IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

15 Pages V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Carnet de... soferita
Andreea_M
post Feb 10 2008, 10:41 PM
Post #41





Musafir






ooo missn ... pai ce, crezi ca altora (soferi cu experienta) le iese? (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) eu am 2 ani de cand conduc, si tot o bag "la ghici" (masina, da? (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master of Norule...
post Feb 10 2008, 10:47 PM
Post #42


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 3,295
Joined: 1-July 07
From: Flower power
Member No.: 1,880



Da' bine c-o parchezi eu tot nu gasesc unghiul ala bun firar el de unghi ca-mi iau raportorul (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andreea_M
post Feb 10 2008, 10:50 PM
Post #43





Musafir






pai parchezi masina si faci manevre stanga-dreapta fata-spate (garduuuu!!! masinaaaaaa! poooc!) pana-ti iese
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanica10
post Feb 10 2008, 10:57 PM
Post #44





Musafir






Miss, aveam eu o foaie cu instructiuni precise pentru manevrele astea. Cand am un pic de timp, o sa copiez aici, ca poate va e util. Asta seara sunt franta si nu-s in stare sa ma duc sa caut foaia.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master of Norule...
post Feb 10 2008, 10:57 PM
Post #45


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 3,295
Joined: 1-July 07
From: Flower power
Member No.: 1,880



Nu ca poc masina din fata sau din spate, gardul, bordura, alee ingusta tot tacamul ca sa-mi complice mie ecuatia tre' sa-l conving o data pe al meu sot sa ma lase sa parchez de cateva ori da' are o rabdare de-mi trece repede dorinta de parcat. Imi daduse instructorul ceva instructiuni scrise da' nu le mai gasesc tre' sa le caut.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master of Norule...
post Feb 11 2008, 10:22 AM
Post #46


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 3,295
Joined: 1-July 07
From: Flower power
Member No.: 1,880



Pasul 1 - tragi masina paralel cu masina din fata locului de parcare, la o distanta de aprox. 40-50cm.
Pasul 2 - mergi cu spatele paralel cu masina din dreapta pana cand montantul spate ajunge in dreptul extremitatii stanga spate a masinii din dreapta. Cand ai ajuns acolo opresti.
Pasul 3 - iei maxim de volan dreapta.
Pasul 4 - mergi usor in marsarriere pana cand montantul lateral (intre usi) al masinii tale ajunge in dreptul extremitatii stanga spate a masinii din dreapta. Cand ai ajuns acolo opresti.
Pasul 5 - indrepti rotile si mergi in marsarier pana cand roata dreapta-fata a masinii tale ajunge in dreptul extremitatii stanga spate a masinii din dreapta. Cand ai ajuns acolo opresti.
Pasul 6 - iei stanga maxim de volan si mergi in sapte pana cand masina ajunge paralel cu bordura.
Eu le-am gasit pe astea pe net.Roxi pune-le si pe ale tale cand ai vreme poate sunt mai simple decat astea cu montantul eu care stiu atata de multe despre masini ca ma intereseaza subiectul de loc numai sa mearga restul nu ma intereseaza. Aveam si eu tre' sa le caut da sunt intr-un loc de-mi ia o juma de ora sa le caut asa ca tot aman.
Multam (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Feb 11 2008, 05:53 PM
Post #47


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



mi se pare super mult.
+ ca masina in ziua examenului nu ar mai trebui platita separat. cum vine asta? doar e masina pe care ai facut tu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post Feb 11 2008, 07:16 PM
Post #48





Musafir






mai ce ma chinuia si pe mine parcarea aia laterala in Romania si Europa. (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)
aici, nu prea ai unde-o face, eventual in centru si acum, ca nu trebuie s-o fac decat din Pasti in Craciun, raman surprinsa de fiecare data ca mi-a intrat din prima.
cred ca, mai mult decat instructiunile primite la scoala, face sa-ti inveti dimensiunile masinii, sa te obisnuiesti cu ele. eu n-as fi fost in stare sa va spun pasii aia de a baga masina intre alte doua masini, lateral.

This post has been edited by pescarush: Feb 11 2008, 07:18 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
clara
post Feb 11 2008, 09:05 PM
Post #49


Dependent
***

Group: Tratabil
Posts: 159
Joined: 8-June 07
Member No.: 1,761



si mie mi-a luat ceva timp sa invat parcarile laterale, vreo 2 ani, dar pana la urma le-m dovedit si imi ies bine, nu din trei miscari dar din 4 sigur.....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
belle
post Feb 11 2008, 11:03 PM
Post #50


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 27
Joined: 6-January 08
From: bucuresti
Member No.: 2,951



QUOTE(Meg @ Feb 11 2008, 05:53 PM) *
mi se pare super mult.
+ ca masina in ziua examenului nu ar mai trebui platita separat. cum vine asta? doar e masina pe care ai facut tu!

si mie mi se pare foarte mult, dar daca prima oara am fost incapabila ( ca sa nu zic de-a dreptul handicapata).... Scoala de soferi s-a scumpit rau acum recent, din ianuarie, adica s-a dublat. noroc ca am prins o miiica reducere pt doamne/domnisoare si am platit "doar" 750 ron in loc de 840. Mai am testul psiho (40), fisa medicala (care e al naibii de scumpa, cel putin 100 ron!!!! mi se pare enorm) si masina in ziua examenului ( care o platesti pentru ca instructorul respectiv nu-si pune cursuri in ziua cind ai tu exam, si iese deci "in pierdere". asa ca tu trebuie sa-i platesti "pierderea". mai aiurea e daca nu iei sala, sau vrei sa dai alta data traseul si ai platit deja, ca nu-ti mai vezi banii inapoi).
Go to the top of the page
 
+Quote Post

15 Pages V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 25th April 2024 - 12:03 PM