IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  « < 2 3 4  
Reply to this topicStart new topic
> Ura si furia pot fi constructive?
Globetrotter
post Jan 21 2010, 04:24 PM
Post #31


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Din cate cred eu este vorba de teama de singuratate si de necunoscut... Oamenii sunt dispusi sa treaca peste multe lucruri, mai ales dupa o varsta, ca sa nu "sfarseasca singuri". E o teama normala si fireasca, pe care orice om trebuie sa o depaseasca atunci cand ajunge intr-o situatie critica, in care lucrurile nu se mai pot schimba in bine. (IMG:style_emoticons/default/bigwink1.gif) Dupa parerea mea multi isi gasesc diverse motive pentru ca nu pot recunoaste fata de ei insisi faptul ca de fapt le este teama de ce se va intampla sau ca vor face o greseala pe care o vor regreta...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Natally68
post Jan 22 2010, 01:11 PM
Post #32


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 6
Joined: 30-December 09
Member No.: 7,700



Este foarte adevarat ca frica de a ramane singur te face sa " tarai" inainte o casnicie dar te intrebi cand traiesti intr o monotonie continua cand realizezi ca nu mai ai acel sentiment de inceput fata de persoana de langa tine ca traiesti doar asa de convenienta asta e viata? Oare nu avem dreptul fiecare dintre noi sa cautam acel ceva ce ne lipseste? Si daca se intampla sa l gasim de ce ne refuzam pe noi insine gandind mereu " vai oare ce va crede lumea despre mine ?"Daca suntem nefericiti pasa cuiva? Eu cred ca nu Deci de ce trebuie sa ne raportam mereu la ce e in jur? In acelasi timp nu e corect nici fata de persoana de langa noi sa i cerem sa traiasca dupa "reguli " la urma urmei suntem persoane libere . Eu cred ca ura e sa faci tot posibilul sa tii pe cineva langa tine cu forta cand simti ca e pericol sa ramai singur si dragoste cand poti sa intelegi atat de mult pe cel de langa tine incat sa i dai libertatea de a alege chiar daca e dureros sau chiar daca se intampla ca cel de langa tine sa faca o alegere total gresita De multe ori se gandeste "de ce sa renunt la confortul meu de acasa pentru ceva ce cunosc de putin timp dar nimeni nu-si pune problema ca acel confort poate deveni un iad la un moment dat. Foarte rare cazuri in care oameni "rationali" s-au separat cand au simtit ca "treaba" incepe sa scartaie . E cazul sa incepem sa uram persoana care ne e alaturi pentru simplul motiv ca trebuie sa mergem inainte ca sa mentinem "aparentele"?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V  « < 2 3 4
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 02:46 AM