IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

12 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Granulomul apical (granulom dentar), De ce apare, cum se trateaza, ce se intimpla daca nu este tratat
ToothFairy
post Mar 18 2009, 10:53 PM
Post #31


Incurabil
*****

Group: Editorialist
Posts: 1,312
Joined: 18-January 07
From: SB
Member No.: 1,062



E normal, Maąt...o sa-ti treaca...e o reactie a organismului de aparare...s-a umblat intr-o zona (si anume apicala), unde exista o puternica vascularizatie...o sa scada durerea in intensitate...
Cred ca doctoru` ti-a adus la cunostinta eventualele probleme care pot apare...
Nu te-ai umflat, nu?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 18 2009, 11:12 PM
Post #32


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nope. Doar durere. Dupa analgezice m-a lasat. O sa mai iau unul inainte de culcare. Nu, nu e umflat, nu cred ca o sa se infecteze ceva.

Mi-a spus ca s-ar putea sa doara ieri. Dar nu m-am asteptat si azi. Ibubrofen de 400 iau.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 31 2009, 03:18 PM
Post #33


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Ladies, in seara asta merg la dentist iara. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Intre timp am mai descoperit 2 carii mtitele pe un premolar si un molar.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ToothFairy
post Mar 31 2009, 05:57 PM
Post #34


Incurabil
*****

Group: Editorialist
Posts: 1,312
Joined: 18-January 07
From: SB
Member No.: 1,062



Salutari dentistului (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Si tie..si curaj...ca va fi totu` ok .
Asteptam vesti bune cu granulomu`. Cred ca deja a inceput sa se resoarba.

P.S.: Sa nu uiti te rog ce te-am rugat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 1 2009, 10:06 AM
Post #35


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nu am uitat, stiu datele pe jumatate!
Ieri am adorimit pe scaunul stomatologului. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ToothFairy
post Apr 1 2009, 12:51 PM
Post #36


Incurabil
*****

Group: Editorialist
Posts: 1,312
Joined: 18-January 07
From: SB
Member No.: 1,062



Macar la stomatolog sa te mai odihnesti si tu...hihihi (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ToothFairy
post May 5 2009, 08:29 AM
Post #37


Incurabil
*****

Group: Editorialist
Posts: 1,312
Joined: 18-January 07
From: SB
Member No.: 1,062



Maąt, cum e cu dintele? S-a resorbit leziunea periapicala ? A mai durut ceva ?
Te-am pupat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Radu.G
post May 22 2009, 03:55 PM
Post #38


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 22-May 09
Member No.: 6,547



Bună ziua,
Astăzi am fost şi operat (este a 2-a oara; mai "serioasă" operaţia, fiind īntre canin şi incisivul lateral; cred că a apărut datorită unei lovituri) de un chist radicular.
Acum sunt bucuros că am scăpat şi nu vrea să mi se mai īntāmple. Aceasta fiind īntrebarea mea. Ce pot să fac să nu mai recidiveze?
Doctorul mi-a spus să vin din 6 īn 6 luni la control cu radiografie timp de 3 ani şi vreau să nu mai găsească nimic. Există vreun pe care aş putea să-l fac să scadă şansele reapariţiei unui chist ( med. naturiste luate regulat, alimentatie, etc. )?

Şi dacă doctorul după 6luni vede ceva iar trebuie să intervină chirurgical (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post May 22 2009, 05:27 PM
Post #39


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nu neaparat. Poate fi o interventie endodontica (eu nu am vrut nici moarta sa ma taie!), nu neaparat operatie. Si cu parare de rau te anunt ca operatia nu te scapa de recidiva.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ToothFairy
post May 22 2009, 05:41 PM
Post #40


Incurabil
*****

Group: Editorialist
Posts: 1,312
Joined: 18-January 07
From: SB
Member No.: 1,062



QUOTE(Radu.G @ May 22 2009, 04:55 PM) *
Bună ziua,
Astăzi am fost şi operat (este a 2-a oara; mai "serioasă" operaţia, fiind īntre canin şi incisivul lateral; cred că a apărut datorită unei lovituri) de un chist radicular.
Acum sunt bucuros că am scăpat şi nu vrea să mi se mai īntāmple. Aceasta fiind īntrebarea mea. Ce pot să fac să nu mai recidiveze?
Doctorul mi-a spus să vin din 6 īn 6 luni la control cu radiografie timp de 3 ani şi vreau să nu mai găsească nimic. Există vreun pe care aş putea să-l fac să scadă şansele reapariţiei unui chist ( med. naturiste luate regulat, alimentatie, etc. )?

Şi dacă doctorul după 6luni vede ceva iar trebuie să intervină chirurgical (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) ?


Radu, citeste pe prima pagina ce am scris eu despre aceste leziuni periapicale (granulom si chist)...mai intai se apeleaza la tratament endodontic ( sansele de vindecare sunt peste 90% ) efectuat corect, sub izolare cu diga (foarte important), iar apoi , daca nu se observa nici un semn de vindecare se trece la tratament chirurgical...

Maąt, inca astept sa-mi raspunzi la intrebarea de pe privat si de aici... (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

12 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 24th April 2024 - 03:13 PM