IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Emo-Kids: moda sau pericol?, Un articol de LXN
kary_pink
post May 14 2008, 10:40 PM
Post #21





Musafir






QUOTE(angeldust @ May 14 2008, 09:35 PM) *
Ideea de "grup" mie nu mi se pare deloc o prostie. Dintotdeauna oamenii si-au dorit sa aiba acces intr-un anumit grup cu care sa se indentifice. In special adolescentii care au personalitatea in formare si nu sunt nici ei prea siguri de ce sunt si cum sunt trag ca mustele la grupuri din astea care le pun reteta pe tava. Rolul unui parinte intervine in a indruma copilul ce grup e mai bine pentru el sa aleaga...pentru ca inevitabil din unul tot va face parte. Fie ca se va inscrie in echipa de fotbal, fie ca va face parte din grupul olimpicilor la matematica, din grupul rockerilor, manelistilor sau al emo-copiilor, o identitate temporara tot il va tenta.
Desigur e imposibil sa convingi un adolescent rebel ca tu stii ce e mai bine pentru el, asa ca nu prea iti ramane de facut decat sa ii insufli din timp acele pasiuni care il vor impinge automat intr-o anumita directie.

Parerea mea TM


Foarte bine punctat (IMG:style_emoticons/default/322.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post May 14 2008, 10:44 PM
Post #22


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



De la Maslow incoace...

(IMG:http://steves.blogharbor.com/maslow.jpg) (IMG:http://www.itiadventure.com/Maslow.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lxn
post May 14 2008, 11:07 PM
Post #23





Musafir






Se dezbate acest subiect si pe Antena 1 chiar acum...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post May 14 2008, 11:20 PM
Post #24





Musafir






Bre, pe mine m-a deranjat cum a prezentat lxn emo-ul si ca l-a facut pe el vinovat pentru sinucideri. Emo nu inseamna numai adolescenti in pragul sinuciderii. Si putea sa vorbeasca si despre curentul asta in general, despre culorile vii (pink de exemplu (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) ) care sunt importante in moda lor,despre felul lor extrovertit de a fi, mai stiu eu despre ce. Muzica lor nu e rock, ci un fel de punk, ma rog, asta e si o chestie personala - unii considera muzica punk rock. (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
Pentru multi e emo tot ce-nseamna punk, gothic sau numai un fan Tokio Hotel, tot ce-i cu par negru in ochi, poarta blugi skinny si o curea cu nituri. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

Sunt mai buni hip-hoperii care au, se pare, o "reteta" oficiala care umbla printre ei cu titlul "Cum sa omor un emo"? Sau gruparile neo-fasciste?

Pentru mine ramane articolul asta un no-go, sa studiezi "cazul" asta complex jumatate de zi si sa-ti dai cu parerea... (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif)

Nu, nu fac parte din vreun grup emo, n-am nici prieteni care-o fac. Da-mi plac My chemical romance si Fall out boys. (IMG:style_emoticons/default/rock.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post May 14 2008, 11:24 PM
Post #25


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



La antena1 in afara de tipa aia rotunjoara - care e vocea ratiunii- restu` bat cimpii.
Karina, hai sa iti spun ceva : acum in Ro se intimpla ce se intimpla pe vreumuri cu skinheads, nazi, punkistii "suparati".
Nu curentul in sine e blamat, ci lipsa de interes a parintilor. Spune-mi ce reactie ai avea daca copilu tau ti-ar veni negru la cap si la ochi, ar refuza sa vorbeasca cu tine cu saptaminile, daca s-ar inilni cu prieteni cu care fac schimb de experiente cu metode de taiat cu lama. Eu as innebuni.
Nu stiu ce fac copiii in Germania, insa sa vezi ce e la noi.
Grupurile de copii se transforma in surogate de familie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lxn
post May 14 2008, 11:27 PM
Post #26





Musafir






Kalua, aici gresesti. Nu am studiat cazul o jumatate de zi si mi-am dat cu parerea. Poate nu ai citit cu atentie articolul, insa eu acolo am oferit o informatie generala despre cum arata emo-copiii (nu i-am luat pe fiecare in parte cu roz, mov sau galben) si am dat un sfat parintilor, am atras atentia asupra faptului ca doua fete facand parte din emo s-au sinucis, insa nu a pretins nimeni vreo clipa ca toti emo se sinucid. Nu mi-am dat cu parerea, am prezentat niste lucruri care trebuie luate ca atare. Ia-l ca pe un material informativ si atat, pentru ca asta si este. Daca aveam o diploma in psihologie, poate as fi studiat cazul o luna si as fi scris apoi despre ce am descoperit. Insa am considerat mult mai important sa apara un astfel de articol pe elady imediat ce s-au intamplat anumite fapte, sa fie corelat cu ele si sa fie tras un semnal de alarma. Atat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post May 14 2008, 11:36 PM
Post #27


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Versuri EMO
"You're So Last Summer"
The truth is you could slit my throat
and with my one last gasping breath
I'd apologize for bleeding on your shirt

-------------------
There is a Light That Never Goes Out"
And if a double-decker bus crashes into us
To die by your side is such a heavenly way to die

---------------------------
"Someone's Standing on my Chest"

Please don't worry too much
It only hurts when I breathe

------------------------------------

"The Pros and Cons of Breathing"
I want to hate you half as much as I hate myself

----------------------

Goodbye I'm Sorry

Time has run out, for me.
Everything's distant and I don't know what to believe.
It's so hard, lost in the world confusion.
And I need to leave, for a while.
Life is so meaningless, there is nothing worth a smile.
So goodbye, I'll miss you.

