IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Educatie cu scotch pe gura?, Cind profesorii isi depasesc atributiunile...
Pastelata
post Jan 24 2008, 05:39 PM
Post #11


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 255
Joined: 12-August 07
Member No.: 2,031



Voiam sa trec peste partea cu urasc replica asta "nimic nu e corect pe lume",dar nu pot sa ma abtin. Bun.O fi asa. Insa nu are rost sa participam si noi la alte incorectiduni, nedreptati si mai ales cand putem schimba ceva. Unii se multumesc cu replica asta, "si -asa nu e nimic corect pe lumea asta", las' ca dau si eu un buchet de flori profei ca sa am media 10(proprie experienta).Hai sa incercam sa nu mai fie atatea incorectitudini pe lume, macar sa incercam, nu sa ne complacem.

In alta ordine de idei, o intamplare de azi. Din fericire, mi-am revenit.
Ora de muzica.Profa face prezenta, si cand ajunge la mine,se uita fix 2-3secunde si ma intreaba cu ce m-am dat pe fata. Eu uitmita nu stiam la ce se refera.I-am zis in cele din urma ca e vorba de fond de ten(nu i-am mai dat detalii gen corector si alte creme) si cand am intrebat-o de ce, mi-a spus ca se vede diferenta dintre fata si gat,si ca stralucesc.Ramasesem blocata, o profesoara iesita la pensie,sa-mi zica asa ceva,mai ales care ma cunoastea dinainte, si presupun ca stia ca aveam probleme cu acneea(doar in cazul in care era putin nevazatoare nu ar fi observat).I-am raspuns ca mi se pare foarte deplasata intrebarea,mai ales de fata cu o parte din colegii mei(nu erau f multi,doar cei pt nota).
Ajunge la alta colega, ii observa nota din teza la matematica(cam 7) si o intreaba "tu nu erai la olimpiada la mate?", asta stia ea de pe vremea cand eram in generala.Aici m-am simtit si i-am raspuns ca sa nu mai compare matematica din generala cu matematica din liceu, o intoarce si imi zice ca de ce raspund eu in locul colegei, ii spun ca si eu mergeam la mate si acum m-am lasat, si si-asa aveati de gand sa ma intrebati acelasi lucru si pe mine, imi spune ca eu nu dau pe la orele de muzica, ceea ce e neadevarat, am lipsit doar cand am fost invoita,adica ultimele 2-3saptamani pt o alta olimpiada.
Evident a tinut sa precizeze ca i se pare ca sunt cam obraznica, fiind elev etc. Eu i-am spus ca in calitate de elev nu trebuie sa stau in banca si sa ascult prosteste un profesor,fara sa am idei,opinii,pareri.
Cam asa s-a terminat "discutia noastra".
Ce parere aveti despre acest gen de profesori? Eu nu sunt tocmai elevul care pupa profesorii in partea dorsala, gen pe care asemenea specimene il prefera, ar trebui sa-mi para rau si ca n-am un ten de portelan, doar fiindca sunt nevoita sa-mi dau cu fond de ten?Vi se pare normal ca un profesor sa se ia de astfel de lucruri?Mentionez ca pana acum niciun cadru didactic,de fapt nimeni,nu s-a mai legat de aspectul asta.

PS.acum imi dau seama ca probabil postul n-are mare legatura cu subiectul.sorry.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Jan 24 2008, 05:46 PM
Post #12


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



Nu avea dreptul sa iti puna astfel de intrebari si nici sa te judece, dar mi se pare ca si tu ai fost putin impertinenta. Fara suparare!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Pastelata
post Jan 24 2008, 05:55 PM
Post #13


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 255
Joined: 12-August 07
Member No.: 2,031



Chiar si eu am folosit cuvantul "impertinenta",cand mi-am cerut scuze profesoarei ca am fost asa. Dar simteam ca fierb de nervi, a facut chestia aia doar ca sa-si bata joc, alt motiv nu vad.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Jan 24 2008, 06:01 PM
Post #14


