IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  < 1 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Pieptanaturi, frizuri si coafuri pentru fetite de varsta scolara, Ingrijirea parului pentru fete de varsta scolara
Oana
post Jan 9 2011, 08:39 AM
Post #21


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,184
Joined: 24-October 08
From: Iasi
Member No.: 5,191



Bebe, sunt superbe. Asa as vrea sa se aranjeze si fata mea cand va ajunge adolescenta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post Jan 9 2011, 11:08 AM
Post #22


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



Daaa (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) , evident Bebe ca e asa. Numai ca domnisoara despre care vorbim inteleg ca e putin certata cu peria de par si atunci nu o vad purtand ceva "deranjat" si "ciufulit" in mod special. Eu la asta m-am referit, strict vorbind despre fata FloriiDeIris . Plus de asta...nu stiu, sunt si eu foarte tanara dar mi-e foarte greu sa zic ca o fata de 12 ani nu mai e copil. Pe de-o parte pentru ca la varsta aia eu eram inca foarte copila si pe de alta parte fiindca imi vine teribil de greu sa ma imaginez mama de fata de 12 ani care ar vrea sa zicem iubit, farduri, oje sau fuste pana sub fund. Copii azi se dezvolta prea repede intr-un ritm fortat. Doar pentru ca fizic sunt mai dezvoltati asta nu inseamna ca si emotional sunt. Dar asta e deja alta discutie si m-am lungit (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
FloareDeIris
post Jan 9 2011, 12:21 PM
Post #23


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 31
Joined: 26-November 08
Member No.: 5,410



Valentina,mie mi-ar fi placut tare mult sa port "spic"cand eram in scoala (eram clasa a 8-a prin '82 ),dar in afara de codite impletite simplu,si cozi de cal,n-am purtat altceva. Nu stiu,daca bine imi aduc aminte,nu prea erau multe fete/colege pe atunci cu impletitura spic,si nici mama nu m-a impletit vreodata asa. De abia pe la 19,cand eram deja la facultate,am invatat sa o fac de la o colega . E o impletitura eleganta,mai ales daca se face ca lumea. Imi place si mie evident de Iulia Timoshenko,o doamna foarte eleganta si cocheta,si-a ales o coafura deosebita,fara doar si poate (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) .Ii sta cum nu se poate mai bine !
acum coafura ei si-o face cu o singura coada,care sigur se preteaza mai mult pentru o femeie matura:
(IMG:http://1.bp.blogspot.com/_v2zEq0iZp6s/StaLZWCDVxI/AAAAAAAAEuU/ewguSCAaZWw/s400/Famous%20Braid%20Of%20Ukrainian%20Prime%20Minister%20Yulia%20Tymoshenko.jpg)

(IMG:http://ukrainians.ca/images/stories/news/ms_tymoshenko.jpg)

insa pentru fete tinere,fetite, o coronita impletita se face traditional din 2 codite
(IMG:http://www.hairboutique.com/images/HeidiBraids1a.jpg)
Weekendul ce vine mergem la tara ,si o sa ii fac o asemenea coronita,ca are lungimea la codite numai buna pentru asa ceva,sa-si vada si bunica nepoata mai ingrijita putin !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
FloareDeIris
post Jan 9 2011, 01:50 PM
Post #24


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 31
Joined: 26-November 08
Member No.: 5,410



QUOTE(Laryss_A @ Jan 9 2011, 11:08 AM) *
Daaa (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) , evident Bebe ca e asa. Numai ca domnisoara despre care vorbim inteleg ca e putin certata cu peria de par si atunci nu o vad purtand ceva "deranjat" si "ciufulit" in mod special. Eu la asta m-am referit, strict vorbind despre fata FloriiDeIris . Plus de asta...nu stiu, sunt si eu foarte tanara dar mi-e foarte greu sa zic ca o fata de 12 ani nu mai e copil. Pe de-o parte pentru ca la varsta aia eu eram inca foarte copila si pe de alta parte fiindca imi vine teribil de greu sa ma imaginez mama de fata de 12 ani care ar vrea sa zicem iubit, farduri, oje sau fuste pana sub fund. Copii azi se dezvolta prea repede intr-un ritm fortat. Doar pentru ca fizic sunt mai dezvoltati asta nu inseamna ca si emotional sunt. Dar asta e deja alta discutie si m-am lungit (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


