IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Cum invatam pisica sa foloseasca litiera?, probleme cu matele uituce....
Dargaard
post Oct 25 2006, 09:59 PM
Post #11





Musafir






Am un pisicutz mic de o luna jumatate pe care de abia l-am luat de la pisica (dintr-o curte de bloc).De o saptamana il tot pun sa faca la tavita si nu vrea cu toate ca am incercat orice.Practic nici o metoda din cele enumerate mai sus nu merge.Face numai pe covor sau in pat chiar daca nisipul este curat.L-am vazut de cateva ori agitat si l-am pus la tavita si a facut ,dar numai asa, in rest pe unde apuca.Cum as putea sa-l invat mai rpd sa faca pt ca nu pot sa stau tot timpul sa-l supraveghez.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Oct 25 2006, 10:12 PM
Post #12


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



(IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/welcome.gif) Dargaard! Speram sa te simti bine la noi!
Cred ca ForteLady o sa ne spuna ce si cum, dat fiind ca e o posesoare de pisoi educat. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Oct 26 2006, 10:25 AM
Post #13





Musafir






salutare!
schimba nisipul, sa nu fie din ala parfumat (multe pisici detesta genul asta de nisip), ia din ala ieftin fara miros (miau miau de exemplu)
e inca mic, daca a fost tinut pe afara si abia e luat de la mama lui, e normal ca face pe unde il apuca - si eu am avut un exemplar din asta gazduit o perioada la mine acasa... faca pishu pe unde ii venea. eu am rezolvat oparind bine litiera si fracand-o cu domestos (ca sa dispara orice urma de miros la ea) si schimband marca de nisip.
incearca si tu asta, dar ai grija ca pisicile sunt extrem de sensibile la miros (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif) deci trebuie limpezita bine.
alte cauze posibile:
- vezi sa nu aiba ceva probleme (constipatie/cistita) sa il doara ceva cand face pishi/kk, exista posibilitatea sa asocieze litiera cu durerea, nergi cu el la un veterinar ca sa vada daca are "instalatia" ok (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif) [oricum ar trebui sa mergi, pentru deparazitare si vaccinare, daca e luat de afara sigur are viermisori ]
- exista in comert spray-uri repelante pt pisici, dupa ce cureti unde face el pipi in alta parte decat unde trebuie (cu apa multa, detergent si la sfarsit otet, ca sa mai taie din miros sau chiar cu solutie anti-pipi, se gasesc la cabinetele veterinare si la magazinele de accesorii), da cu spray din ala. cica functioneaza, nu o sa se mai atinga de locul respectiv....
- schimba locul litierei - unele pisici refuza pur si simplu sa faca daca litiera e intr-un anumit loc (dumnezeu stie de ce, eu m-am conformat si am lasat-o unde doreau domnii din dotare sa faca pishi, ii vedeam cum se duceau la ladita, o miroseau, dupa aia se duceau la locul unde ar fi vrut ei si mieunau preluuuung )
- pentru inceput nu curata de tot litiera, lasa-i bulgarii cu pipi/kk acolo ca sa prinda miros si sa recunoasca ca ala e locul unde tre' sa isi faca el nevoile
- mergi muuult de tot pe sistemul recompenselor, pisicile sunt extrem de sensibile la asta (a facut pisi la litiera? lauda-l, mangaie-l si da-i o lingurita de mancare la plic, matzele sunt lesinate dupa asa ceva); eu am pastrat juma' de an un bol cu mancare in baie, ca se invatase motanu' sa manance dupa ce facea kk...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maghi24
post Jan 28 2008, 06:48 PM
Post #14





Musafir






cine cunoaste ce putem face in situatia cind ai pisicute in curte si fac treburile lor peste tot si de multe ori miroase.asi vrea sa nu mai faca in locul respectiv .ce sa fac stie cineva vreo idee sau solutie ?multam ! (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Jan 28 2008, 08:35 PM
Post #15


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



maghi, in curte?
pai nu ai nisip? e numai ciment? daca da, atunci le pui litiere.. depinde de numarul lor.
de asemenea, depinde si cat de mari sunt pisicile
Go to the top of the page
 
+Quote Post
afobia
post Jan 28 2008, 08:45 PM
Post #16


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 609
Joined: 18-December 07
From: Romania
Member No.: 2,859



Eu ma bat cu o superproblema (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) vecina mea are peste 11 pisici iar toate vin la MINE IN CURTE !! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) se aduna creca toti motanii din zona in kre stau la mine in curte (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) si ii aud noaptea urland (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) si nu e frumos (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) pentru ca nu pot sa dorm (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) si vecina nu pricepe si spune ca nu sunt ale ei (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) dar sunt ale ei ca doar toata ziulica le mangaie si le da de mancare si cand a fost iarna mai grea le a bagat in casa (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) dar acum vine perioada de imperechere (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) e simfonie la mine in curte (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) si va dati seama ca pisicile fac mizerie la mine in curte si cine strange? (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) nu , nu eu , are cine (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) dar totusi , e urat (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) si n'avem ce sa facem decat sa acceptam situatia (IMG:style_emoticons/default/wacko.gif)

e cam naspa cand vrei sa dormi sau sa inveti , in rest .. i have to deal with it!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jan 28 2008, 08:51 PM
Post #17





Musafir






ia-ti un caine (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
afobia
post Jan 30 2008, 01:24 PM
Post #18


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 609
Joined: 18-December 07
From: Romania
Member No.: 2,859



chiar ca nu m am gandit (IMG:style_emoticons/default/huh.gif) cum spunea diriginta mea din generala fetelor aiurite "da parashutata mai esti" (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Jan 30 2008, 04:00 PM
Post #19


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



ar trebui castrate matzele alea.. cu puii ce se intampla?
face stana de matzi?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
afobia
post Jan 30 2008, 05:44 PM
Post #20


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 609
Joined: 18-December 07
From: Romania
Member No.: 2,859



fortelady , nu merge daca mi iau caine , m am gandit mai bine .. ca sta dupa aia cainele si urla si pisicile stau pe garduri si nu se misca ale draq si ba chiar k mai mult circ iese .. k n are d exp cum sa ajunga cainele la pisici daca stau pe gard (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) jeez , problema generala creca e asta
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 01:22 AM