IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages V  « < 4 5 6 7 8 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cistita
asgaard
post Jul 9 2008, 11:24 AM
Post #51


Obsedat
****

Group: Obsedat
Posts: 414
Joined: 1-November 06
Member No.: 670



Mergi si fa un sumar de urina + urocultura, in felul asta o sa vezi ce a provocat infectia si la ce antibiotice e sensibil.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 9 2008, 12:02 PM
Post #52


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Anexita este o boala inflamatorie pelviana care duce la inflamarea mucoasei uterului, a trompelor uterine sau a peritoneului.

Simptome anexita:
Senzatia de tensiune si de arsura, durerea acuta, febra, tulburarile de urinare, raporturi sexuale dureroase.

Cauzele pot fi :
1. germeni noi de tipul chlamdia: garnerella, richetii, ureaplasma, microplasma - care sunt greu de depistat si mult mai greu de tratat deorece sunt rezistenti la medicamente si au urmari periculoase pentru tinerele femei.
2. Raceala netratata (expunerea la frig)

Urmarile anexitei:
Sterilitatea este una din urmarile frecvente ale inflamatiilor genitale cronice. Tratamentul formelor cronice fiind mai dificil si de lunga durata, trebuie luate toate masurile pentru a se evita imbolnavirea acuta, iar cand aceasta are loc, trebuie tratata cu toata grija pana la completa ei vindecare.
Anexita nediagnosticata si netratata la timp poate determina obturarea trompelor uterine, ceea ce duce la infertilitate.
-----------------------------------------
-----------------------------------------
CISTITA ACUTA
Simptome
Printre simptomele cistitelor acute se numara:
- disurie (disconfort la urinat)
- poliurie (cresterea numarului de mictiuni zilnice)
- nicturie (mictiuni in timpul noptii)
- incontinenta urinara (pierdere involuntara de urina)
- enurezis nocturn (incontinenta urinara in timpul noptii)
- dureri uretrale
- dureri suprapubiene
- dureri lombare joase
- hematurie (sange in urina)
- febra este neobisnuita.

Simptomele debuteaza, de obicei, dupa un contact sexual ("cistita din luna de miere"). Pana la 30% din persoanele cu simptome de cistita au, de fapt, o pielonefrita subacuta (nu la fel de zgomotoasa ca si cea acuta, motiv pentru care se poate pune eronat diagnosticul de cistita), in special daca simptomele dureaza de mai mult de 1 saptamana.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
crisssy
post Jul 10 2008, 07:53 PM
Post #53


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 5
Joined: 8-July 08
Member No.: 4,204



Aceasta este a 5a zi si nu mai am nimic.Banuiesc ca mi-a trecut,oricum o sa mai iau medicamentul 2 zile,just to be sure.Oricum,va multumesc pentru raspunsuri!:D

Legat de anexita,nu am avut oricum febra si nici raporturi sexuale dureroase!:D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
crisssy
post Jul 13 2008, 01:19 PM
Post #54


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 5
Joined: 8-July 08
Member No.: 4,204



Am 16 ani si evident parintii mei nu stiu ca mi-am inceput viata sexuala,mi-a debutat acum 8 zile o cistita,am luat sumetrolim 7 zile(2 comprimate de 2ori pe zi),am avut senzatia ca m-a lasat insa nu a fost asa,de ieri am inceput cu albastru de metil de 2 ori pe zi si m-a lasat deja ,ma simt mult mai bine,oricum maine aveam de gand sa merg sa fac o urocultura(fara parinti).Problema este ca mama s-a hotarat sa ma duca la medic,bine inca nu mi-a spus nimic concret dar asa a insinuat desi m-am chinuit pe cat posibil sa o fac sa creada ca imi este mult mai bine,si imi este frica ca la examenul de urina sa se descopere ceva legat de faptul ca nu mai sunt virgina.Imi puteti spune daca este posibil?Macar sa stiu la ce sa ma astept.. (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Jul 13 2008, 01:32 PM
Post #55


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Urina nu-i o oglinda care sa arate prezenta sau absenta himenului. Din punctul asta poti sa te relaxezi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Jul 13 2008, 01:34 PM
Post #56


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



buna...
adica tu ne intrebi pe noi daca in urina se vede daca mai esti sau nu virgina? (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
nu nu se vede, dar stau si ma gandesc, ca daca ti-ai inceput viata sexuala, ar trebui sa stii mai multe despre asta. si cu sanatatea nu te joci. nu cred ca mama ta ar fi mai incantata sa te vada cu o cistita urata, decat sa afle ca nu mai esti virgina.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
crisssy
post Jul 13 2008, 01:39 PM
Post #57


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 5
Joined: 8-July 08
Member No.: 4,204



Parintii mei sunt foarte demodati ca sa zic asa,ii cunosc destul de bine si stiu cum ar reactiona...Sincer chiar nu as vrea sa afle (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif) Ma gandeam si eu ca nu se poate vedea la analizele de urina daca mai sunt virgina sau nu,dar ma gandeam ca poate e altceva ce imi scapa,tot legat de sex..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Jul 13 2008, 01:43 PM
Post #58


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



in urina se poate observa ca ti-ai inceput viata sexuala doar daca esti insarcinata. esti? sa speram ca nu. tu ai grija de tine si de sanatatea ta si mergi la doctor
Go to the top of the page
 
+Quote Post
crisssy
post Jul 13 2008, 03:00 PM
Post #59


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 5
Joined: 8-July 08
Member No.: 4,204



Nu,doamne fereste,ne protejam si in plus azi de dimineata mi-a venit ciclul (Asa cum si trebuia).Sa inteleg ca nu am de ce sa ma ingrijorez.Thanks God:D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Sep 15 2008, 12:05 PM
Post #60


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Eu iar m-am pricopsit cu o cistita. De data aceasta usoara. Am stat aseara pe un pervaz rece cand asteptam taxiul!

Am vazut la Rox ca a luat Uricol, Urinal si antiinflamator. Mi-am luat, sper sa aiba si efect.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

8 Pages V  « < 4 5 6 7 8 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 20th April 2024 - 04:05 AM