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



si eu sunt de acord cu Ala; pana la urma, tu esti in banca si ea la catedra.
or sa mai treaca muuulti ani pana cand o sa se schimbe situatia in invatamantul nostru.. pana una-alta, fiind vorba si de o profesoara in varsta, e clar ca nu e atat de deschisa la minte, ca sa zic asa, cum sunt cei tineri (unii!).
de multe ori am avut si eu (noi) pareri, insa am preferat sa tac pentru ca se putea interpreta ca's tupeista si asa mai departe.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Jan 24 2008, 06:06 PM
Post #15


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Draga mea, tu in ochii unui profesor esti o copila. E normal sa strambe din nas cand te vede machiata sau cand vede ceva schimbat in comportamentul tau. Nu ti le spune cu rautate, cum le percepi tu. Ti le spune pentru ca nu intelege de ce ai nevoie de machiaj la varsta asta.
Cand eram la liceu, unii profesori nu doar le faceau observatie fetelor machiate, le mai invitau si la toaleta sa se spele pe fata. so closedeyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Pastelata
post Jan 24 2008, 06:07 PM
Post #16


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 255
Joined: 12-August 07
Member No.: 2,031



Nu am putut sa tac,mai ales ca nu e prima data cand ma scoate din sarite.
De la un timp, incerc sa ma schimb, incerc sa nu-mi mai pese de multe, sa fac exact ce imi place si ce imi va folosi mai incolo, mai mult pe plan social as putea spune. tot de la un timp am inceput sa-mi expun parerile si ideile cu mai mult curaj, incetez sa fiu doar un obiect intr-o incapere, asta nu inseamna ca prin asta inteleg contradictii non-stop cu profesori.Insa in cazul aceasta,chiar a intrecut masura.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Jan 24 2008, 06:08 PM
Post #17


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



Fanny, bine mai zici!
eu am terminat acum cativa ani si se lua profa de mate de noi (de fapt de fetele celelalte) ca erau vopsite! la ce ne trebuie, ca abia in clasa a12a sa ne gandim la asta, etc etc.
profa de engleza - alta nebuneala - nu accepta unghiile facute cu rosu sau mai stiu eu ce alta culoare mai .. evidenta.
doar vinerea cand era mai lejer ne dadeam si noi cu putin rimel.
ce-au mai evoluat lucrurile! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Jan 24 2008, 06:13 PM
Post #18


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



culmea e ca la varsta aia voiam sa fim femei si acum... ce-am mai copilari! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Pastelata
post Jan 24 2008, 06:15 PM
Post #19


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 255
Joined: 12-August 07
Member No.: 2,031



Imi cer scuze pentru mesajul postat in celalalt topic ,dupa anuntul lui Maat(nu-l vazusem).
Mai, dar eu nu ma machiez pentru ca vreau, folosesc fond de ten din necesitate,si dumneaei presupun ca stie acest lucru sau macar il deduce , iar "stralucirea" despre care vorbea era de fapt sebumul care ma face sa arat ca un bec. Nici eu nu vreau sa arat asa, dar asta e,in momentul asta asa arat si n-am ce face deocamdata.Nu vreau sa ma apuce iar crizele, ca de ce arat asa, ca blablabla, ca pana la urma si cearta asta tot din cauza acneei s-a intamplat(pana la urma..)
Nu s-a luat de faptul ca sunt machiata, ci de faptul ca (citez) "se vede diferenta" intre nuanta fondului de ten si gat.Si nu ca as fi eu copilul problema,sau ceva de genul asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 24 2008, 06:18 PM
Post #20


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Unii sint batuti in cap. Insa mie par egzamplu nu mi se pare ok sa se mearga la scoala/liceu cu unghii rosii, negre,, violete, verzi, albastre,portocalii ... ori mai stiu eu cu ce culoare traznita. Si nici cu make-up de disco nu mi se pare ok...
Adica la liceu, cind fetele deja sint domnisoare, oleaca de fdt, un pic de rimel, un gloss delicat (adica nimic batator la ochi) e ok din punctul meu de vedere, insa cind deja arata fatuca ca gata de maritis... (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 20th April 2024 - 04:03 AM