And I'm sorry, but this is my fate.
Everything is worthless, no one who wants me to stay.
And I'm sorry, but I've waited too long.
So here's my goodbye, no one will cry over me.
I'm not worth any tears.

It's been the years, of abuse.
Neglected to treat the disorder,
That controls my youth, for so long.
I'm in a fleshy tomb, buried up above the ground.
It's no use, why should I hold on?
It's been five years, don't need one more.
So goodbye, life's abuse.

And I'm sorry, but this is my fate.
Everything is worthless, no one who wants me to stay.
And I'm sorry, but I've waited too long.
So here's my goodbye, no one will cry over me.
I'm not worth any tears.

(Every 18 minutes, somebody dies from a suicide.
Every 43 seconds, somebody attempts one.
If you, or anybody you know, is suicidle,
Call 1-800-784-2433.)

And I'm sorry, but this my fate.
Everything is worthless, no one who wants me to stay.
And I'm sorry, but I've waited too long.
So here's my goodbye, no one will cry over me.
So here's my goodbye, no one will cry over me.
I'm not worth any tears.
-----------------

Nu cred ca e genul de muzica care "relaxeaza".

'Miss Murder'
Hey Miss Murder can I
Make beauty stay if I
Take my life.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post May 14 2008, 11:37 PM
Post #28





Musafir






Eu inteleg in mare pe unde bate Kalua. Tocmai pt ca articolul e informativ si nu ilustreaza parerea ta personala, ar fi trebuit sa cuprinda toate aspectele, atat pozitive cat si negative. Eu, care recunosc ca nu stiu prea multe despre acest curent emo, citind articolul am concluzionat ca Emo e ceva rau, un fel de Misa asa (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Dar sunt convinsa ca tu Lxn chiar ai studiat problema si e normal....ti-ai format fara sa vrei o parere. E greu sa fii obiectiv cand scrii ceva. Eu una nu as putea sa scriu nimic informativ. Mereu imi dau cu parerea mea TM (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

Diana, acestea sunt versuri EMO? asa se numeste formatia? Sau au si un autor (de preferinta cunoscut? (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) ) Ca asa pot sa ma apuc si eu sa scriu versuri da nu prea cred ca influenteaza pe cineva (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

Iar pentru restul lumii care treieste cu impresia ca muzica te poate face sa te sinucizi sau sa omori oameni, am o dedicatie cu totul si cu totul speciala (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

Eminem - Sing for the moment

Versurile astea imi plac cel mai mult
"They say music can alter moods and talk to you
Well can it load a gun up for you , and cock it too
Well if it can, then the next time you assault a dude
Just tell the judge it was my fault and i'll get sued"
(IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Gosh, intotdeauna mi-a placut Eminem (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lxn
post May 14 2008, 11:46 PM
Post #29





Musafir






Angel, am inteles si eu oarecum parerea Kaluai, insa imi pare un pic cam dura si nu vad rostul. Intr-adevar, poate am pus emo-ul intr-o lumina mai mult negativa decat pozitiva, insa cand incepi sa vezi ca un "mod de viata" incepe sa faca victime, ti-e cam greu sa fii obiectiv, cum si tu ai spus. Am incercat pe cat posibil, sa scriu despre emo asa cum sunt vazuti de lumea intreaga, nu eu am inventat frizurile, machiajul si hainele, toate negre, descrierile astea sunt peste tot. Si mai mult, mesajul este adresat parintilor, parinti care, in opinia mea, nu au nici o scuza pentru faptul ca-si lasa copiii sa ajunga in stari depresive.
Parerea mea: sa fii emo ca look nu-i nici o tragedie, sa gandesti emo si sa actionezi emo este grav. De asta am pus un pic in lumina negativa cultul asta, e mai bine sa trezeasca suspiciuni in mintea parintilor modul de a se imbraca al odraslelor si sa incerce sa faca ceva in loc sa asteptam sa mai sara cineva de la etaj ori sa-si taie venele... ca deh, se poarta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post May 14 2008, 11:51 PM
Post #30


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



n-au mai, e o amestecatura; si cum ce e socant a gasit intotdeauna adepti, asa s-a nascut si asta.

eminem nu ti-o zis ever ca e cool sa-ti tai gitu`
nu confundati muzoica de ghetou, de razvratire cu o semi-rabufinire de romantism amestecat cu naturalism in versurile emo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

10 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 03:22 AM