IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages V  « < 6 7 8 9 10 >  
Reply to this topicStart new topic
> Greselile de ortografie - FORUM TOP!, Invazia semianalfabetilor in forum si cele mai frecvente greseli
Diana.
post Sep 2 2008, 10:34 PM
Post #71


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



"anainte"
"anauntru"
"sant" sau "sant" - aka sint sau sunt

Mi-i raaau. la " eu sant" e plin de ... manele! (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lexie
post Sep 3 2008, 10:34 AM
Post #72





Musafir






Pastelata, am spus "Thank God" pentru ca aud atatea ineptii si greseli incat i-am multumit lui Dumnezeu ca n-am auzit una in plus.
"Pe vremea mea", adica acum vreo 3 ani, nu am auzit niciodata spunandu-se "sunt pe a noua"... apai, no, stai cumva pe clasa respectiva si eu nu stiu? Mi se pare logic si firesc sa se spuna "sunt intr-a noua", pentru ca te afli in clasa respectiva.
Cat despre "pe tren/pe strand", s-a format un obicei prost si cu chestia asta, ca doar nu mergem cocotati pe tren sau calcam pe apa din strand, ci suntem in locul respectiv, deci "in tren/la strand". (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Problema e ca se perpetueaza greselile astea in prostie si nimeni nu face bine sa corecteze atunci cand aude ceva aiurea. Nu vreau sa stiu cum o sa se vorbeasca peste 5 ani, sincer. (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Sep 6 2008, 03:55 PM
Post #73


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



cred ca s-au luat dupa "merg pe 15 ani"
si asta parca-i in pom putin..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lexie
post Sep 6 2008, 06:12 PM
Post #74





Musafir






Nici expresia asta nu am folosit-o niciodata. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Sep 7 2008, 12:31 AM
Post #75





Musafir






QUOTE(Dore @ Aug 31 2008, 02:57 PM) *
Chiar aşa, cum se face dativul în germană şi / sau în maghiară, fetelor? Dacă e cu prepoziţie, avem jumătate de explicaţie. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)


In germana se face in functie de gen:
- articolul hotarat masculin der si cel neutru das devin dem; cel feminin, care-i acelasi cu pluralul pentru toate devine der in dativ
- articolul nehotarat masculin si neutru ein devine einem in dativ; cel feminin eine face einer in dativ.

Exista multe prepozitii care cer dativul, de ex. inspre, la, cu, vis-a-vis, de la, din (asta mi-au trecut acum prin minte, ca mai sunt cateva).

Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Jan 26 2009, 05:00 AM
Post #76


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



Please help, e corect sa spui 'la toate le place sa mearga la film' in loc de 'tuturor le place ...', 'la toate le sta bine in fusta' in loc de 'tuturor le sta ...'?!
Ma exaspereaza expresii de genul asta, eu stiam ca nu-s corecte dar prea le aud des, cumva nu stiu eu bine?

This post has been edited by bebe_maria: Jan 26 2009, 05:00 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Jan 26 2009, 08:38 AM
Post #77


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Bebe, nu e corect. Multi folosesc expresia, o explicatie simplista fiind aceea ca: orice cuvant care nu contine R-uri e mai usor de rostit.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Jan 26 2009, 03:30 PM
Post #78


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



QUOTE(Fanny @ Jan 26 2009, 09:38 AM) *
Bebe, nu e corect. Multi folosesc expresia, o explicatie simplista fiind aceea ca: orice cuvant care nu contine R-uri e mai usor de rostit.


Fanny multumesc (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Jan 27 2009, 09:54 PM
Post #79


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Cum folositi mass-media? Cu singular sau plural? Inainte se folosea la plural, fiind un plural neutru latinesc la origine si semnificand "totalitatea mijloacelor de informare". Conform Doom2, am inteles ca s-a hotarat trecerea la feminin singular. Voi ce varianta folositi?

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Jan 27 2009, 09:56 PM
Post #80


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



In scris, tot forma veche. Oral, cum vine pe buze. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

10 Pages V  « < 6 7 8 9 10 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 03:41 AM