IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Teste de sarcina, Despre testele de sarcina mai pe larg
c-thru
post Jan 17 2007, 04:58 PM
Post #1


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 2
Joined: 17-January 07
Member No.: 1,054



Buna ziua.

Am si eu anumite nelamuirir legate de testele de sarcina..

Am facut 2 teste de sarcina , atat Barza catr si Clear Blue. ambele au iesit pozitive. Asa ca am facut si test de sange.
Rezultatele au fost cam neclare pt mine.
Am primit o foaie pe care scria horminul beta - hcg valuare 6256 mUI/ml
interval de referinta 0.1-5.3
intervalul de referinta corepunde pacientelor in afar perioadei de sarcina

si mai erau niste comentarii
in sapt 5 de sarcina intervalul e 217-7138
in sapt 6 de sarcina intervalul e 158-31795
in sapt 7 de sarcina intervalul e 3697-163563

nu stiu exact ce sa inteleg din test, pt ca 6256 cat mi-a iesit mie se incadreaza in toate cele 3 intervale (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif)

Poate cineva sa ma lamureasca?

Va multumesc anticipat
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicutzaB
post Jan 17 2007, 05:08 PM
Post #2


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,440
Joined: 2-February 06
Member No.: 176



dupa mintea mea as zice ca te incadrezi la sapt. 7. (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
oricum, numai un dr poate sa-ti zica exact. ai fost deja la control?

hai ca tot imi vin idei: cand ai avut ultima menstruatie? ca si asa poti sa-ti faci o idee.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 17 2007, 05:08 PM
Post #3


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



(IMG:style_emoticons/default/welcome.gif) pe eLady, c-thru!
(IMG:style_emoticons/default/floricele.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
c-thru
post Jan 17 2007, 06:40 PM
Post #4


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 2
Joined: 17-January 07
Member No.: 1,054



Bine v-am gasit..
pai ultima menstruatie a fost acu 1 luna si 2 sapt ...lucru care nu mi s-a mai intamplat ...
asa ca banuiesc ca ceva tot e ....inca n-am fost la control, vroiam sa imi fac analizele inainte ca sa fiu pregatita sufleteste

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Szimcsi
post Jan 17 2007, 07:06 PM
Post #5


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 8,980
Joined: 12-January 06
From: Six feet from the edge
Member No.: 146



Daca testele ti-ai iesit pozitive, du-te la doctor, nu mai amana. Nu musca, sa stii (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Noi suntem aici sa te tinem de manuta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Acidalia
post May 6 2007, 03:20 PM
Post #6


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 5
Joined: 6-May 07
Member No.: 1,598




Am o mica nelamurire cu privire la testele de sarcina.
Am efectuat 5 teste de sarcina, 3 dintre ele test banda de la Barza, un altul stilou tot de la barza si ultimul, chiar astazi, numit Blue Dream (era singurul fel de test de la farmacie). Toate aceste teste mi-au afisat un rezultat bizar : o liniuta roz intens (cea care ar trebui sa indice faptul ca nu sunt insarcinata) si o a doua liniuta de un roz pal si fad.
Pentru mine rezultatul testelor este foarte ambiguu si nu inteleg de ce se intampla asa ceva.
V-as ruga din toata inima sa imi acordati un raspuns pentru a ma linisti.
Va multumesc anticipat!

P.S : mentionez faptul ca ciclul mi-a intarziat 9 zile, nu stiu ce sa cred, oricum nu este regulat!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Katy
post May 6 2007, 04:12 PM
Post #7


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 45
Joined: 20-March 07
Member No.: 1,370



[quote name='Acidalia' date='May 6 2007, 03:20 PM' post='94389']
Am o mica nelamurire cu privire la testele de sarcina.
Am efectuat 5 teste de sarcina, 3 dintre ele test banda de la Barza, un altul stilou tot de la barza si ultimul, chiar astazi, numit Blue Dream (era singurul fel de test de la farmacie). Toate aceste teste mi-au afisat un rezultat bizar : o liniuta roz intens (cea care ar trebui sa indice faptul ca nu sunt insarcinata) si o a doua liniuta de un roz pal si fad.
Pentru mine rezultatul testelor este foarte ambiguu si nu inteleg de ce se intampla asa ceva.
V-as ruga din toata inima sa imi acordati un raspuns pentru a ma linisti.
Va multumesc anticipat!

Parerea mea este ca esti insarcinata.Nu intotdeauna apar clar ambele liniute.Depinde de test.Acum un an la fel mi sa inimplat si am zis ca nu sunt dar sotul sa uitat mai bine si asa am descoperit ca sunt insarcinata(defapt copilul are acum un an).Iti recomand un control ginecologic ptr. a fi sigura si sa stii ce trebuie sa faci(in caz ca nu vrei copilul sau da)Mult succes
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post May 6 2007, 04:14 PM
Post #8





Musafir






Bine ai venit!
Sa stii ca zilele trecute am vazut la Tv intr-un show cu o familie care era filmata 24/7 cum sotia i-a aratat un astfel de test sotului si era insarcinata, o liniuta roz intens si cealalta un roz pal. Nu stiu totusi de ce apare dicoloratia asta, stiintific vorbind. Eu cred ca raspunsul e pozitiv, iar pe mai departe ar trebui neaparat sa incerci la un ginecolog care-ti va spune mai exact decat orice test de sarcina. Bafta, si felicitari daca venirea uni bebe e de bun augur pt tine!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Acidalia
post May 6 2007, 04:17 PM
Post #9


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 5
Joined: 6-May 07
Member No.: 1,598



va multumesc mult pentru raspunsuri... si multumesc si pentru felicitari! ;* sunteti niste dragutze!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post May 6 2007, 10:26 PM
Post #10





Musafir






Intrebarea mea e : dupa cat timp a aparut liniuta a doua? PEntru ca la mai toate testele...dupa mai mult de 10 minute se coloreaza f putin si a doua liniuta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 11:46 PM