IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Adrian Paunescu, grav bolnav
Diana.
post Nov 3 2010, 12:24 PM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Adrian Păunescu, suspect de ciroză sau chiar de cancer la ficat
„Zilele acestea mi-am luat curajul de a-mi face analizele medicale esenţiale. Concluzia nu e veselă. Visul duşmanilor s-a împlinit: nu mai pot ieşi din casă, cum aş fi putut până ieri. Acum, la această răspântie, n-am mai mult de spus contemporanilor mei decât că ar fi păcat să ne despărţim supăraţi“, spunea amar, la începutul săptămânii, poetul Adrian Păunescu, suspect de ciroză sau chiar de cancer la ficat.
El a trecut pe la spital cu câteva zile în urmă, iar rezultatele investigaţiilor medicale sunt extrem de sumbre. Dealtfel, într-un timp foarte scut, Adrian Păunescu a slăbit 30 de kilograme, semn că boala sa e serioasă. „Atunci când un pacient suferă de o tumoră hepatică, şansele sunt foarte mici. O astfel de boală se poate trata, se poate face un transplant, însă vorbim de un tratament foarte dificil. Importantă este şi faza în care a fost descoperită boala. Dacă vorbim de ultimul stadiu, lucrurile nu stau foarte bine“, a afirmat Lucian Negreanu, unul dintre medicii gastroenterologi care l-au văzut pe Adrian Păunescu.
„Din dragostea mistuitoare pe care v-o port, din convingerea că nu va trece mult, după plecare mea, şi oamenii vor înţelege pe de-a-ntregul cine am fost cu adevărat, vă avertizez că, de acum încolo, cu mine se poate întâmpla orice. Nu e vorba doar despre un tratament negativ special, care mi se aplică de multă vreme. E vorba despre nenorocirea incredibilă prin care trece această ţară, de soarta căreia eu nu mă pot despărţi“, se confesează marele poet.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Replies
Tudor
post Nov 5 2010, 06:59 PM
Post #2


ex Win-Win
*****

Group: Obsedat
Posts: 554
Joined: 16-May 10
From: IASI
Member No.: 8,548



condoleante

Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic


Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 

Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 03:02 PM