IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

26 Pages V  « < 23 24 25 26 >  
Reply to this topicStart new topic
> Ma las de fumat !
maylin
post Aug 19 2010, 12:32 PM
Post #241





Musafir






QUOTE(georgym @ May 3 2010, 04:49 PM) *
Buna .Eu am incercat sa renunt la tigari dandu-mi seama ca nu este deloc benefic organismului dar nu am reusit . Ma lasam pentru maxim o saptamana si apoi reveneam iar la vechiul obicei … fumatul .Un prieten mi-a recomandat un produs natural Noni de care el a auzit la Tv.M-am hotarat sa-l incerc si va pot spune ca a facut minuni in cazul meu .M-am lasat de fumat si in plus m-am simtit si foarte bine de la el !



minunile tin 3 zile ..... eu nu am reusit cu nimic cu toate ca am o parere buna despre mine adica...sunt abitioasa.... NU POT SA RENUNT LA ELE. poate o sa vina o zi in care chiar o sa fiu pregatita sa renunt pana atunci nu imi incarc organismul cu pastile si diverse solutii "naturiste". voi ce parere aveti?????
Go to the top of the page
 
+Quote Post
citystella
post Aug 19 2010, 12:58 PM
Post #242


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,641
Joined: 8-April 10
Member No.: 8,322



Parerea mea e ca totul tine de vointa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
laur claudiu
post Aug 19 2010, 01:08 PM
Post #243


Obsedat
****

Group: Dependent
Posts: 484
Joined: 17-February 10
From: Undeva in tara lui Dante...
Member No.: 8,005



Am facut un pariu cu mine...ce naiba nu sunt in stare sa renunt la paie plus ca ma ardeau si la plamani si la buzunar!Cam greu,am mai recidivat,gasca fumeaza,cafelutele,cluburile panna intr-o zi cand m-am enervat si am zis:Da ce frate sunt un rahat pe fundul marii si nu sunt in stare sa ma tin de o promisiune facuta cu mine insumi?Au trecut doi ani si eu nu am mai pus tigara in bot desi am un pachet de tigari desfacut cu tot cu bricheta din epoca fumului,sta sub ochii mei si-mi testeaza vointa...am reusit!Il mut dintr-o parte in alta,ca se pune praful...nu am folosit nici seminte,nici dulciuri,nici pastile,nici plasturi...am recurs la VOINTA!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
citystella
post Aug 19 2010, 01:23 PM
Post #244


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,641
Joined: 8-April 10
Member No.: 8,322



Un adevarat exemplu al vointei. (IMG:style_emoticons/default/winner_first_h4h.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciresica
post Aug 19 2010, 02:38 PM
Post #245


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,450
Joined: 9-December 05
From: In livada
Member No.: 51



Laur, nu pot decat sa te felicit. Eu sunt nefumatoare, dar am toata admiratia pentru tine. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Aug 20 2010, 02:45 PM
Post #246


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Bravo, Laur, felicitari! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Aug 21 2010, 10:23 PM
Post #247


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Soluţii ca să te laşi de fumat. Gāndeşte-te la ţigări, spun cercetătorii
Gāndul că ai renunţat la nicotină are efect pe termen scurt, dar īn timp duce la o creştere şi mai mare a nevoii de a fuma, scrie dailymail.co.uk, citānd un studiu al cercetătorilor britanici
Persoanele care vor să renunţe la fumat nu trebuie să evite să se gāndească la ţigări, deoarece suprimarea acestor gānduri are efect doar pe termen scurt, informează sursa citată, preluată de Mediafax. Cercetătorii britanicii spun că blocarea gādurilor provoacă ulterior o creştere şi mai mare a nevoii de a fuma.
James Erskine, unul dintre autorii studiului, susţine că descoperirea are implicaţii majore pentru persoanele care īncearcă să renunţe şi la alte obiceiuri considerate "dăunătoare", precum supraalimentaţia, consumul excesiv de alcool, dependenţa de sex şi alte comportamente de acest tip.

Dependenţii au un recul comportamental
Medicul a vrut să afle dacă fumătorii experimentează "un recul comportamental" - fenomenul caracterizat prin blocarea gāndurilor despre un anumit lucru care cauzează ulterior o intensificare a comportamentului respectiv.

Studiile anterioare efectuate īn domeniul tulburărilor de alimentaţie au arătat că persoanele care īncercau să nu se mai gāndească la ciocolată ajungeau īn cele din urmă să consume mai multă decāt cei care se gāndeau īn mod deliberat la acest produs alimentar. Īnsă vechile cercetări au analizat reculul comportamental doar pentru o scurtă perioadă de timp, de ordinul minutelor.

Cine nu se gāndeşte la nicotină scapă de viciu
Pentru noul studiu, cei 85 de voluntari, care fumau cel puţin 10 ţigări pe zi, au fost īmpărţiţi īn trei grupuri, iar numărul de ţigări pe care aceştia l-au fumat a fost atent monitorizat de-a lungul a trei săptămāni. Toate grupurile au fost rugate să se comporte normal īn prima şi īn a treia săptămānă. Īn a doua săptămānă, primul grup, din care făceau parte 30 de voluntari, a fost rugat să nu se mai gāndească la ţigări, iar al doilea grup, format din 29 de voluntari, a fost rugat să se gāndească īn mod deliberat la fumat şi la ţigări.

Al treilea grup, considerat grupul de control, alcătuit din 26 de voluntari, a fost rugat să nu schimbe nimic īn comportamentul zilnic. Cercetătorii britanici au descoperit la finalul studiului că voluntarii din "grupul de supresie" au fumat de trei ori mai puţine ţigări īn a doua săptămānă, comparativ cu prima săptămānă, şi de trei ori mai multe ţigări īn a treia săptămānă, comparativ cu prima săptămānă. Numărul de ţigarete fumate īn fiecare zi de voluntarii din celelalte două grupuri a rămas constant.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 14 2013, 12:13 PM
Post #248


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Am redus numarul de tigari la mai putin de jumatate ... Pur si simplu nu am mai suportat mirosul naspa din biroul meu si din casa, asa ca am pus interdictie de a se fuma in casa. Cine vrea sa fumeze, trebuie sa iasa afara sau pe balcon. Si chiar se simte.... Inainte de "embargo" fumam +2 pachete pe zi, acum 2 pachete imi ajung aproape 3 zile... si inca incerc sa reduc si mai mult! Nu stiu daca o sa ma las de tot, insa vreau sa le reduc din ce in ce mai mult. Sper sa si reusesc!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Mar 20 2013, 01:50 PM
Post #249


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Bafta! Asta e un lucru bun (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 20 2013, 02:06 PM
Post #250


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Da, insa iaca, cu problemele din ultima saptamina, am ca calcat pe bec (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

26 Pages V  « < 23 24 25 26 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th April 2024 - 12:24 AM