IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Bolile cainilor. Cum recunoastem un catel bolnav
Diana.
post Sep 19 2012, 08:59 PM
Post #11


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Daca nu exista hemoragie interna, e bine. Inseamna ca ai mers destul de repede cu ea la doctor. Dupa cum ti-ai dat seama dupa poza de la profil, eu am o boxerita (plus o maidaneza si o canichica la parinti) si iti inteleg ingrijorarea cum nu iti dai seama, mie-mi tremura inima-n mine cind fetele mele sint blonavioare...
Otrava de soareci e foarte periculoasa, cum naiba a ajuns sa isi bage nasul in ea? Din acest motiv eu nu am putut si nu am vrut sa fac deratizare, atac soriceii care intra in garaj cu capcane cu lipici, ca mi-ie frica altfel.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yubu
post Sep 19 2012, 09:26 PM
Post #12


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 4
Joined: 19-September 12
Member No.: 11,425



Am primit raspunsul si este vb de babesioza ( cu toate ca i-am administrat periodic substanete impotriva capuselor) . Am rugat astazi doctorul sa verifice aceasta boala in urma documentarilor pe care l-am gasit si pe net comparand simptomele stiute de mine cu cele gasite aici . Ma bucur ca am gasit un raspuns in final.. insa urmeaza o perioada destul de dificila dat fiind faptul ca in momentul de fata este f slabita si nu stiu cum o sa raspunda la tratament ( efectele secundare). Am obs ca exista doua tratamente.. cu imizol si cu Clindamicina( tot aici am inteles ca cel cu imizol este un tratament usor controversat dar o sa trebuiasca sa ma consult cu medicul veterinar sa imi spuna si parerea lui profesionala. Sper sa se termine cu bine acum ca am o pista pe care sa merg.

QUOTE(Diana @ Sep 19 2012, 09:59 PM) *
Daca nu exista hemoragie interna, e bine. Inseamna ca ai mers destul de repede cu ea la doctor. Dupa cum ti-ai dat seama dupa poza de la profil, eu am o boxerita (plus o maidaneza si o canichica la parinti) si iti inteleg ingrijorarea cum nu iti dai seama, mie-mi tremura inima-n mine cind fetele mele sint blonavioare...
Otrava de soareci e foarte periculoasa, cum naiba a ajuns sa isi bage nasul in ea? Din acest motiv eu nu am putut si nu am vrut sa fac deratizare, atac soriceii care intra in garaj cu capcane cu lipici, ca mi-ie frica altfel.


Accesul la otrava l-ar fii putut avea din zona in care sunt scoase la plimbare.( zic scoase doearece am doi setter irlandezi , fetite amandoua. ) si pentru ca a fost si una din posibilitatile pe care le-am auzit de la doctor. Urmeaza sa ma mut la casa unde o sa am un mediu ceva mai controlat si sper sa nu ma mai lovesc de asa ceva vreodata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Sep 20 2012, 01:02 AM
Post #13


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



(IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) Babesioza a avut si Judy a mea, in primavara... Of! Nu imi aduc aminte numele medicamentului administrat acasa, dupa ce am facut 5 zile tratament injectabil la cabinet, insa era de uz uman. Ma duc sa vad daca mai am in sertarul cu medicamente.
Nu cred ca e vorba de otrava in final, sa stii. Babesioza da si hemoragii atipice: eu am mers cu Judy la medic pentru ca in loc de caca mi-a scos jet- dar jet- de sange curat. Ziceai ca impingi pistonul de la o seringa imensa cu singe, asa curgea din poponeata ei!
Si asta nu intra in simptomatologia clasica a babesiozei... Iar Judy e bine! Si nici ea nu voia sa manince, si era trista si amarita...
Vezi ca trebuie regim! Totulfiert, fara grasimi multe, fara tratatii. Pui sau vita fiarta cu orez si putin morcov. Si brinza de vaci! Mititica de ea!

Am gasit, mai aveam. Tratamentul pentru babesia pe care l-a facut Judy acasa a fost cu DALACIN (clindamicina, 300mg), ii dadeam 1 pastila pe zi. Medicamentul este de uz uman si din ce imi aduc aminte, a trebuit sa ii dau vreo 10 zile .
Musai zgarduta scalibor pentru amindoua si picaturi Advocate sau Advantix. Eu personal nu am incredere in Frontline, poate pentru ca doctorita mea de suflet mi-a spus ca snt prea puternice pentru boxerita mea si ca ii pot afecta ficatul.
Uite aici la Babesioza: despre babesioza, profilaxie, diagnosticare, tratament, incubatie, simptome babesioza am scris prin ce am trecut cu Judicuta.

Veste proasta: si la casa te confrunti, Judy a luat afurisita de capusa din curticica. Unde nu intra alti ciini. Si unde stropim cu insecticid. Insa capusele sint luate si de vint iar cum noi stam intr-un complex la marginea satului... Iar in 13 martie, cind i-au pus diagnosticul final dupa o a doua lama, la cabinetul din Otopeni unde am dus-o erau alti 8 catei cu babesia doar cit am stat noi! Medicii au spus ca e nebunie! Culmea e ca exista vaccinuri, insa la noi nu le aduc! (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) Iar in complex am dat sfoara in tara si urmatorii cazuti insa despisati repede pentru ca ii avetrizasem pe toti stapinii au fost beagleul Rene si golden retrieverul al carui nume imi scapa acum,ca este tirziu si sint obosita!
Bafta multa si te rog, tine-ma la curent!
Yubu, cum le cheama pe fetele tale?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Oct 22 2012, 09:33 PM
Post #14


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Yubu, ce mai face catelusa ta?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 04:06 PM