IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cam cand se incep ritualurile de infrumusetare la fetele noastre?
rozy
post Apr 6 2009, 02:03 PM
Post #11





Musafir






Eu cu rimelul am inceuput pe la 14 ani, fond de ten si fard de ochi pe la 15 ani,intrasem la liceu deja, de vopsit prin clasa a 10-a (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Nu m-am putut impiedica mama. De epilat nu ma stiu exact,dar tot prin gimnaziu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 6 2009, 02:11 PM
Post #12


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Rimel din clasa a VIII-a , aveam 15 ani. De vopsit m-au banuit insa era doar decolorat de soarele verii. De eplicat - de fapt ras - pe la 18 ani, desi nu era nevoie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Apr 6 2009, 02:15 PM
Post #13





Musafir






Maat, 18 ani? Norocoaso (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 6 2009, 02:34 PM
Post #14


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Pai nici atunci nu era nevoie. Si-acum cind am "chica" pe picere nu se vede mare lucru . Pe miini nu se vede, e blond si rar, sprincene ioc, gene blonde... Practic de nevoie doar inghinal si axial si asta tot din cauza prostiei cu rasul, altfel ar fi fost mai putin sau deloc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Altheea
post Apr 6 2009, 02:42 PM
Post #15


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,163
Joined: 15-February 07
From: Constanta
Member No.: 1,203



Epilat (cu lama (IMG:style_emoticons/default/mad.gif) ) la 13 ani ca aveam 3 fire ratacite iar de la 16 am inceput cu ceara. La 16 ani trusa mea de machiaj continea doar un creion negru, abia pe la 19 am dat de rimel si ruj. Si de pensat tot prin perioada aceea. Prima vopsea, aproape insesizabila la 18 ani, in clasa a 12-a. Singura persoana care a observat a fost colegul care statea in spatele meu, s-a suparat ca mi-am deschis parul o nuanta, lui ii placea negru (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Acum trusa mea de farduri este enorma pentru o persoana care se machiaza din an in paste. Dar sunt innebunita dupa machiaje si tot mai vreau! Somebody stop me!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadutZ15
post Apr 6 2009, 03:22 PM
Post #16





Musafir






Eu (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) pensat printr-a 10a, vopsit printr-a 10a, rimel a10a, farduri,rujuri printr-a 10a la ocazii (de fapt foarte rar) mai mult intr-a 11a. Epilat pe picioare cu lama de pe la 6 ani, cand nu stiam de ce face mama asa, si mi-a crescut dupa foarte urat si brunet ( urasc ca sunt bruneta peste tot mai putin pe cap (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) ) si de printr-a 9a benzi sau aparat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Apr 6 2009, 04:27 PM
Post #17


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Eu am inceput sa ma dau cu mascara in clasa a VIII-a, zilnic, iar cu fard de prin vara dintre scoala generala si liceu, tot zilnic. Ma dadeam cu bejuri si nuante de maro, foarte natural. De prin a 10-a asa am inceput sa port si eyeliner (tus sau creion, dar preferam tusul, ca si acum) si foloseam si pudra bronzanta sau perle. Fond de ten mi-am pus prima oara prin clasa a 11-a spre sfarsit si de atunci il pun cam zilnic plus pudra.
Epilatul l-am inceput devreme, in generala, prin clasa a VI-a sau a VII-a, cred. Oricum, eram bruneta si se vedea urat. Pensatul prin clasa a VIII-a dar tot din cauza de bruneta (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) . Mustata de... prin liceu, cred ca a 9-a, cand m-a mancat in fund sa o fac cu crem si de atunci a crescut neagra.
Vroiam sa adaug ca al mine in clasa mai toate fetele se aranjau de devreme. Daca era cineva ne aranjat in liceu, spre exemplu, era cam exclus, radeau copiii de el. Cam nasol, ce-i drept. Acum am vazut ca a ramas totul neschimbat. La sora mea in clasa, care a terminat de 1 an liceul, erau fetele foarte foarte cochete inca din clasa a 9-a.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciresica
post Apr 6 2009, 08:23 PM
Post #18


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,450
Joined: 9-December 05
From: In livada
Member No.: 51



M-am pensat prima oara la 15 ani. Am inceput usurel cu cateva fire in fiecare zi pana am prins curaj si am luat mai mult. Primul care a vazut a fost tata. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Apoi m-a luat mama la rost ca m-am bagat sclava toata viata la pensat. Dar eu sunt bruneta si le aveam unite, deci era necesar.
Cu machiajul in schimb... nici azi nu sunt mare consumatoare. Nu mi-am cumparat in viata mea nici un fond de ten. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
happyCat
post Apr 6 2009, 09:16 PM
Post #19





Musafir






Deci, de la 'cand incep ritualurile de infrumusetare la fetele noastre?' s-a ajuns la: 'cand m-am machiat/pensat/epilat pentru prima data?'.
Eu zic ca s-a deviat de la subiect si nu are mare relevanta, intrucat cand eram noi adolescente erau alte vremuri, alte generatii, poate chiar pe vremea lui Ceausescu sau imediat dupa. Nu prea are de a face cu ceea ce se intampla in ziua de azi intr-o tara din vestul Europei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Apr 7 2009, 02:03 AM
Post #20


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



happy nu-i tocmai irelevant daca le luam pe pink si rozyca ... au in jur de 20 de ani, Madutza cred ca e si mai tanara.
Europa de est nu mai e izolata ca pe vremea cand eram eu adolescenta si ca atare cantitatea de informatii la care poti avea acces acum e egala si in est si in vest. Pe mine ma invata sa ma machiez fete cu 15 ani mai tinere si nu invers si le multumesc pe asta (a nu se intelege c-am fost vreodata neglijenta ;lol:) eu eventual cand o fi o sa le invat sa gateasca (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) ca sa pastram un oarecare echilbru

Deci ritualurile de infrumusetare in ziua de azi incep la varsta pubertatii se pare, din pacate as adauga.
Cand e nevoie, cum e cazul fetei Madonei e de inteles insa cand colegele impun un anume ritual e al naibii de trist. De ce? Pt ca la varsta aceea sint frumoase exact asa cum sint, iar frumusetea data de tinerete absolut nimic nu o egaleaza.
E o reclama la Nivea Q10 si fata care apare in clip nu are mai mult de 15 ani si bineinteles ca are pielea perfecta si bineinteles ca nu de la crema Nivea.

Daca nu e (absolut) nevoie de artificii si proceduri dureroase eu as amana ritualurile.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 06:27 PM