritant; Melvita si Sanoflore - am auzit foarte multe pareri bune; Burt's Bees - la fel, am auzit lucruri bune; Dr. Hauscha - aceeasi problema cu alcoolul.

In afara de aceste marci, mai sunt populare Kneipp, Lavera, Logona, Phyt's (produse biologice, destul de scumpe), Annemarie Borlind (astea se gasesc si la noi, dar mai contin si "chimicarii"), Jason.

In Europa produsele naturale si bio sunt certificate de anumite organisme - de ex. BDIH in Germania, Ecocert, Cosmebio in Franta - e mai sigur sa alegeti produsele care au aceste certificari.

Cam atat ca sunt pe fuga. Dar subiectul ma pasioneaza de mult timp, deci avem despre ce discuta... (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/wink.gif)

Pupici!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Apr 18 2006, 08:41 PM
Post #7





Musafir






Eu m-am tot documentat despre tema zilele astea si cred ca nu m-apuc de-asa ceva: as avea pe putin vreo 50 de sticlute cu ingrediente. Pentru cateva picaturi de un ulei anume trebuie cumparati acolo cativa mililitri macar... Cica extractul de grapefruit, care se foloseste pe post de conservant, nu se amesteca cu una, cu doua cu celelalte componente si tot asa.
Cred ca ma voi reintoarce la Sisley si in domeniu de creme.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubulina
post Apr 19 2006, 09:30 PM
Post #8





Musafir






Fetelor cucuietelor,

ce mai faceti?

Hmm, kalua si eu m-am documentat si cred ca ceva o sa fac. O sa postez cind o sa am timp niste linkuri intersante gasite.
Acum sa nu te gindesti ca am sa ma fac cosmetoloaga, dar mi-am pus in cap sa fac niste cremulite simple. Da, trebuie multe ingerdiente, dar am sa incep cu una simpla de baza.
In ultimele zile am folosit shea butter de la l'occcitabne. (teroretic nici asta nu e nbatural desi e 100% shea, cica la prelucrare se foloseste hexan). Am mai folosit si uleiul ce l-am cumparat , dar am aceasi sensatie naspa cind il pus ca si dupa Clarins(desi la inceput santal oil mi-a placut mult)....nu stiu de ce.
Nu pot sa zic ca am oservat vreo schimbare.....hmmm. ciudat....
Oricum nu am cum sa devin naturala 100% , mai folosesc make up si protectie solara etc...

Angelito, poti sa-ti dai o parere despre ce foloseti de la Declore? A facut ceva bine?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angelito
post Apr 20 2006, 12:40 PM
Post #9


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 629
Joined: 11-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 82



Bubu, mie mi se par bune produsele Decleor. Nu miraculoase (inca n-am gasit nimic sa se potriveasca la categoria asta, din pacate), dar imi plac. In special imi plac balsamurile care se folosesc seara (cel Ylang-Ylang pentru tenul cu probleme si balsamul esential). Efectele se vad asupra imperfectiunilor, tenul este mai curat, mai putin tern, in plus nu agreseaza deloc, dimpotriva (cel putin in cazul meu, si am pielea tare capricioasa). Pe de alta parte aceste produse au mirosuri foarte puternice (la inceput nu mi-au placut deloc, acum am inceput sa le apreciez (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ), si sunt foarte grase si consistente (de aceea se termina si repede, ceea ce e putin neplacut, avand in vedere cat sunt de scumpe).

Mai am si uleiul Ylang-Ylang (pun o picatura-doua in crema de zi) dar e foarte gras si inca n-am gasit combinatia perfecta (adica o crema de zi care sa se potriveasca foarte bine).

Mie mi-a placut si uleiul de la Clarins (Lotus), era fin si mirosea mult mai subtil decat produsele Decleor.

In ceea ce priveste alte produse naturale, daca vreti voi sa faceti combinatii, cele mai simple sunt uleiurile vegetale amestecate cu uleiuri esentiale si cu aloe vera. De exemplu uleiul vegetal de jojoba sau de samburi de caise se potrivesc tuturor tenurilor; uleiurile esentiale le puteti alege in functie de problemele tenului sau de miros (uleiuri esentiale care se potrivesc tuturor tenurilor ar fi cel de lavanda, de geraniu, de ylang-ylang). Pentru tenul gras/cu probleme se poate incerca o combinatie de ulei de alune si ulei esential de tea tree/manuka/lavanda. De obicei se pun 2-3 picaturi de ulei esential la 10 ml de ulei vegetal. Pentru conservarea amestecurilor puteti pune vitamina E (sau ulei de germeni de grau, contine foarte multa vitamina E), sau extract de samburi de grepfrut. Sau mai puteti incerca cu untul de shea (sau karite), il aplicati pur sau il combinati cu uleiuri esentiale, se pare ca e foarte reparator si hranitor pentru piele (atentie sa alegeti unul pur si natural - adica sa nu fie extras cu ajutorul chimicalelor).

Eu m-am lasat pagubasa pentru ca aici nu gasesc ingredientele pe care le vreau (in special uleiurile vegetale), sau ce gasesc e dubios din punct de vedere al calitatii.

Kalua Sisley nu sunt naturale, contin ceva extracte dar si multe substante "chimice". Si cand le studiez compozitia nu mi se par atat de extraordinare, mai ales cand ma gandesc si la preturi (care sunt fantastice, adica pe langa ele Clarins, Decleor si restul sunt chiar ieftine (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) !).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubulina
post Apr 20 2006, 11:11 PM
Post #10





Musafir






Salut fetelor!


Angelito ma bucur ca esti multumita de Declor! Ne dai si noua sperante!

Am fost azi rapid prin oras di m-am uitat dupa uleiuri vegetale: am vazut ulei de almond, rose hip( asta era tare scump), de simburi de caisa, de jojoba etc. Preturile sunt in general mici. Acum din nou nu stiu daca astea sunt prelucrate safe. Va trebui sa ascriu la neal's yard ca de aci sunt.
Am mai vazut si produse the organic pharmacy care par iar naturale.
Daca ai linkuri la indemana te org posteaza. Eu asa m-am gindit sa folosec uleuri vegetale cu ceva esentiale prin. Am pielea uscata si in general nu ma deranjeaza texturile grase.
Revenind la Declor : m-am uitat pe siteul lor si am vazut ca dadeau compozitia la uleuri (asta erau prezentate doar procentele mici), dar la balsame era toata compozitia...Toate uleurile lor sunt de gasit zic eu! Hm... crezi ca e prea futuristica traeba cu a -mi face eu cosmeticele singura?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

18 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 04:00 PM