IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

12 Pages V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Reply to this topicStart new topic
> A fost o data... amintiri despre animalutele care ne-au umplut vietile, In Memoriam - Podul Curcubeului
Diana.
post Jul 25 2008, 07:39 PM
Post #41


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



QUOTE
Un om si cainele lui mergeau de-a lungul unui drum. Omul admira imprejurimile, cand deodata isi dadu seama ca nu mai este pe pamant, ci in lumea celor drepti. Isi aduse aminte cum a murit si ca prietenul sau necuvantator murise de cativa ani. Se mira si merse mai departe, gandindu-se unde duce drumul pe care mergea. Dupa putin timp, ajunsera la o stanca alba si inalta ce se intindea pe o parte a drumului. Parea ca este facuta dintr-o marmura foarte fina. La capatul unui deal, stanca era impartita in doua de un arc care stralucea in lumina apusului. Cand ajunse in fata arcului, vazu o poarta imensa iar strada pe care mergea era facuta din aur. Omul de indrepta spre poarta si in timp ce se apropia vazu un om care statea la un birou in fata intrarii.
Cand ajunse destul de aproape ii striga omului "Scuza-ti-ma, unde ma aflu?"
"Acesta este Raiul, domnule" raspunse omul de la birou.
"Wow! Imi puteti da si mie niste apa, va rog?"
"Bineinteles. Intrati va rog, si o sa va aduca cineva apa imediat."
Omul de la poarta gesticula si poarta se deschise.
"Prietenul meu poata sa intre si el?" intreba calatorul si arata spre cainele sau.
"Imi pare rau dle, nu aveti voie cu animale."
Calatorul se gandi o clipa si apoi se intoarse si isi continua drumul pe care mergea impreuna cu cainele sau. Dupa o buna bucata de vreme si dupa ce strabatu o distanta considerabila, ajunse la un drum noroios care ducea spre o ferma, poarta fermei aratand ca si cum nu ar fi fost niciodata inchisa. Nu erau garduri si cand se apropie vazu inauntru un om sprijinit de un copac, citind o carte.
"Scuzati-ma, aveti putina apa?" intreba calatorul.
"Da sigur, este o pompa chiar aici, intrati va rog."
"Dar prietenul meu, poate intra?"
"Cred ca este un castron langa pompa."
Calatorul intra impreuna cu cainele sau si gasi o pompa veche de mana cu un castron langa ea. O umplu, bau pana se satura si apoi o dadu cainelui sau. Dupa aceea, calatorul se indrepta catre omul care citea in continuare o carte langa copac si il intreba "Cum se numeste acest loc?"
"Acesta este Raiul", raspunse omul.
"Hmm, este destul de ciudat, omul de mai inainte mi-a spus de asemenea ca acela este Raiul."
"Ahh, locul acela cu poatra de sidef si drumul pavat cu aur? Acela este Iadul."
"Si nu va deranjeaza ca se folosesc de numele dvs?"
"Nuu, ne bucuram ca ei departajeaza oamenii, cei buni de cei care si-ar lasa cel mai bun prieten un urma."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Jul 25 2008, 07:55 PM
Post #42


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Superba parabola! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lexie
post Jul 25 2008, 07:59 PM
Post #43





Musafir






Foarte faina parabola, mi-a placut! (s-a strecurat si o greseala pe acolo "Scuza-ti-ma, unde ma aflu?"... e o cratima in plus (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 25 2008, 08:07 PM
Post #44


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



QUOTE
Testamentul unui caine

"Eu, Blemy, sub povara anilor traiti si simtind apropierea mortii, depun acest testament īn ascunzatoarea din memoria Stapanului meu.

Nu am alta mostenire sa-i las decat dragostea si fidelitatea mea. Aceste valori le las mostenire tuturor celor care m-au iubit, dar īn special Stapanului si Stapanei mele, care, stiu sigur, vor plange dupa mine mai mult decat oricine.

Īl vor ruga pe stapanul meu si pe Stapana mea sa nu ma uite niciodata, īnsa sa nu planga dupa mine foarte mult. Cat am trait am īncercat sa Le fiu o alinare īn momente de tristete si sa le sporesc bucuria īn zilele fericite. Astfel nu vreau sa fiu cauza suferintelor Lor dupa moartea mea.

