IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Brackets
Jo
post Feb 18 2009, 05:04 PM
Post #21





Musafir






Pai ale mele de jos cresc orizontal, de asta mi-a zis sa le scot. Alea de sus cresc cum trebuie, nu stiu de ce s-or fi instrambat dintii :-<
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ToothFairy
post Feb 19 2009, 01:17 PM
Post #22


Incurabil
*****

Group: Editorialist
Posts: 1,312
Joined: 18-January 07
From: SB
Member No.: 1,062



Jo, daca`s pozitionati orizontal...iti afecteaza vecinii, daca ii ai (adica molarii 2 = molarii de 12 ani)...prin "puseul" de eruptie imping in ei si pot aparea carii...si in loc sa scoti 1 , scoti 2 (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ...so...curaj...
Cat despre cei superiori...sigur trebuie scosi si acestia pentru a castiga ceva spatiu, in urma derotarii dintilor asupra carora se actioneaza ortodontic...
Nu mi-s experta in ortodontie, facem semestru asta ...(IMG:style_emoticons/default/smile.gif) aflu mai multe si va zic.
Si eu-s cam tentata sa-mi fac tratament orto...cu cat citesc si aflu mai multe cu atat ma tenteaza sa-mi repar inghesuirile dento-alveolare..
Kalua, crede-ma ca dau multe probleme molarii de minte...de la eruptie, pana la timpul lor de activitate pe arcada, si pana la extractie (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) si asta in primu` rand din cauza ca-s greu accesibili procesului de autocuratire, de curatire prin periaj, etc...este intr-adevar un pic exagerat sa scoatem niste dinti care-si pot exercita functiile normale pe arcada dentara...uneori , acestia ajung sa fie ultimele legaturi pentru o punte dentara...acestia pot face diferenta intre proteza si lucrare fixa...(bineinteles, cand nu se poate pune problema de tratament prin implante)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Feb 19 2009, 01:24 PM
Post #23





Musafir






Pai tocmai, cum sa arunci din gura niste dinti buni bunuti care te pot scoate dintr-un impas la o adica (pilon de punte)? (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif) S-apoi eu cred ca in ziua de azi stie mai tot omul cum trebuie sa se spele pe toti dintii (daca n-o face bine ii trage atentia stomatologul), se merge regulat la control, nu mai e ca pe timpuri.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jo
post Feb 19 2009, 01:38 PM
Post #24





Musafir






Kalua... uite, barbata-miu si le-a scos ca nu ajungea sa le spele cum trebuie si s-au cariat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ToothFairy
post Feb 19 2009, 04:22 PM
Post #25


Incurabil
*****

Group: Editorialist
Posts: 1,312
Joined: 18-January 07
From: SB
Member No.: 1,062



Ohooo, in Romania igiena dentara la nivelul populatiei este foarte precara, kalua...sa vezi ce e pe la tara, te sochezi...in Germania, cred ca e mai roza situatia...treaba asta cu igiena dentara trebuie sa inceapa de la varste fragede.. la noi sistemu` e la pamant..am mai incercat noi printr-un program sa mergem pe la gradinite si scoli sa facem mini-cursuri si hands-on-uri cu copilasii ...sa le aratam tehnici de periaj, sa le facem sigilari... dar este un gest mult prea mic pt a da roade in viitor ...
Pentru igienizarea cat de cat eficienta a molarilor de minte sunt recomandate periutele electrice...sau periutele cu cap mic, cele pt copii, care pot patrunde si-n portiunea distala si vestibulara a molarilor de minte.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Feb 19 2009, 07:29 PM
Post #26


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Igiena la nivelul populatiei..dar mai auzi astfel de cazuri si la medici. Daduse acum cateva zile la stiri ca un medic stomatolog isi spala ustensilele cu Domestos si un numar destul de considerabil de pacienti ramasesera fara dinti. :| Si cazul cred intr-un oras, nici macar sat sau comuna izolata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ToothFairy
post Feb 19 2009, 08:08 PM
Post #27


Incurabil
*****

Group: Editorialist
Posts: 1,312
Joined: 18-January 07
From: SB
Member No.: 1,062



sweet, era vorba despre igiena DENTARA...
Si nu se pune problema sa pice dintii de la Domestos, se pune problema ca instrumentaru` in cazu` acesta nu era decat dezinfectat si atat, nu si sterilizat...ceea ce este foarte grav...pentru ca nu distruge toti virusii, bacteriile, sporii, etc...si de aici, rezulta numeroase probleme, putandu`se ajunge la transmiterea unor boli prin aceste instrumente...(apropo, spalaturile de canale radiculare la ora actuala se fac cu ACE (care`i pe baza de hipoclorit de Na))...
Acelui medic ar trebui sa i se retraga autorizatia de libera practica pt ca pune in pericol siguranta populatiei ! (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post Feb 19 2009, 08:13 PM
Post #28





Musafir






Dupa experienta mea cu ultima masea de minte, si eu recomand scoaterea lor. Cred ca la copii am sa le scot cum apar. In octombrie m-am decis si eu in sfarsit sa mi-o scot (tot de operatie a fost nevoie), dupa ce imi spunea doctorul de cativa ani ca trebuie scoasa. Acum astept sa vad in ce masura e afectata cea de langa ea, mi s-a spus ca in aprox 6 luni vom stii daca o pierd sau nu. Ca sa nu mai spun ca era un chin s-o curat. (IMG:style_emoticons/default/mad.gif)
Nu stiu cum mai e acum igiena dentara in Romania, dar stiu cat timp am fost acolo, ca nu punea nimeni pret pe ea. Si chiar si detartrajul era facut asa, in bataie de joc. Abia dupa ce am ajuns aici am vazut ce inseamna detartraj, si probabil ca daca veneam cu vreo 5-10 ani mai devreme nu aveam probleme cum am acum (nu spun ca nu aveam deloc, dar precis nu era asa avansat).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciresica
post Jun 5 2009, 11:00 PM
Post #29


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,450
Joined: 9-December 05
From: In livada
Member No.: 51



Fetelor, v-ati pus pana la urma vreuna aparat dentar? Si eu am ceva probleme si ma bate gandul...

This post has been edited by ciresica_dulce: Jun 5 2009, 11:01 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jo
post Jun 6 2009, 10:20 AM
Post #30





Musafir






Eu inca nu, dar am in plan. Intai trebuie sa-mi scot cele 4 masele de minte, si astept sa termin cu licenta pentru asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 04:08 PM