IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Lucrari de licenta
Globetrotter
post Aug 1 2009, 11:11 AM
Post #1


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Deschid acest topic pentru toti cei ce au nevoie de ajutor, informatii de orice fel pentru lucrarile de licenta. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Lucrarea mea de licenta este legata de turismul in Transilvania, mai exact de cetatile sasesti. Asa ca ma intereseaza in special orice fel de informatie legata de acestea (pe domeniul turismului, mai putin istoric si arhitectonic).
Lucrarea este in mare parte facuta insa mi se pare ca m-am blocat si nu stiu de unde sa mai iau informatii. Ma intereseaza in special baza materiala, dar orice ajutor imi poate fi folositor. Daca stiti de anumite carti, site-uri, studii statistice sau de alt fel, sau orice imi poate aduce niste informatii folositoare, va rog sa le postati, pentru ca m-ati ajuta foarte mult. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)

This post has been edited by bookaholic: Aug 1 2009, 11:11 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Aug 1 2009, 12:12 PM
Post #2


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Hmm nu stiu ce sa spun, nu am mai facut de mult geografie, dar ai avea posibilitatea chiar sa te duci acolo, poate afli si niste date mai concrete sau sa iei legatura cu cineva care se ocupa de turism pe partea asta (desi nu stiu cat de cooperativi ar fi)?

This post has been edited by Cindy: Aug 1 2009, 12:13 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post Aug 1 2009, 04:54 PM
Post #3


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Mda, am fost prin regiunea Sibiului dar am gasit mai multe date istorice. Plus ca erau multe carti in germana. (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Aug 2 2009, 01:38 PM
Post #4


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Iti place germana? (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Dar tu cand ai de dat licenta? Nu ati terminat pana acum?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post Aug 2 2009, 02:44 PM
Post #5


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



(IMG:style_emoticons/default/morderis.gif) Pai tocmai, ca nu stiu germana.
Am doua licente, le dau in iarna pe amandoua.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Aug 2 2009, 06:46 PM
Post #6


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Book, care sunt sursele de informare folosite pana acum? 2. Cat de interesati sunt profesorii tai de "inovare"?
O idee "clasica" ar fi sa te folosesti de datele UNESCO. Te poti informa de pe site-ul lor sau, in caz ca nu gasesti ce te intereseaza, poti cere info la biroul lor. Aici date despre cetatea Biertan.

Poti contacta birourile de turism (locale si pe cele romanesti din strainatate), astfel incat sa afli numarul de vizitatori straini interesati de obiective, sa intrebi despre modul in care sunt promovate in "pachetul" turistic, eventual chiar sa contactezi unii vizitatori si sa inserezi opinii in lucrare.
Vezi Biserici fortificate sasesti din Transilvania - CD, contacteaza-i pe responsabili si cere-le permisiunea sa inserezi in lucrare cateva imagini si informatii.
Cam asta imi trece prin cap (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) au trecut ceva ani de cand m-am confuntat cu o lucrare de licenta.

PS: Probabil ca majoritatea stie de importanta notelor de subsol. Folositi citate si puneti sursa! In felul acesta aratati ca v-ati documentat si n-ati compilat informatii de colo si de dincolo, pe care vi le-ati insusit ca fiind munca voastra. Binenteles, daca gasiti informatii interesante de pe site-uri, le citati la atare.
Daca va intereseaza, o sa revin cu date despre cum citezi o sursa primara, o sursa secundara, un canal multimedia etc, imediat ce dau de notitele mele "antice"!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Aug 2 2009, 07:52 PM
Post #7


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



QUOTE(Fanny @ Aug 2 2009, 07:46 PM) *
Poti contacta birourile de turism (locale si pe cele romanesti din strainatate), astfel incat sa afli numarul de vizitatori straini interesati de obiective, sa intrebi despre modul in care sunt promovate in "pachetul" turistic, eventual chiar sa contactezi unii vizitatori si sa inserezi opinii in lucrare.

Da exact asta am vrut sa spun si eu, dar Fanny a detaliat mai bine.
Informatiile teoretice sunt foarte bune, insa trebuie sa ai si ceva mai practic, care nu s-ar regasi in toate lucrarile de licenta pe tema ta. Imagineaza-ti ca ei in linii mari cunosc sursele voastre de informare, cunosc teoria si tot auzindu-le over and over again...Iti trebuie si o parte mai originala si ce a spus Fanny cred ca ar fi foarte ok.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post Aug 2 2009, 08:26 PM
Post #8


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Am niste carti, niste articole de specialitate, un cd foarte interesant facut de primaria mun. Sibiu despre potentialul sau turistic, vreo doua site-uri (de studii de dezvoltare teritoriala si de potential al cettilor sasesti).
Mai multe sunt informatiile de pe internet care nu prea pot fi citate... (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Profesorii mei cred ca sunt destul de deschisi (majoritatea). Am facut rost de multe brosuri turistice pe care am de gand sa le prezint, am si o harta interesanta.
Interesanta chestie cu UNESCO, dar ma intreb daca au date si despre localitatile care nu sunt in patrimoniul lor!? Pentru ca doar 7 cetati sasesti sunt in patrimoniu, dar ele sunt peste 150... Oricum sunt sigura ca imi va folosi.
Cu imaginile nu am probleme, am destule poze facute chiar de mine. Niste date statistice mi-ar trebui, dar este cam greu pentru ca nu prea studiaza nimeni bisericile fortificate ca un intreg, ci mai mult pe regiuni, pe judete.
Mai am destule carti pe care as vrea sa ma uit, dar problema este ca la biblioteca nu prea se gasesc iar eu nu stiu care ar merita sa fie cumparate si care nu.
Oricum, multumesc pentru interes. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) Mai am timp destul deocamdata, sper sa iasa ceva frumos.


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Aug 2 2009, 10:12 PM
Post #9


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Frumos, Book!
La Comunicare pe ce faci? (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Acolo sunt si eu in tema.

Te-ai gandit in viitor cum vrei sa imbini cunostintele aprofundate din cele 2 facultati?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post Aug 3 2009, 06:36 AM
Post #10


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Pai la Comunicare nu m-am hotarat inca, am lasat-o pe locul doi.
Poate ai tu vreo idee cum sa inserez turismul in lucrarea de la Comunicare. (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) Ma gandeam la ceva legat de imagine poate (a unei agentii de turism) sau ceva de genul...
Eu cred ca o sa continui pe turism pana la urma, sincera sa fiu de la Comunicare nu prea am ramas cu cine stie ce cunostinte (profesorii nu prea erau interesati). (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 06:15 PM