IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

17 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Help forum. Informatii utile, Cum se pun poze, editari, sondaje,etc.
invisible
post Dec 8 2005, 05:47 PM
Post #1


Another Stranger Me
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,084
Joined: 8-December 05
From: Capital City
Member No.: 40



Cum sa postati fotografii

Internetul nu este pe gratis, inca, si orice solutie de hosting costa bani, ini functie de traficul generat. A atasa o poza direct pe forum implica gazduirea ei direct pe serverul forumului, si, de fiecare data cand cineva o vizioneaza sa genereze trafic cat marimea ei in kb. Poate nu pare mult, insa daca un user intra de 2 ori pe thread, se genereaza trafic 2x marimea pozei.

De aceea, exista o metoda mult mai eficienta de a afisa pozele, si anume tagurile [ img ] si [ /img ] (fara spatii dupa si inainte de parantezele drepte).

Pentru a folosi corect aceste taguri, trebuie ca intre ele sa bagati linkul direct catre poza respectiva.

Daca aveti o poza funny, si nu este hostata pe net (facuta de voi cu camera, sau primita de undeva), o puteti hosta pe site-uri specializate, de exemplu www.photobucket.com, care va vor genera direct tagurile pentru postare pe forum.

Subiectul pozei este la alegerea celui care o posteaza. Insa tineti minte ca pozele cu bebelusi si texte aferente, gen e-cards le primim cu totii in spamurile zilnice. (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

Pentru orice intrebare legata de acest subiect, postati aici, sau prin mesaj privat, sau yahoo (care este afisat la mine in profil)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Dec 9 2005, 02:31 PM
Post #2





Musafir






Se pare ca tot eu centrez, tot eu dau cu capul.
O sa fac aici lista cu principalele probleme ("cum adaug poze? cum imi pun avatar? cum imi pun semnatura? cum adaug link sub  un cuvant?") si o sa il fac "lipicios" pt a fi mereu in top.
Va invit sa puneti aici intrebarile care se leaga strict de functionare (NU erorile inerente care apar, ele au topic separat la introducere).
Va multumesc!

Incep:
1) Cum adaug poze?
Pozele se stocheaza pe un server extern si se folosesc tagurile IMG pentru inserare in mesaj.
exemplu: se creeaza un cont pe  www.photobucket.com, se uploadeaza pozele iar de acolo se copiaza adresa [img]http://...[/img] (pe photobucket e a treia de sub poza) si se posteaza in casuta in care scrii mesajul pe forum. Pentru a verifica daca a iesit, se foloseste functia "Previzualizare".

2) Cum adaug un link sub cuvant?
Folositi tagul URL.
Sintaxa:
[url =  AICI SE PUNE LINK-ul dorit ] CUVANTUL PE CARE IL DORITI [ /URL].

eliminati spatiile din linia de mai sus pentru a obtine un link "ascuns" sub cuvant

Continuati....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blondina
post Dec 9 2005, 03:13 PM
Post #3


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,136
Joined: 8-December 05
From: 7Th Heaven
Member No.: 16



Cum ma inregistrez pe site-ul photobucket?  :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Dec 9 2005, 03:20 PM
Post #4





Musafir






1) intri pe http://www.photobucket.com/
2) ai un link "Join now" in coltul din stanga sus; completezi datele pe care ti le cer ei si dupa iti poti uploada pozele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
capsunica23
post Dec 9 2005, 07:08 PM
Post #5





Musafir






blondina: azi am scris poezii despre Craciun........vroiam sa mai scriu dar cred ca am innebunit..nu le gasesc..s-au scos??????  sunt nebuna????
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Dec 9 2005, 07:20 PM
Post #6





Musafir






poeziile au fost mutate in alta sectiune; foloseste optiunea de cautare ca sa vezi unde au ajuns (daca nu mai exista un link!)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
laryysa
post Dec 13 2005, 01:43 PM
Post #7


niciodata sa nu spui niciodata
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,545
Joined: 12-December 05
From: Romania
Member No.: 93



buna , acum am si eu timp sa intru pe acest forum si imi place mult .

asa ca multe, multe  multumiri celor care l-au deschis pentru noi  :P

si am si o intrebare , cum imi pun si eu poza ?

va pup  :P
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tyzy
post Dec 13 2005, 01:46 PM
Post #8


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 43
Joined: 10-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 77



Intri in Profil si in stanga sunt mai multe optiuni. Intrii la Forum Profile Information si acolo iti pui poza ta, sau alegi din cele existente. Tot acolo scrii si vorbele "magice" care vrei sa te reprezinte.
Sper ca am fost de ajutor.  :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
laryysa
post Dec 13 2005, 01:47 PM
Post #9


niciodata sa nu spui niciodata
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,545
Joined: 12-December 05
From: Romania
Member No.: 93



incerc acum multumesc  ;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Dec 14 2005, 04:17 PM
Post #10


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



invi e bine cum e postata aia cu nevastuica?
M-am chinuit o juma de ora :P pana am facut cont pe photogaleata aia si pana am pus-o :-X
aa da si acum poti sa stergi atentionarea facuta ;) la poza zilei, daca se poate ... :fluierat:
Go to the top of the page
 
+Quote Post

17 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 01:19 PM