IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> De unde vin clipele de visare?, ce le declanşează?
contraste
post Jul 20 2007, 06:16 AM
Post #1





Musafir






La fel ca fiecare om, mă pierd cu ochii larg deschişi īn mări de visare.
De mult, tare mult timp nu am mai avut o astfel de clipă. Credeam că am uitat, dar nu!
La radio un grupaj de cuvinte care sunau identic cu cele spude demult de alt om, m-au trimis spre visare īn plină zi cu ochii larg deschişi.
Mi se mai īntāmplă să caut īn mine, să visez, aşa fără de rost la auzul unui sunet, la vederea unei asocieri de culori.

Voi?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dore
post Sep 20 2007, 06:43 PM
Post #2


Explorator
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,677
Joined: 10-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 78



Contraste, visarea cu ochii deschişi e un fel de hobby pentru mine ... sau putere secretă (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) fiindcă acolo sălăşluieşte creativitatea. Unii spun că ar fi o formă de brain storming, alţii că ar fi preambulul sindromului neatenţiei. Mie īmi convine cel mai mult varianta īn care visarea cu ochii deschişi este o forma aparte de empatie, o pauză de la "mintea de ceai". Fiecare acceptă explicaţia pe care o găseşte mai potrivită cu propria-i fire.

Dar stimulul la care te referi m-a făcut să "visez cu ochii deschişi" la madlena lui Proust şi la căutarea timpului cu pricina. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Şi dacă amintirea generată de alăturarea de cuvinte a fost plăcută timpul n-a fost pierdut deloc, nici īn original şi nici īn amintire. (IMG:style_emoticons/default/friends3.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 26th April 2024 - 07:34 AM