Eleonora mea e putin mai bine "certata" cu peria (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) ,foarte potrivit ai spus-o LaryssA. Si cu siguranta nici mie nu imi place si nici nu am incurajat-o niciodata catre pieptanaturi ciufulite si mai neatente.Si cred ca nu o invat rau (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) . Ma rog,cand avea parul scurt,pana la nivelul barbiei era usor,nu necesita foarte multa ingrijire,o cordeluta pe cap,si era OK. Cat despre cum se dezvolta copii de azi,intru totul de acord,e mult prea exagerat,si chiar nefiresc. Fiecare varsta are propriile caracteristici ,insa ar trebui sa incurajam copii,si cu siguranta la 12-13-14 ani inca esti copil,sa arate (imbracaminte,tinuta) si comporte potrivit varstei. Fetita mea evident nu poarta nici un fel de fard (ar fi culmea!!) nici chiar glossul ala de buze,unghiutele sunt scurte,fara culoare,si nici nu stiu ce inele,bratari,etc. Poarta niste cercelusi simpli,draguti,si atata tot. Iar imbracaminte foarte decenta (ii si plac rochitele si fustele,nu e baietoasa ) La urma urmelor la 12 ani,ce e mai frumos decat naturaletea si simplitatea copilariei ? Dar ca sa revin la peria de par, odata cu reinceperea scolii, deocamdata ma ocup eu dimineata de pieptanatura ei de scolarita (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
FloareDeIris
post Jan 22 2011, 01:07 PM
Post #25


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 31
Joined: 26-November 08
Member No.: 5,410



QUOTE(Diana @ Dec 24 2010, 06:30 PM) *
... Si ce pampoane! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Dar era frumos. Daca nu ar fi fost asa, ce am fi povestit acum? (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


Eu personal imi aduc aminte cu placere de cand mergeam la scoala cu asa ceva in par :
(IMG:http://www.foto.md/photos/59843.jpg)
si daca n-am avut o veritabila "colectie"de ele,n-a mai avut nimeni...albe,roz,rosii, (unele chiar si de genul roz cu bordura alba,sau alba cu bordura rosie ,etc) pana si albe cu buline (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) .

De care ai avut Diana?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 22 2011, 06:24 PM
Post #26


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



N-aveam de-asta, cum ai pus tu in poze. Ale mele erau mai mici si facute alttel, in forma de funda normala numai ca din multe foi, nu insirate pe ata si strinse in trandafiras. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Astea nu ii placeau mamei, si, spun drept, nici eu nu ma dadeam in vint dupa asta.
O alta metoda de a-mi prinde parul era cel din lateral si crestet, cu un elastic ddintre acelea cu chestiute pe ele. Aveam o tona. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Peste imi punea funda.
Cind nu eram la scoala, funda era intoteauna rosie, din matase ripsata... Tiii, ce faine mai erau! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Jan 23 2011, 05:28 AM
Post #27


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



Mie nu imi placeau deloc pampoanele alea, noroc cu mami care niciodata nu m-a obligat sa port ceva cu care nu ma simteam comfortabil (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) doar pt ca e ea mai mare si stie mai bine. Aveam niste floricele mici pe care le prindeam la cozi, de cele mai multe ori aveam o coada la spate. In schimb cum zice si Diana, aveam o multime de elastice cu diverse jucarii.
Dar asta pana pe la 10 ani (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

This post has been edited by bebe_maria: Jan 23 2011, 05:28 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valentina30
post Jan 23 2011, 10:29 AM
Post #28


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 716
Joined: 5-July 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,899



FloareDeIris, superba poza postata de tine.
Si mie-mi aduce aminte de scoala si de perioada pampoanelor si funditelor. Mie chiar imi placeau pampoanele. La fel ca voi si ca majoritatea elevelor de atunci, aveam o multime de pampoane, mai mari sau mai mici, de regula albe, roz sau bleu deschis, pe care le purtam cu foarte mare placere.
Imi amintesc ca prindeam pampoanele la capatul coditelor impletite, unde le strangeam intai cu elastice cu bilute colorate. Pampoanele acopereau aceste bilute si elastice si ne dadeau un aer scolaresc foarte frumos.

Fundele mari, facute din panglica alba, foarte lata, pe care la aranjam cu grija si le "infoiam" frumos, le prindeam adesea sus, pe cap, atunci cand strangeam parul in cozi simple, neimpletite.
Aproape toate fetitele din scoala aveam astfel de funde si pampoane si ce mandre mai eram de ele. Ne faleam cu cat de frumoase si de mari sunt. La varsta aceea, pentru noi era ceva frumos si deosebit, era felul in care ne raportam la moda varstei noastre.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
FloareDeIris
post Jan 23 2011, 01:33 PM
Post #29


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 31
Joined: 26-November 08
Member No.: 5,410



QUOTE(Valentina30 @ Jan 23 2011, 10:29 AM) *
FloareDeIris, superba poza postata de tine.
Si mie-mi aduce aminte de scoala si de perioada pampoanelor si funditelor. Mie chiar imi placeau pampoanele. La fel ca voi si ca majoritatea elevelor de atunci, aveam o multime de pampoane, mai mari sau mai mici, de regula albe, roz sau bleu deschis, pe care le purtam cu foarte mare placere.
Imi amintesc ca prindeam pampoanele la capatul coditelor impletite, unde le strangeam intai cu elastice cu bilute colorate. Pampoanele acopereau aceste bilute si elastice si ne dadeau un aer scolaresc foarte frumos.

Fundele mari, facute din panglica alba, foarte lata, pe care la aranjam cu grija si le "infoiam" frumos, le prindeam adesea sus, pe cap, atunci cand strangeam parul in cozi simple, neimpletite.
Aproape toate fetitele din scoala aveam astfel de funde si pampoane si ce mandre mai eram de ele. Ne faleam cu cat de frumoase si de mari sunt. La varsta aceea, pentru noi era ceva frumos si deosebit, era felul in care ne raportam la moda varstei noastre.