Vreau ca Ei sa tina minte ca, datorita dragostei pe care mi-au oferit-o si atentiei Lor fata de mine, eu am avut o astfel de viata fericita alaturi de Ei. Īnsa la apusul vietii mele am orbit si am asurzit, nu puteam sa simt nici macar o pisica care-mi trecea pe sub ochi. Toate astea ma umileau si īmi lezau orgoliul.

A venit timpul sa-mi iau ramas bun, pana a deveni o povara pentru cei ce ma iubesc. Simt ca bucuria de a trai m-a parasit.

Īmi pare rau sa ma despart de Ei, īnsa nu-mi pare rau dupa viata. Spre deosebire de oameni cainilor nu le este frica de moarte. Noi o acceptam ca pe o parte a vietii, si nu ca pe ceva īngrozitor care nimiceste viata.
Cine stie ce ne asteapta dupa moarte?

Cred ca exista un Paradis, unde toti sunt tineri si plini de forta, unde toti cainii zburda zile īntregi si primesc de mancare o data la fiecare ora, unde īn serile lungi cainii se aduna īn jurul a milioane de semineuri si īsi amintesc de timpul īn care traiau pe pamant si de dragostea Stapanilor sai.

Mi-i frica sa nu cumva sa fie prea bine, chiar si pentru un caine ca mine. Īnsa cel putin acolo ma asteapta linistea. Liniste si repaus pentru inima mea obosita si oasele īmbatranite si un somn vesnic īn pamantul pe care l-am iubit atat de mult.
Poate asa o sa fie chiar mai bine.

Ultima mea rugaminte.
Am auzit-o pe Stapana mea spunand: "Dupa moartea lui Blemy nu ne vom lua nici un caine pentru ca nu voi mai pute iubi pe nimeni cum l-am iubit pe el".

O rog, īn memoria dragostei pe care mi-a purtat-o, sa-si ia alt caine, pentru ca altfel urma pe care i-am lasat-o īn memorie va fi neplacuta. Eu vreau sa stiu ca dupa mine Ea nu-si va mai imagina viata fara caine!

Nu sunt o fiinta invidioasa. Sunt convins ca majoritatea cainilor sunt buni, desi e putin probabil ca urmasul meu va fi la fel de iubit, si īn mod sigur nu va fi atat de educat, frumos si autoritar cum am fost eu. Indiferent de toate neajunsurile lui inevitabile īi las mostenire zgarda, lesa si hainuta pentru vreme rea.

Si ultimul lucru: draga mea Stapana si dragul meu Stapan - De fiecare data cand veti veni la mormantul meu, ganditi-va cu tristete si cu bucurie īn suflet "Aici zace cel care a fost iubit si care a iubit".

Eu Va voi auzi si nici moartea nu va īmpiedica sufletul meu sa dea recunoscator din coada. Va voi iubi mereu asa, cum numai un caine poate iubi. "

Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Jul 25 2008, 08:45 PM
Post #45


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



Cred ca nu iti dai seama cum bocesc!!! nu mai pot sa respir!! (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 25 2008, 08:52 PM
Post #46


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Am bocit si eu . Si-acum am un nod in git.In ultima vreme imi amintesc des de judicuta mea. Si mi-i dor si de bonicel ca nu am vazut-o de un an...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Jul 25 2008, 08:56 PM
Post #47


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



eu ma gandesc la Rona mea. nici eu nu am mai vazut-o de la sarbatori. (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ice_qween
post Aug 23 2008, 10:46 AM
Post #48





Musafir






(IMG:style_emoticons/default/crying.gif) giony al meu nu mai e (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) a murit (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) alaltaieri s-a intamplat si de atunci plang non-stop.Il vreau inapoi,viata e urata fara el (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Aug 23 2008, 11:35 AM
Post #49


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Ce-a patit? (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
3A
post Aug 23 2008, 03:53 PM
Post #50


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,116
Joined: 19-January 08
From: Toronto
Member No.: 3,077



Ice, imi pare tare rau.... pentru pierderea ta...

Al meu a fost stricat la burta si lesinat nitel de boala si tot eram terminata de grija lui...

Offf, nu ma pricep sa zic cuvinte de imbarbatare...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

12 Pages V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 20th September 2024 - 10:15 PM