IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Achizitionarea sau vanzarea unui teren, Sfaturi, acte necesare, legislatie.
Globetrotter
post Nov 3 2009, 12:50 PM
Post #1


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Acesta se vrea un topic pentru toti cei ce vor sa-si cumpere sau sa vanda un teren, in special pentru cei cazuti de pe luna, ca mine (IMG:style_emoticons/default/happy.gif) si care nu stiu cu ce se mananca asta.
Eu vreau sa-mi iau un teren, asa ca daca aveti sfaturi, informatii sau comentarii va rog sa ma ajutati.
Intre timp, am alcatuit o mica lista legata de lucrurile la care trebuie sa fii atent atunci cand cumperi un teren:
1. la ce adancime este panza freatica (daca este ridicata, va fii foarte greu sa construiesti ceva pe el) si daca este inundabil terenul
2. la ce distanta se afla utilitatile (curent, apa, etc.) si a drumului de acces
3. verificarea actelor: acte de proprietatea, identitatea vanzatorului, cadastrul, schita terenului, etc.
4. deschiderea terenului spre strada, forma lui si vecinii
5. daca terenul este situat in intravilan sau extravilan
6. daca exista litigii

This post has been edited by bookaholic: Nov 3 2009, 01:15 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Nov 3 2009, 01:17 PM
Post #2


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Daca terenul este pus ca gaj pe la vreo banca sau la PF care acorda "imprumuturi".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post Nov 3 2009, 11:09 PM
Post #3


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



De unde stii asta? (IMG:style_emoticons/default/mellow.gif)

De asemenea, actele care ma intereseaza, ca si cumparator, sunt: actele de proprietate, cadastrul cu intabulare, extras de carte funciara. Vanzatorul nu este obligat sa le aiba pe urmatoarele, dar ar trebui daca am de gand sa construiesc pe teren: certificat de urbanism, avize si studii geotehnic, topografic, etc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Nov 3 2009, 11:35 PM
Post #4


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Pai... am tot auzit povesti. Se poate pune un teren gaj pentru un imprumut luat de la banca sau printr-un act la notar cind proprietarul s-a inhaitat cu de-aia de dau bani cu imprumut si fac frumos act ca daca nu da banii in ziua X, terenul il ia camatarul. Tu nu ai auzit niciodata? Eu am vazut acte de-astea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post Nov 3 2009, 11:40 PM
Post #5


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Brrr, nasol. Ba da, am auzit. (IMG:style_emoticons/default/mad.gif)
Eu ma refeream cum iti dai seama daca e pus gaj la banca, adica daca e vreun act care sa certifice ca nu este sau ceva de genul... Presupun ca s-ar vedea totusi in acte sau la primarie chestia asta, nu? (IMG:style_emoticons/default/unsure.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Nov 3 2009, 11:41 PM
Post #6


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



O sa intreb pe cineva. La banca stiu ca apar niste hirtiute, dar nu mai stiu pe unde. La camatari insa...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post Nov 4 2009, 12:04 AM
Post #7


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Ma interesai si se pare ca in extrasul de carte funciara ar trebui sa apara daca terenul aste liber de orice sarcini sau nu. De asemenea vanzatorul cred ca declara pe propria raspundere in contractul de vanzare-cumparare ca nu exista asa ceva si ca daca exista el va fi tras la raspundere... sau ceva de genul asta. (IMG:style_emoticons/default/wacko.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Nov 4 2009, 12:22 AM
Post #8


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Si il tragi la raspundere prin datul in judecata si procese ani si ani... E aiurea. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post Nov 4 2009, 12:28 AM
Post #9


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Asa e, dar in extrasul de carte funciara ar trebui sa apara totusi, nu cred ca mai este alta cale... Oricum, la terenul care ma intereseaza deocamdata nu cred ca se pune problema, nu a avut nici cadastrul facut pana acum si a fost si in judecata. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Altheea
post Nov 5 2009, 03:27 PM
Post #10


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,163
Joined: 15-February 07
From: Constanta
Member No.: 1,203



Litigiile si sarcinile unui imobil apar in extrasul de carte funciara. Extrasul de carte funciara pentru vanzare poate fi solicitat numai de catre notarul al care urmeaza sa se incheie actele si este valabil cam 48 de ore din cate imi amintesc. Daca terenul este ipotecat, banca respectiva este obligata sa faca notificare la cartea funciara. De fapt ei nici nu dau banii pana nu le iese lor extrasul de CF (carte funciara) in care se mentioneaza ipoteca.
In rest, din punct de vedere al notarului, se mai cer: actul de proprietate, certificatul fiscal de la taxe locale care sa ateste ca impozitele sunt la zi, schita cadastrala si intabularea.

Dar cum zicea si Book, ar fi foarte bine si chiar indicat sa i se ceara vanzatorului sa scoata si un certificat de urbanism de informare. Acolo se vede clar destinatia terenului. Terenurile pot fi intravilane sau extravilane dar asta nu este singura clasificare din pacate (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif) . Terenurile Intravilane, atentie!, pot fi de mai mult tipuri. Pot fi de tip A,cu destinatie AGRICOLA, chiar daca sunt intravilane. Ce, ele nu pot fi in mijlocul satului dar destinate gradinilor? Stiu sigur pentru ca eu am patit-o. Si asa mai sunt cateva tipuri.
Cele pentru curti si constructii sunt de tip CC. Sigur, un teren de tip A se poate transforma in teren de tip CC, dar poate dura luni de zile, pana la un an. Nu va spun ca este de alergat si cate avize si aprobari se scot de la directia agricola si de la ANCPI (Agentia Nationala de Cadastru si Publicitate Imobiliara). Noi am fost norocosi si am terminat intr-o luna, am intalnit persoane care se luptau de 6 luni cu asta.
In ceea ce priveste utilitatile, nu este de ajuns sa le ai langa teren ci sa fii sigur ca te poti lega de cele din apropiere. Eu eram foarte fericita ca am stalp de electricitate la coltul terenului. Cand mi-a iesit avizul tehnic de la Enel am aflat ca de fapt nu ma pot lega de acolo, ci de la alt stalp aflat la distanta de 100m. Sa nu va spun cat a costat tarasenia asta, numai metrul de cablu a fost 24 lei! La fel si cu apa, conducta respectiva sa fie de dimensiuni potrivite incat sa poata alimenta o locuinta. Daca este doar o teava de apa folosita la gradinarit n-ati facut nimic.

Plus, studiile geo si topo ar fi minunate, numai ca sunt cam costisitoare si nu stiu cine este dispus sa le faca asa, doar pe incercate. Ideal ar fi sa le faca vanzatorul, doar el isi vine marfa. Dar asta nu se intampla niciodata. Iar cumparatorul, in cazul in care studiile nu ies ok, ce face? Cauta alt teren, face studii si pe celalalt?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 03:24 PM