IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Locuri de munca in strainatate, Ati pleca din tara ca sa munciti in strainatate?
afobia
post Jul 18 2011, 03:41 PM
Post #21


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 609
Joined: 18-December 07
From: Romania
Member No.: 2,859



probabil ca o sa valoreze ceva diploma ; aici am avut o groaza de studenti americani erasmus si spuneau ca la ei e mult mai usor la facultate ca aici in franta (dar ei vorbeau la nivel de bba bachelor of business administration) ; poate ca este vazut bine , stiu insa ca in canada conteaza mult o diploma din franta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudor
post Jul 21 2011, 08:28 PM
Post #22


ex Win-Win
*****

Group: Obsedat
Posts: 554
Joined: 16-May 10
From: IASI
Member No.: 8,548



Eu dupa ce am terminat facultatea am stat aproape 1an pana sa ma angajez. Peste tot se cerea experienta si se uitau cam lung la parul meu lung (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
E drept ca nici nu m-am stresat sa-mi gasesc un servici.
Pana la urma am aplicat pentru un post inferior pregatirii mele, pe un salariu de nimic si dupa 5 ani am avansat din post in post astfel incat acum ma consider un om de baza al firmei si sunt multumit de ceea ce fac si ceea ce primesc in schimb.
Sfatul meu e sa aplici la cat mai multe posturi si sa mergi la interviuri - ai sa capeti experienta si te vei obisnui cu ele. In majoritatea cazurilor procesul de angajare dureaza mai mult de o luna .. se da anuntul la ziar, se fac interviurile apoi se gandesc ... E drept ca in plina criza ca angajator ai de unde alege angajati cu experienta dati afara din alte firme care au facut restructurari sau au inchis portile.
Daca poti ajunge in SUA si crezi ca ai acolo o sansa nu ezita mai mult de 2 minute si fugi la treaba acolo!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
afobia
post Jul 22 2011, 06:50 PM
Post #23


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 609
Joined: 18-December 07
From: Romania
Member No.: 2,859



tudor , multumesc foarte mult pentru raspunsul tau.
cum ai reusit sa stai un an in franta fara munca ? eu cedez nervos.apreciez mult postarea ta.spune mi mai multe.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Jul 23 2011, 03:19 AM
Post #24


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



Afobia, eu de cand sunt in America n-am intalnit pe nimeni sa ma priveasca diferit pt ca sunt imigranta. Chiar am intalnit reactii de genul 'a, Romania, am o prietena buna de acolo/ o colega de baza la munca', doar pareri de bine, cred ca n-au ajuns asa de usor tiganii aici ca sa ne strice imaginea (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
In plus, daca muncesti nu le pasa cum te cheama sau cine esti. Diploma ta, chiar daca n-ar fi recunoscuta aici, tot ai putea ajunge sa ocupi un post de comducere daca se dovedeste ca ai rabdare, cunostinte pe masura, muncesti mult si esti serioasa. Una din managerele mele nici nu are facultate de ex, cealalta are si masterat.
Totusi eu zic sa nu renunti asa de usor la Franta, incearca sa aplici si in alte orase unde sunt mai multi imigranti ma gandesc.. oricum o luna este extrem de repede, nu poti sa te dai batuta asa de usor.
Bafta multa, a zis Cindy asa de bine tot ca nu mai am ce adauga (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudor
post Jul 24 2011, 02:09 PM
Post #25


ex Win-Win
*****

Group: Obsedat
Posts: 554
Joined: 16-May 10
From: IASI
Member No.: 8,548



1an in RO la parinti acasa (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Ideea e sa nu renunti usor si sa disperi dupa o luna de cand ai inceput sa depui CV-urile. De unde iti culegi anunturile de angajare? Site-uri de profil, ziare, targuri de locuri de munca? La cate interviuri ai fost pana acum?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
afobia
post Jul 24 2011, 04:34 PM
Post #26