Ne mai amintim si noi de perioada frumoasa a varstei scolare. Eu n-am avut nici o problema cu pampoanele si funditele,cum ai zis si tu,le purtam cu mare placere,era ceva deosebit. Majoritatea mi le-a facut mama,cumpara material de voal si le cosea,erau mai reusite evident decat cele din magazin. Le-am purtat foarte des pana prin a 6-a ,si dupa aia am reinceput in a 8-a (asta era in '82 /'83 ) cand am fost aleasa comandanta de grupa si cand aveam activitati in care imbracam uniforma de pionier ,niciodata mama (nu degeaba a fost invatatoare) nu ma lasa sa ies pe usa pana nu se asigura ca arat ca scoasa din cutie (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) . Nu aveam parul prea lung,doar putin peste umeri,deci de cele mai multe ori imi pieptana parul cu carare pe mijloc ,parca trasa cu rigla (breton nu aveam oricum) si legate 2 cozi de cal pe lateral putin deasupra urechilor. De bentita elastica alba,nici nu mai spun,nelipsita. Iar pe cozi purtam cele doua pampoane albe,specifice pionierelor. Insa am avut parte doar de funde destul de mari,ca mama o tinea pe a ei,ca asa arata bine,mari !

asa aratau si ale mele,practic identic,ca marime/aspect

(IMG:http://content.foto.mail.ru/mail/kiselma/_blogs/i-907.jpg)



(IMG:http://www.latrecut.ro/wp-content/uploads/2006/04/cordeluta1.jpg)


Asta era tinuta mea ca pioniera,la 14 ani,inclusiv in tabara de vara unde am fost dupa ce am terminat clasa a 8-a....asta pentru ca ne-au cerut sa ducem si uniforma de pionier cu noi... In rest ,pentru zilele de scoala obisnuite, cand nu eram in uniforma pioniereasca, purtam in loc de pampoane, niste elastice dragutze,cum ai spus,cu accesorii din plastic, sub forma de flori sau bilutze.

Mama mea vrea sa ii acum faca nepoatei, o pereche de funditze (sa pastram traditia... !!) o sa ii stea minunat !! dar deocamdata e surpriza. Mai ales cand Eleonora e in costum popular,o pereche de funditze ar fi un accesoriu ce completeaza frumos tinuta. Plus ca in martie va participa la un concurs de pian,si se potrivesc la o tinuta clasica,rochita,etc...

This post has been edited by FloareDeIris: Jan 23 2011, 02:15 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post Jan 23 2011, 03:34 PM
Post #30


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Sunt sigura ca multe va amintiti cu placere de timpurile respective, dar unele au fost timpurile de atunci si altele sunt timpurile acum. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Eu daca ma prezentam cu pampoane de-astea la scoala in clasa a 6-a cred ca radea toata scoala pana la facultate de mine. Mi-ar fi fost rusine sa-mi mai scot nasul in oras. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Atunci poate era ceva deosebit, frumos, azi... e complet in afara vremurilor, cu multa indulgenta.
Sunt de acord cu Bebe si cred ca orice mama ar trebui sa uite de cum era "pe vremea ei" si sa se gandeasca la situatia actuala. Sau, daca se gandesc cum era "pe vremea lor", sa se gandeasca cum ar fi fost sa le oblige mamele lor sa poarte ceva demodat, ce nu le placea, doar pt ca stiu ele mai bine. (IMG:style_emoticons/default/sleep.gif)
Mie personal mi-au placut impletiturile, dar a fost alegerea mea. Iar in ceea ce priveste coafura tip Timoshenko, mi se parea groaznica si batraneasca chiar si "pe vremea mea", daramite acum. Iar la cat de rai sunt copiii... eu personal nu inteleg de ce ar vrea o mama sa-i faca asa ceva copilului ei cu bun stiinta. (IMG:style_emoticons/default/happy.gif) Dar asta e doar parerea mea.
Floare de Iris, nu te supara, dar chiar tu ai zis ca "la urma urmelor la 12 ani, ce e mai frumos decat naturaletea si simplitatea copilariei?". Atunci de ce ai vrea sa strici naturaletea si simplitatea asta cu tot felul de pampoane si impletituri ciudate?
Iar ca sa revin la buba mea, eu tot nu am pricipit nici un argument la un par ingrijit, lasat liber? ce ar putea fi "indecent" in asta? (IMG:style_emoticons/default/blink.gif) Sau prins simplu in coada daca nu..? Daca vrei neaparat sa-i prinzi parul de ce nu o intrebi pe ea cum i-ar placea?
Sper sa nu par prea radicala, imi pare doar rau de copii... (IMG:style_emoticons/default/sleep.gif)
Eu la 12 ani imi faceam singura tot felul de impletituri ciudate in cap. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Sau imi tineam parul intr-o coada.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 12:44 PM