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 609
Joined: 18-December 07
From: Romania
Member No.: 2,859



thx bebe_maria (IMG:style_emoticons/default/blush.gif)
tudor , numai de pe net si am fost la agentii de recrutare aici in Nice
asta e problema ca nu am avut nici un interviu , nimeni nu m-a chemat , in general nu primesc nici un raspuns , de 2 ori mi s a intamplat sa primesc raspuns sa merg la un interviu si cand am ajuns , sa mi zica ca nu mai e valabil locul de munca :/ unu in oras aproape de mine , dar un altul in saint-laurent-du-var deci destul de departe m am trezit la 5 SI AM FOST ACOLO LA 8 45 !! simteam ca innebunesc
iar cand am aplicat pentru disneyland in paris , desi scria acolo ca primesc raspuns la 2 sapt de la aplicare pe post , am primit raspuns a doua zi ca ne pare rau , dar nu avem un raspuns pozitiv WTF
asta e problema , ca nu raspunde nimeni si daca rasp , este un NU
nu am avut sansa sa merg la nici un interviu , aplic cu sutele am aplicat si in alte orase din PACA si nimic , am aplicat si in paris unde desi nu as vrea sa ma mut din cauza ca e paris si e aglomerat si nu mi place , nu am primit raspuns..
ce pot sa spun , trebuie sa lupt , multumesc (IMG:style_emoticons/default/iloveelady.gif) ca ma sprijiniti , poate intradevar mai este o sansa pentru mine aici.. (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif) MULTUMESC


pai te ai intors in RO ? si cum ai facut cu cazarea ? ca eu daca plec acum in romania , si ma angajeaza cineva sa spunem aici in franta , problema este cu inchirierea , stii ce greu a fost ptr mine sa gasesc cazare ? am lipsit aproape o luna de la scoala ca nimeni nu vroia sa mi inchirieze nimic si a trebuit sa ma intorc in romania in timp ce se ocupa un agent imobiliar de mine si apropo , aceasta a fost singura agent imobiliar care a acceptat sa ma ajute , ca eu cu mama am fost la mai multe agentii , nu stiu daca din cauza ca sunt romanca sau din cauza ca o luna de chirie 440 500 euro pe luna nu le era de ajuns ca onorariu.
doamna care m-a ajutat a umblat peste tot si mi-a zis , in timp ce eu eram in romania , ca nu mai cauta pentru mine decat inca cateva zile si dupa renunta si ca problema este ca sunt ROMANCA si le e frica sa inchirieze aici romanilor , din cauza probl cu tiganii.
daca ea mi a zis mie la telefon si lui maica-mea , ne-a picat fatza la amandoua ..

This post has been edited by afobia: Jul 24 2011, 04:35 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Jul 25 2011, 03:17 AM
Post #27


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



Afobia trist ce spui tu acolo despre francezi. Inteleg ca din pacate ceea ce se vede din afara e mai mult rau, tiganii au ajuns peste tot si au facut numai rau, mai mult nu ma indoiesc ca exista si romani care fac rau dar totusi sa generalizezi in halul asta?!
Adica macar dupa ce te-au cunoscut profesorii aia si au vazut ce fel de persoana esti ar fi trebuit sa se poarte mai frumos si mai profesional.
Chiar trist ca sunt atat de ingusti la minte (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Oricum partea cu interviurile mi s-a intamplat si mie aici sa stii, cateva luni am aplicat si nu ma chema nimeni la interviu in conditiile in care aplicam zilnic la macar 5 joburi. Am mers si din firma in firma, nici asa nu am gasit nimic, cand auzeau ca n-am mai lucrat in America se speriau.. insa pana la urma, cu ajutorul lui Dumnezeu am dat peste locul in care lucrez acum (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) . Nu-ti pierde speranta, daca locul tau e acolo o sa gasesti ceva.
Vezi ce alte optiuni mai ai in timp ce cauti de munca acolo insa.. alt oras, chiar daca nu e preferatul tau, n-oi gasi din prima exact ce vrei insa e un inceput.
Bafta multa!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
afobia
post Jul 25 2011, 06:35 AM
Post #28


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 609
Joined: 18-December 07
From: Romania
Member No.: 2,859



hey bebe maria , da , cu tiganii e f naspa , ii inteleg oarecum dar numai OARECUM pe francezi , iti dai seama , ei nu s obisnuiti cu tiganii nostri si aici la NICE e PLIN in parcuri si se comporta oribil ; urineaza , cersesc , miros , striga si urla in gura mare , se joaca cu mingea si canta si sperie lumea care trece prin parc , au un comportament dizgratios si fiind o groaza , cum am zis , francezii s-au saturat de ei.
pot sa spun ca au fost materii la scoala unde am avut note mult mai bune decat ceilalti din clasa si NICIODATA nu mi-a dat vreun profesor o nota mai buna decat restul pentru ca sunt straina si am nevoie de ajutor , pentru cei care sunt interesati sa vina aici la facultate , se stie , cel putin la privat , unde e o concurenta acerba , profesorii sunt cum sunt.
e oribil ca nu ai sansa sa ti arati calitatile , imi pare rau , bebe maria pentru ce-ai trecut
va mai spun ceva : aici la fac unde eram era si un negru fiu de nush ce politician din cote d'ivoire : dupa nici 2 sapt , cu toate ca platise deja prima rata de facultate de cateva mii de euro , s-a carat , a fost singuru prieten , la inceputu facultatii , mama , cum se comportau astia din clasa cu el , el fiind singuru negru in vreo clasa de francezi din toata facultatea , si asa erau maxim 5 negrii in toata facultatea si restu la clasele cu studenti internationali , baietii ii ziceau whats up nigga si faceau misto de accentu lui oribil
aa , iar pentru ei toti asiaticii sunt un castron de orez , contra toti aveau ceva , dar in special pentru romani , ura pentru romani e mai mare decat o mica ura pentru asiatici sau negri
FIE , din ce am mai vorbit eu cu altii de prin alte tari , chiar odata in avion vorbeam cu un angajat air france (care in mom resp nu lucra ci doar calatorea) si el traia in paris si imi spunea ca m am gasit si eu unde sa ma duc (toti mi au zis asta) , ca toata franta stie ca la NICE sunt cele mai multe prejudecati si aici oamenii sunt cei mai fandositi si cei mai naspa si mai rasisti..
Deci ce mai , e greu pentru un strain sa incerci sa ti faci un viitor in alta tara , dar eu cum am fost in SUA si mi a fost atat de usor sa mi gasesc locuri de munca si a fost atat de bine pentru mine , DOAMNE , daca stiam , ma duceam la studii in SUA si acum nici nu mi mai faceam problemele astea
Pentru toti cei care vor sa vina in Franta : frate , e naspa !!!! oricat de scolarit si oricata experienta ai , daca nu cunosti pe cineva sa te ajute , este foarte NASPA si vorbesc de aceasta perioada grea ... ca inainte de venirea tiganilor , sunt sigura ca nu era asa
AAAA , si nu ca as avea ceva cu moldovenii , deci chiar nu am , dar am intalnit si moldoveni , prin carrefour , eu cum sunt f sociabila , la inceput orice era roman vorbeam cu el salutam si intram in discutii : majoritatea aici fura , unii iti zic ca nu pot sa spuna , altii zic ca fura ... prin puburi iau la bataie la nimereala francezi , cunosc si un roman arab aici cu care discut o groaza , imi spune tot.
Ce sa mai zic , cu toate astea e plin de romani aici , aud in fiecare zi cel putin 2 romani prin carrefour , tiganii de pe strazi si de prin parcuri nu ii mai pun la socoteala ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Adrian Marin
post Jul 8 2014, 02:13 PM
Post #29


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 8-July 14
Member No.: 12,515



Salut. As dori sa plec si eu in strainatate, dar am platit comision unei firme si nu mi-a gasit nimic. Am gasit un site, http://www.locuridemuncainstrainatate.org si am aplicat la un job. Am fost sunat si mi s-a spus ca nu trebuie sa platesc comision. Ce parere aveti? Sunt de incredere?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 8 2014, 02:47 PM
Post #30


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Ca orice spammer, nu. (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 09:32 AM